REKLAMAPRIM (KABANOS) - Baner Główny (03-16 kwietnia 2020)
Hipermarket Tesco w Warszawie

Hipermarket Tesco w Warszawie (materiały własne)

Strona 2 z 2
REKLAMADOBROWOLSCY - Syty Wilk Pomaga - Belka w artykułąch (06.04 - 01.03.2020)

W przypadku grupy E.Leclerc – zdaniem analityków – żaden z przedsiębiorców, który prowadzi hipermarkety francuskiej sieci w Polsce nie byłby w stanie „udźwignąć kosztów tak drogich projektów". A to dlatego, że "żaden z nich nie byłby w stanie spłacić długu – zaciągniętego na zakup nieruchomości - w ciągu swojego życia, bazując na generowanych przez daną lokalizację obrotach”.

Co więcej inwestor musiałby nie tylko zainwestować w rebranding i remodeling (w tym gruntowny remont sklepu), ale samo zmniejszenie dużego hipermarketu mogłoby w skrajnych przypadkach kosztować ok. 2 mln zł. Dodatkowo -  jak wskazują eksperci – konieczne byłoby przeprowadzenie przebudowy galerii handlowej, a takich wydatków nie byłby w stanie ponieść ani E.Leclerc, ani Intermarche.

Według analityków najbardziej prawdopodobnym pretendentem do wejścia w lokalizacje po hipermarketach Tesco mógłby być niemiecki Kaufland. Dlaczego? Między innymi dlatego, że w przypadku tej sieci nie będzie problemów z uzyskaniem zgody na transakcję ze strony UOKiK.

Nasi eksperci wskazują, że właścicielem nieruchomości nie musi być bezpośrednio Kaufland, a może nim zostać np. „jakiś wehikuł prawno-finansowy, który doprowadzi na końcu ścieżki, do tego że w danej lokalizacji pojawi się szyld Kaufland.” Poza tym firma ciągle jest na etapie budowania skali na polskim rynku detalicznym i w ciągu najbliższych lat musi urosnąć i budować skalę, aby efektywnie konkurować o klienta, np. z Biedronką. Kaufland sygnalizował, że potencjał krajowego rynku szacuje na prawie 400 sklepów.

Redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl zwróciła się kilka dni temu do Tesco, z prośbą o potwierdzenie, czy inwestorem wspomnianych projektów może zostać sieć Kaufland. Biuro prasowe Tesco poinformowało nas, że: „Na tym etapie, zgodnie z życzeniem inwestorów, nie informujemy o szczegółach transakcji. O zmianach informujemy w pierwszej kolejności pracowników sklepów.”

Część ekspertów wskazała, że alternatywą dla operatora handlowego mógłby być deweloper specjalizujący się w obiektach wielofunkcyjnych, który mógłby przebudować zakupione nieruchomości lub zrealizować na miejscu zupełnie nowe projekty. Ten scenariusz uznaje za prawdopodobny Michał Stępień z firmy Savills, który wskazuje, że „portfel nieruchomości należący do Tesco może zostać sprzedany w całości lub w podziale na mniejsze portfele lub pojedyncze aktywa. W zależności od strategii inwestycyjnej potencjalnego inwestora może on chcieć wykorzystać obecną zabudowę do prowadzenia własnej działalności handlowej lub przejąć atrakcyjny grunt, by wykorzystać go pod budowę nowego projektu.”

Do chwili publikacji artykułu redakcja nie otrzymała komentarza ze strony sieci Kaufland w Polsce. Wkrótce potem sieć napisała, że nie komentuje pogłosek z rynku.

Sieć Tesco zarządza w Polsce siecią niemal 350 hiper- i supermarketów. Firma Kaufland to dzisiaj 212 supermarketów, a w najbliższym czasie firma planuje uruchomienie czterech kolejnych inwestycji: w Zielonej Górze, Piastowie koło Warszawy, Częstochowie i Zawierciu.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~gija888 2 7 miesięcy temu

  Redaktorze - autorze tekstu sugestia moja jest taka, ze zamiast pisać o tym kto weźmie, kto przejmie to nie lepiej podać numer do działu w którym można kupić te budynki. Sam chętnie bym jeden z tych obiektów kupił.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Spółka jest niemiecka więc obstawiam na Kauflanda choć w Bydgoszczy dobrze jakby w miejscu Tesco był Auchan w tym miejscu go brakuje bo Kaufland i inne markety są na górnym tarasie więc bez sensu drugi Kaufland w pobliżu chyba że grupa Schwarz (Kaufland/Lidl) chce rynkiem zawładnąć.

  oceń komentarz
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony