REKLAMAKongres Mięsny 2019 - Baner Główny (styczeń - luty 2019)
Mark Preston, prezes Małpki, ma nowy pomysł na uratowanie spółki

Mark Preston, prezes Małpki, ma nowy pomysł na uratowanie spółki (fot. Małpka)

Małpka, w której trwa postępowanie układowe, ma nowy pomysł na przetrwanie. Firma chce całkowicie zrezygnować z prowadzenia sklepów pod szyldem Małpka Express i przekształcić się w multifranczyzobiorcę. Właśnie rozpoczęła współpracę w tym zakresie z Carrefourem, rozmawia także z innymi sieciami - ustalił portal wiadomoscihadlowe.pl.

REKLAMAPerły Rynku FMCG 2019 - Belka w artykułach

- Potrzebna była zmiana strategii spółki. Po dłuższych analizach doszliśmy do wniosku, że budowa sieci convenience w oparciu o szyld Małpka nie ma sensu - mówi nam Mark Preston, prezes Małpki. Jak wyjaśnia, analizy wskazują, że prowadzenie sklepu w tej samej lokalizacji pod inną, bardziej rozpoznawalną nazwą, może zagwarantować nawet o 40 proc. wyższe obroty. - W takim modelu zarobi i franczyzodawca, i my jako franczyzobiorca - tłumaczy Preston.

Dotychczasowi ajenci Małpki w nowej formule mają prowadzić sklepy w tych samych miejscach, tyle że z innym szyldem. Z Małpką nadal ma ich łączyć umowa ajencyjna. Małpka z kolei podpisze umowy franczyzowe z sieciami handlowymi, takimi jak Carrefour. Sklepy od wielu miesięcy świecące pustkami wreszcie wypełnią się towarem, bowiem o dostawy zadbają inni detaliści niż Małpka.

Aby Małpka miała realną szansę na zaistnienie w nowej formule, musi udowodnić przed sądem, że jej plan restrukturyzacyjny może wyprowadzić firmę na prostą. Na rozprawie z 21 czerwca, podczas której rozpatrywane były wnioski o umorzenie postępowania układowego w spółce, firma przedstawiła szczegóły planu naprawy. Ostateczne dokumenty Małpka ma złożyć do 31 lipca, a 7 sierpnia sąd zdecyduje o dalszych losach sieci. Ewentualne umorzenie postępowania układowego oznaczałoby prostą drogę do upadłości i likwidacji spółki.

Mark Preston liczy na to, że nowa strategia i jej pierwsze efekty skłonią sąd do oddalenia wniosków. Oprócz korzystania z cudzych szyldów, zaktualizowany plan naprawczy spółki zakłada przekazanie większości sklepów innym operatorom "w kontrolowany sposób", a także świadczenie przez firmę usług doradczych na rzecz podmiotów trzecich. - Chcemy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie również w ten sposób - zaznacza Preston.

Prezes Małpki chwali się, że nowy model funkcjonowania spółki nie będzie wymagał dużych inwestycji. - To powinno przełożyć się na pozytywny odbiór wśród wierzycieli - twierdzi. Firmy, którym Małpka zalega pieniądze, Preston chce przekonać do współpracy, oferując im preferencyjne warunki przy spłacaniu długu w porównaniu z przedsiębiorstwami, które odwrócą się od Małpki.

- W zaktualizowanych propozycjach układowych, które wkrótce złożymy do sądu, chcemy podzielić wierzycieli na dwie grupy: tych, którzy będą z nami współpracowali, i tych, którzy się na to nie zdecydują. Ci pierwsi będą mogli liczyć na odzyskanie większej części kwoty zadłużenia – opisuje prezes Małpki. - Oczywiście pojawia się pytanie: kto chciałby handlować z firmą z taką historią? Ano ci, którzy są jej wierzycielami, bo mamy wspólny interes - tłumaczy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 15

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Dałbym ci w ryj 3 7 miesięcy temuocena: 100% 

  A zaległe pieniądze na wypłaty ajentom to gdzie Preston

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wynajmujący 2 7 miesięcy temuocena: 100% 

  W tym roku Małpka nie zapłaciła mi czynszu choćby za jeden miesiąc - a mamy już lipiec. Skontaktować się nie ma z kim, nie mogę nawet wejść do własnego lokalu bo wymienili zamki. Postępowanie restrukturyzacyjne to jedno, ale od momentu jego otwarcia (31.01) spółka JEST ZOBOWIĄZANA do płacenia bieżących zobowiązań! Oszuści

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Picek 1 7 miesięcy temuocena: 83% 

  Pic na wodę. Mydlenie oczu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony