REKLAMAPOLOmarket - baner główny (21.02.-22.03.2020)
Podatek od sprzedaży detalicznej może być pobierany od 1 stycznia 2020 r.

Podatek od sprzedaży detalicznej może być pobierany od 1 stycznia 2020 r. (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Takiego wyroku Sądu Unii Europejskiej w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej raczej mało kto się spodziewał. Sąd stwierdził nieważność dwóch decyzji Komisji Europejskiej z lat 2016 i 2017, które zakazywały Polsce poboru podatku handlowego w formie uchwalonej przez nasz parlament.

REKLAMA

- Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa - czytamy w sentencji wyroku Sądu UE. - Komisja nie mogła słusznie wywieść istnienia selektywnych korzyści towarzyszących podatkowi od sprzedaży detalicznej z samej tylko progresywnej struktury tego nowego podatku - uznał Sąd UE.

Podatek od sprzedaży detalicznej miał być płacony przez dużych detalistów w Polsce (o przychodach powyżej 17 mln zł miesięcznie) od września 2016 r., jednak Komisja Europejska skutecznie go wtedy zablokowała. Od tamtej pory polski parlament sukcesywnie przekładał termin wejścia w życie daniny, gdyż rząd czekał na rozstrzygnięcie TSUE. Po ostatniej nowelizacji ustawy, datą wejścia w życie podatku handlowego ma być 1 stycznia 2020 r.

W Ministerstwie Finansów korki od szampana na razie nie strzelają. To dlatego, że wyrok w sprawie podatku handlowego nie jest prawomocny. Zarówno KE, jak i Polska mają teraz dwa miesiące na ewentualne odwołanie od orzeczenia Sądu UE do Trybunału Sprawiedliwości. Co istotne, odwołanie to może dotyczyć jedynie kwestii prawnych, co znacznie zawęża możliwości skutecznej apelacji.

Jak podkreśla w komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Paweł Suchocki, ekspert od prawa podatkowego z kancelarii DZP, nawet ewentualne odwołanie się przez KE od wyroku Sądu UE do TS nie będzie miało skutku zawieszającego.

- Mając na uwadze kierunek rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd, brak jest przeszkód do rozpoczęcia pobierania przez Polskę podatku na zasadach określonych w ustawie, czyli od 1 stycznia 2020 r. - tłumaczy prawnik. - Chyba, że zostanie wniesione odwołanie od wyroku Sądu, a Polska uzna, iż z rozpoczęciem poboru podatku zaczeka na wyrok TSUE wydany w wyniku rozpatrzenia odwołania - dodaje Suchocki.

Nie wiadomo jeszcze, czy Komisja Europejska zamierza się odwoływać od wyroku Sądu. - Komisja odnotowała dzisiejszy wyrok Sądu UE, który anulował decyzję Komisji z czerwca 2017 r. dotyczącą polskiego podatku nałożonego na sektor detaliczny. Komisja uważnie zbada wyrok i zastanowi się nad kolejnymi krokami - przekazał portalowi wiadomoscihandlowe.pl rzecznik prasowy KE.

Również polska strona wstrzymuje się z deklaracjami odnośnie tego, co zamierza teraz zrobić. Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek przekazał nam w tej sprawie jedynie to, co wszyscy już wiemy. - Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pobór tego podatku jest na mocy stosownej ustawy zawieszony do końca 2019 roku. Ponadto dzisiejszy korzystny dla Polski wyrok nie jest prawomocny i każdej ze stron przysługuje odwołanie - odpisał Jurek na nasze pytania.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 9

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kasiak2391 3 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Hura, nareszcie działa prawo i sprawiedliwość dla wszystkich w unii, nie tylko dla Niemców i francuzów ! Timermansy go home. do klienta tesco: boli cie człowieku, ze wszystkie firmy będą placic podatek? chybas ty nie z polski?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ewqa 2 9 miesięcy temuocena: 29% 

  Ceny żywności wzrosną jeszcze bardziej

  oceń komentarz
 • ~klient tesco 1 9 miesięcy temuocena: 27% 

  skandal mam nadzieję, że miliardy wyrwane zagranicznym sieciom z tego dyskryminującego podatku, zostaną odebrane przez odpowiednie opodatkowanie przez inna rządy polskich spółek skarbu państwa za granicą jak:: orlen, pzu, kghm, pgnig. Ten podatek jest jawnie niesprawiedliwy, dyskryminujący obcokrajowców i zaradnych dużych przedsiębiorców i żaden sąd eurokratów tego nie zmieni.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony