REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
jajka

jajka (fot. Pixabay CC0)

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zwraca uwagę na fakt, że zapotrzebowanie na jajka w Polsce rośnie, natomiast spada liczba kur. Efektem tego może być podwyżka cen. I to już jesienią.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku liczba młodych niosek - mierzona wylęgami piskląt - była mniejsza aż o 1 milion 700 tys. sztuk niż przed rokiem. W pierwszych trzech miesiącach tego roku w kurnikach było o 16 proc. mniej ptaków niż w analogicznym okresie zeszłego roku. To dane dotyczące tylko dużych, profesjonalnych kurników, jednak mniej kur jest również w mniejszych, przydomowych kurnikach.

Zdaniem ekspertów z KIPDiP na taki stan rzeczy wpływ ma wysoki popyt zagraniczny na surowiec z Polski. Eksport napędza epidemia koronawirusa, która doprowadziła do braków jaj na niektórych rynkach np. nie dawno umowę na dostawy jaj podpisali z polskimi producentami odbiorcy z Singapuru. Dodają również, że w tym roku z handlem jeszcze mocniej będzie konkurował też przemysł przetwórczy.

Polska jest szóstym, co do wielkości producentem jaj w Unii Europejskiej. Roczną produkcję jaj w naszym kraju przeznaczonych do konsumpcji szacuje się na około 570 tys. ton. Około 65 - 70 proc. jest przeznaczone na rynek krajowy, a reszta trafia na eksport.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony