REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
Sklepy zwiększą sprzedaż dzięki programowi 500+

Sklepy zwiększą sprzedaż dzięki programowi 500+ ((fot. Pexels/domena publiczna))

Według danych firmy GfK Polonia siła nabywcza konsumentów w powiatach wzrośnie do końca roku średnio o 2,1 proc. dzięki wypłatom pieniędzy z programu 500+. Oznacza to, że na terenie kraju znajdą się powiaty, w których wzrost będzie znacznie wyższy, a tym samym – jak się wydaje - działające na ich terenie sklepy i punkty usługowe mogą liczyć na znaczny wzrosty sprzedaży.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

- Nie chcę prognozować, jaka część zwiększonego dochodu zostanie przeznaczona na wydatki w handlu, ale można założyć, że sklepy zlokalizowane w obszarach o największym przyroście zamożności będą drugim po konsumentach głównym beneficjentem programu 500+ - mówi Przemysław Dwojak, Retail and Real Estate Consulting Director w GfK.

Według danych GfK Polonia, najmocniej siła nabywcza konsumentów wzrośnie w powiatach województw podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, a także powiatów położonych na południu, zachodzie i wschodzie Mazowsza. Jednak największy wzrost, sięgający nawet 3,6 proc., zanotuje większość powiatów województw podkarpackiego i małopolskiego.

Najmniejsze wpływ na możliwości nabywcze konsumentów program 500+ będzie miał w największych aglomeracjach miejskich (m.in. ze względu na poziom zarobków), a także w województwach położonych na zachodzie i na południowym-zachodzie kraju.

W sumie aż w 87 powiatach wzrost siły nabywczej konsumentów wyniesie między 2,5 a 3,6 proc., w 144 powiatach między 2 a 2,5 proc., w 83 powiatach między 1,5 a 2 proc., a w 66 powiatach pomiędzy 0 a 1,5 proc.

Podsumowując, można założyć, że te firmy handlowe, które mają najmocniej rozbudowane sieci w województwach położonych na  ścianie wschodniej (m.in. Nasz Sklep, Spar, czy Stokrotka) mają szanse na znaczne zwiększenie obrotów dzięki programowi wsparcia przygotowanemu przez rząd Beaty Szydło. Co ciekawe, sieci franczyzowych takich jak Nasz Sklep, czy Spar prawdopodobnie nie obejmie planowany podatek od sprzedaży detalicznej, co będzie dodatkowym wzmocnieniem tych podmiotów w walce konkurencyjnej. Oczywiście największe sieci handlowe, takie jak Biedronka i Lidl, również mają swoje sklepy na wspomnianych terenach. W dodatku ze względu na swój zasięg, będą w stanie ugryźć znaczną część tortu, który upichciła administracja rządowa. 

Kliknij i przeczytaj także: Program 500+ napędzi sprzedaż w sieciach handlowych?

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Robot22 3 ponad rok temuocena: 50% 

  Monopolowe nic nie zarobią, bo zostaną wcześniej zamknięte po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczacych sprzedaży alkoholu... Dramat :(

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~właściciel sklepu z alkoholem 2 ponad rok temu

  Na to liczę :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pijak 1 ponad rok temuocena: 100% 

  najwięcej na 500+ zarobią sklepy monopolowe

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony