REKLAMAMLEKOVITA - DarPro 2020 - Baner Główny (kwiecień 2020)
Do Sejmu wpłynęło ponad 50 opinii nt. zakazu handlu w niedziele

Do Sejmu wpłynęło ponad 50 opinii nt. zakazu handlu w niedziele (fot. Flickr/P.Drabik, na lic. CC BY-2.0)

Od jesieni zeszłego roku do Sejmu wpłynęło od organizacji branżowych i obywateli ponad 50 opinii dot. obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl dotarła do tych stanowisk. Zdecydowaliśmy się opublikować je w całości (łącznie ponad 250 stron).

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Jak wynika z naszych rozmów z kilkoma posłami wchodzącymi w skład sejmowej podkomisji ds. rynku pracy, posłowie ci nie dysponowali większością nadesłanych pism, gdy podkomisja zebrała się w minionym tygodniu po raz pierwszy, aby dyskutować na temat zakazu handlu w niedziele. Parlamentarzyści uważają, że z tego powodu nie mogli się odpowiednio przygotować do posiedzenia.

Jednak Jan Mosiński, szef podkomisji, w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl twierdzi, że zarzuty posłów są bezzasadne. - Nie ma praktyki rozsyłania czy też drukowania na piśmie wszystkich opinii dla członków podkomisji - tłumaczy poseł PiS. Podkreśla przy tym, że przedstawiciele wielu organizacji, które nadesłały do Sejmu swoje opinie, wzięli udział w posiedzeniu podkomisji, a więc mieli okazję do zaprezentowania swoich stanowisk "na żywo".

Opinie nt. projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele zaczęły napływać do Sejmu już na przełomie września i października 2016 r., czyli chwilę po tym, jak projekt został wniesiony do laski marszałkowskiej i skierowany do pierwszego czytania. Jednak wiele stanowisk nadesłanych zostało dopiero w marcu i kwietniu br., gdy było już pewne, że chwilę później wznowione zostanie procedowanie sprawy w Sejmie.

Na stronie internetowej Sejmu już w listopadzie 2016 r. znaleźć można było trzy opinie merytoryczne i prawne przygotowane przez Biuro Analiz Sejmowych. Na jesieni upublicznionych zostało również 11 opinii zewnętrznych - m.in. Związku Powiatów Polskich, Głównego Inspektora Pracy i Business Centre Clubu. Pod koniec marca br. przedstawiono także oficjalne stanowisko rządu.

Wszystkie pozostałe opinie nt. projektu ograniczenia handlu w niedziele, które wpłynęły do Sejmu, publikujemy poniżej, uznając, że każda z zainteresowanych stron na prawo się z nimi zapoznać.

1. Opinia prawna dotycząca obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, 18.11.2016
2. Opinia merytoryczna dotycząca obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, 17.11.2016
3. Opinia prawna w przedmiocie zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, 17.11.2016
4. Informacja na temat ustawowego ograniczenia handlu w niedziele i święta w państwach UE, 31.10.2016
5. Opinia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, 01.12.2016
6. Opinia Poczty Polskiej, 20.04.2017
7. Apel Zebrania Delegatów Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach, 01.04.2017
8. Opinia Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, 18.04.2017
9. Opinia firmy Kupno-Sprzedaż Walut Obcych Krystyna Górniak, 22.03.2017
10. Opinia Grupy Neuca, 30.03.2017
11. Opinia Polskiej Izby Handlu, 18.04.2017
12. Opinia Forum Przewoźników Ekspresowych, 21.04.2017
13. Opinia Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, 22.11.2016
14. Opinia Polskiej Rady Centrów Handlowych
15. Opinia Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, 28.11.2016

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 39

 • 39
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~tomasz 8 ponad rok temu

  Nie damy zniszczyć polskich małych sklepów!11 https://secure.avaaz.org/pl/pe...

  oceń komentarz
 • ~kuban 7 ponad rok temu

  Jak te male sklepy mają teraz konkurować z zagranicznymi marketami, jak nie będą mogły być otwarte w niedziele? Logika wskazuje, że jeśli by zamknąć markety w niedziele, a otworzyć poslkie małe sklepy, to krajowa gospodarka na tym zyska

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~miłosz 6 ponad rok temu

  Niech niedziela będzie dla rodziny, zgadzam się. Więc jak właściciel małego sklepu franczyzowego chce zarobić w niedziele, w którą ma największe obroty, żeby mieć więcej pieniędzy dla swojej rodziny, to powinien mieć taką możliwość.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nicky 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Dobrze ze to publikujecie, niech posłowie czytają, może się czegoś dowiedzą i w związku z tym zrezygnują z tego SZALONEGO pomysłu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bung 4 ponad rok temuocena: 50% 

  Zakaz handlu - jestem na tak. Ale tylko całkowity. Nie może być tak, że Wiesiek nie będzie mógł sklepu otworzyć a Maryśka będzie mogła. Pozdro.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ursus 3 ponad rok temuocena: 10% 

  Starajcie się nie robić proszę legendarnych i epickich tytułów rodem z "Faktu". Wiem, że macie ten sam niemiecki kapitał, ale styl headline'ów postarajcie się utrzymać na poziomie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jan 2 ponad rok temuocena: 75% 

  nawet Kaczyński powiedział, że zakaz trzeba popoprawiać żeby miał szansę w ogóle przejść

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~DrHouse 1 ponad rok temuocena: 71% 

  Wystarczy podpatrzeć jak jest to rozwiązane w innych krajach, bo w końcu większość krajów UE zakazuje lub ogranicza handel w niedziele.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMARetail FMCG Congress - Half Page - marzec-kwiecień 2020
do góry strony