REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

PRAWO I FINANSE

prawo i finanse w handlu

 

13 sierpnia 2019, 16:00

Sejm podczas ostatniego posiedzenia przyjął zaproponowane przez Senat kosmetyczne zmiany w zakresie nowej matrycy stawek VAT. Powyższe kończy więc pewien okres niepewności jeżeli chodzi o temat nowej matrycy stawek VAT. Należy bowiem podkreślić, iż w pewnym momencie przedsiębiorcy mogli mieć istotne wątpliwości czy w ogóle ta zmiana zostanie wprowadzona w życie.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Utyskiwanie na system klasyfikacji towarów i usług właściwie towarzyszło podatkowi VAT od samego początku. I rzeczywiście wspomniany system klasyfikacji oparty na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (w różnych jej odsłonach):

- przede wszystkim był zbyt skomplikowany bo nie dość, że w załącznikach do ustawy o VAT oraz rozporządzeniu zawarto bardzo dużo pozycji PKWiU to dodatkowo w tym gąszczu musiał się odnaleźć przedsiębiorca, który w praktyce musiał być towaroznawcą i wiedzieć np. jaka jest zawartość wody w jego produkcie. Wpływało to bowiem na stosowaną przez niego stawkę VAT; - wsparciem w tym zakresie miały być urzędy statystyczne, do których można wnioskować o wydanie opinii klasyfikacyjnej dla konkretnego towaru/usługi. Ale urzędy wydawały opinię w oparciu o papierowy wniosek, co oznaczało że jeżeli przedsiębiorca nie ujął wszystkich elementów stanu faktycznego w składanym piśmie to mógł otrzymać opinię klasyfikacyjną, która była zwyczajnie błędna. Dodatkowo taka opinia nie miała charakteru wiążącego absolutnie dla nikogo. Bardzo często zdarzały się przypadki gdy urząd statystyczny po kilku latach od wydanej przez siebie opinii klasyfikacyjnej przysyłał do wnioskodawcy kolejną opinię, w której korygował swoje poprzednie stanowisko i wskazywał nowe grupowanie PKWiU. I jeżeli to nie miało wpływu na stawkę VAT to problemu w danym przypadku nie ma. Ale jeżeli dochodzi do zmiany stawki VAT wówczas problem po stronie przedsiębiorcy staje się ogromny.

Co zmienia nowelizacja?

Nowelizacja, choć po małych perturbacjach legislacyjnych i chwilowym wstrzymaniu prac nad nią, w końcu dotarła do kresu procesu legislacyjnego. I choć pozostaje jeszcze podpis Prezydenta RP oraz publikacja w Dzienniku ustaw to właściwie wiemy już wszystko o nowej matrycy. Oto jej główne założenia oraz określenie wpływu na działalność przedsiębiorców:

Dotychczasowy system Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług z 2008 r. zostanie zastąpiony Nomenklaturą Scaloną (CN) w zakresie towarów oraz Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług z 2015 r. w zakresie usług. Zostaną również poczynione pewne przetasowania jeśli chodzi o powiązanie wybranych towarów/usług z obniżonym stawkami VAT. Część z nich, która dotychczas była opodatkowana stawką podstawową „wyląduje” na obniżonej stawce VAT, a wobec części ta stawka zostanie podwyższona.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony