REKLAMADOBROWOLSCY - Syty Wilk - Baner Główny (17.02 - 01.03.2020)
Spar Polska, Spar Group i Spar International zawarły porozumienie

Spar Polska, Spar Group i Spar International zawarły porozumienie (fot. materiały prasowe, wiadomoscihandlowe.pl)

Konflikt w rodzinie Spar dobiega końca - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Jak wynika z naszych ustaleń, dotychczasowy operator sieci w Polsce, Spar Polska z Grupy Bać-Pol, zawarł z konkurencyjną Spar Group z RPA (Wasz Sklep Spar), a także z globalną centralą sieci Spar (Spar International) trójstronne porozumienie dotyczące przyszłości marki i sieci handlowej Spar w Polsce. Nastąpiło to po wielu miesiącach sporów sądowych, a także po intensywnych negocjacjach w ostatnim czasie nad wyjściem z sytuacji, która szkodziła wizerunkowi sieci w Polsce.

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 1 (28.01 - 29.02.2020)

Potwierdziły się tym samym nasze doniesienia z połowy stycznia. Pisaliśmy wówczas, że strony sporu rozmawiają ze sobą o polubownym zakończeniu konfliktu i że ogłoszenie porozumienia może nastąpić już w najbliższej przyszłości. Presja czasu była odczuwalna, bowiem już na początku wiosny 2020 r. sąd w Amsterdamie miał rozstrzygnąć fundamentalny spór o to, kto posiada licencję na rozwój szyldu Spar w Polsce.

Koniec niepewności

W tym tygodniu potwierdziliśmy w trzech źródłach, że faktycznie udało się zażegnać konflikt. Na mocy ustaleń z ostatnich dni, to Spar Group docelowo będzie operatorem marki Spar w Polsce. Oficjalny komunikat w tej sprawie - w imieniu wszystkich trzech stron - wydany zostanie na początku przyszłego tygodnia. Znajdzie się w nim stwierdzenie, iż "w ramach porozumienia Spar Polska potwierdza, że spółki grupy kapitałowej Bać-Pol nie posiadają prawa do używania marki Spar w Polsce", oraz że "tym samym Spar Polska potwierdza, że Spar Group jest wyłącznym licencjobiorcą marki Spar w Polsce".

Jak ustaliliśmy, kluczowym elementem bardzo skomplikowanego porozumienia będzie zgoda Spar Polska na przechodzenie franczyzobiorców spółki pod skrzydła Spar Group. Proces ma się odbywać na specjalnych warunkach, tzn. nie będą obowiązywać długie okresy wypowiedzenia, zakazy konkurencji, ani wiele innych istotnych przeszkód wynikających z umów franczyzowych. Tego rodzaju preferencyjne warunki rozstania nie będą natomiast dotyczyły detalistów, którzy - odchodząc od Spar Polska - zamiast Spar Group wybiorą inną sieć handlową.

Żadna ze stron nie zdradza, co w zamian za podpisanie porozumienia, które skutkować może przejściem przynajmniej części franczyzobiorców na stronę konkurenta z RPA, otrzyma Spar Polska.

W ostatnich dniach zapytaliśmy Spar Polska i Spar Group o nieco bardziej szczegółowe warunki, na jakich konflikt zostanie zażegnany. Od Spar Polska nie otrzymaliśmy komentarza. Z kolei inwestor z RPA przekazał, że "na tym etapie nie może komentować sprawy". - Zależy nam także, by nie publikować wybiórczych informacji ze względu na dobro polskich detalistów. Tego typu spekulacje mogą mieć istotny wpływ na przebieg rozmów z partnerami, co może przynieść wymierne szkody przede wszystkim prawie 100 niezależnym polskim detalistom/przedsiębiorcom, ale również naszej sieci. Takie konsekwencje mające wpływ na działanie spółki notowanej na giełdzie mogą nieść istotne skutki prawne - dodali przedstawiciele Spar Group.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 39

 • 33
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (9)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Juz nie kupiec 9 6 dni temuocena: 100% 

  To nie porozumienie tylko kapitulacja, a odpowiedzi na najważniejsze pytanie i tak nie poznamy. Bo wątpię zęby ktoś się przyznał w takiej sytuacji ile dostał za to że się poddał bo nie miał już innego wyjścia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Satyryk 8 7 dni temuocena: 87% 

  Wasz Sklep Spar Sp.z.o.o w KRS umocowani są w Zarządzie Panowie z przepotężnymi sukcesami i niebanalnym doświadczeniem na rynku FMCG w Polsce.Pan Tomasz S wieloletni członek Zarządu BacPol, Pan Marek S Mentor, Mówca i Doradca Leszka B Pan Jakub K finansista Piotra i Pawła w ostatnim latach odpowiedzialny za finanse w Grupie Piotr i Paweł. Dziś tworzą nowy wymiar handlu oparty na mocnych fundamentach istniejących sklepów Piotr i Paweł i Spar ze wsparciem nowego właściciela PIP Spar Group z RPA w takich sieciach jak Biedronka, Lidl ,Kaufland Carffour ,Auchan, Eurocash powołano sztaby kryzysowe które opracowują startegię na tak potężnego gracza jaki wkracza na Polski rynek. W pierwszym sklepie potężne kolejki klienci zjeżdżają z całej Warszawy i okolic na dworcu Warszawa Zachodnia wzmożony ruch pociągów wszyscy jadą do EuroSpar w Blue City, w Bistro tłok ...ekspresy do Kawy sprzedały się pierwszego dnia, marka własna znika z półek.Już dziś zaczyna się ta historyczna chwila .

  oceń komentarz
 • ~Franczyzobiorca 7 7 dni temuocena: 100% 

  Wypowiedzenia złożone przez Franczyzobiorców są skuteczne teraz zadziała prawo rynku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nic z tego nie będzie 6 7 dni temuocena: 53% 

  Wasz Sklep Spar hahaha, wystarczy sprawdzić co oni maja do zaoferowania wersus takie sieci jak Auchan, Carffour, Stokrotka albo Eurocash i wielu innych Franczyzodawców.Poproscie o ofertę ich Magazynu, wyniki Piotra i Pawła i zapytajcie jak tam na Blue City w porównaniu do 2017.Albo nie ma co pytać bo i tak prawdy nie powiedzą

  oceń komentarz
 • ~kulu 5 7 dni temuocena: 60% 

  O Boże !!! Jak można nazwa firmę bać pol ??? Gorzej może być tylko bacimpex

  oceń komentarz
 • ~Jacek 4 8 dni temuocena: 100% 

  Bać Pół nie miał wyjścia ,to jemu najbardziej zależało na dogadaniu się .Leszek Bać gdyby nie poszedł na ugodę zbankrutowałby .To On miał nóż na gardle,komorników,wierzycieli itd .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Franczyzobiorca 3 8 dni temuocena: 89% 

  Dobrze, że w końcu się ta kiepska telenowela kończy. Ja zamierzam poczekać aż kurz opadnie. Wasz sklep jest słabo ogarnięty, pytanie czy z układem i innymi problemami w Piotrze i Pawle sobie poradzą. Tyle przetrzymalem, to jeszcze trochę poczekam. Niech sie wykarzą. A może Bać jakąś sieć uruchomi . Ja dołączałem do sieci opartej na polskim kapitale.

  oceń komentarz
 • ~Przedsiębiorca 2 8 dni temuocena: 100% 

  Podobno sklepy zostając że Baciem, nadal będą mogły korzystać z logo Spar do czasu końca umowy.

  oceń komentarz
 • ~Poszkodowany 1 8 dni temuocena: 67% 

  A kto za Bać Pol pieniądze odda? Oskarżają się o działanie na niekorzyść marki, a największa niekorzyść to wykorzystanie Polskich przedsiębiorców. Ale za bardzo tym się chyba nie przejmują

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony