REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi (fot. wiadomoscihandlowe.pl/Łukasz Rawa)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odmówiło udostępnienia nam "Koncepcji utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej". Resort zasłania się tym, że zawarte w dokumencie informacje stanowią tajemnicę 17 przedsiębiorstw. Zamierzamy odwołać się od decyzji odmownej wydanej przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Krajowa Grupa Spożywcza, nazywana niekiedy Narodowym Holdingiem Spożywczym czy Polską Grupą Spożywczą, zajmować ma się stabilizacją, promocją i regulacją rynku rolno-spożywczego w Polsce (w tym działaniami interwencyjnymi). Jej powstanie zapowiadane jest przez obóz Prawa i Sprawiedliwości od lat. Prace przyspieszyły na przełomie 2018 i 2019 r., gdy minister Ardanowski powołał zespół odpowiedzialny za opracowanie koncepcji utworzenia KGS w oparciu o rolniczo-spożywcze spółki z udziałem skarbu państwa. Taka koncepcja powstała, a jej założenia zostały zaakceptowane przez resort. W lipcu 2019 r. Ardanowski zapowiedział powstanie KGS "do końca miesiąca". Tak się jednak nie stało.

We wrześniu Ardanowski poinformował wspólnie z wicepremierem Jackiem Sasinem o niektórych szczegółach projektu. Jak zapowiedzieli politycy, KGS powstanie w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, czyli największą spółkę z sektora spożywczego kontrolowaną przez państwo. Dotychczas jednak KGS nie została powołana do życia. Nieoficjalnie można się domyślać, że zwlekanie z utworzeniem nowego podmiotu wynikało z kalendarza wyborczego, a później - z zamieszania związanego z utworzeniem Ministerstwa Aktywów Państwowych. To ostatnie potwierdza zresztą pośrednio sam Ardanowski, zwracając uwagę w odpowiedzi na jedną z najnowszych interpelacji poselskich na potrzebę uwzględnienia "istotnej roli ministra aktywów państwowych jako organu sprawującego kontrolę nad ładem korporacyjnym w podmiotach z sektora rolno-spożywczego".

Przedstawiciele rządu na jesieni minionego roku deklarowali, że Krajowa Spółka Cukrowa "zostanie dokapitalizowana przez skarb państwa, a następnie zostaną do niej dołączone inne państwowe zakłady, których nie ma wiele". Ardanowski zapewnił, że kryteria włączenia do holdingu "będą związane jedynie z ekonomicznym uzasadnieniem".

Poprosiliśmy resort rolnictwa - w trybie dostępu do informacji publicznej - o udostępnienie dokumentu o nazwie "Koncepcja utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej" (taka nazwa padła w odpowiedzi na interpelację udzielonej przez MRiRW). Minister Ardanowski po 14 dniach (maksymalny termin na udzielenie odpowiedzi) wydał decyzję administracyjną o odmowie udostępnienia informacji, o którą wnioskowaliśmy. Powołał się na "konieczność ochrony interesów" 17 przedsiębiorstw. Listę tych firm publikujemy pod artykułem.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 17

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony