REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 10.06.
Kasy samoobsługowe w sklepie Biedronka w Warszawie

Kasy samoobsługowe w sklepie Biedronka w Warszawie (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Artur Szałabawka, poseł Prawa i Sprawiedliwości, pyta Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii o możliwość wprowadzenia obowiązku instalowania kas samoobsługowych w dużych sklepach.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

- Wielkopowierzchniowe placówki handlowe, chcąc udrożnić kolejki przed kasami, wprowadzają możliwość korzystania z kas samoobsługowych. Ten rodzaj kas jest szczególnie ceniony przez osoby z mniejszą ilością zakupów lub klientów, którym zależy na czasie - zwraca uwagę Szałabawka w interpelacji poselskiej zaadresowanej do ministra przedsiębiorczości i technologii.

Poseł PiS zauważa, że "pomimo nieocenionych zalet tego rodzaju kasowania produktów, wciąż zdarzają się wielkopowierzchniowe placówki handlowe, które nie posiadają tego udogodnienia, mimo braku czynnych wszystkich dostępnych kas". To dlatego Szałabawka postuluje, by kasy samoobsługowe w dużych sklepach stały się obowiązkowe.

- Czy istnieje możliwość wprowadzenia odpowiednich zapisów, które regulowałyby obowiązek posiadania kas samoobsługowych, o ilości stanowisk dostosowanej do powierzchni danego sklepu? - pyta poseł PiS ministra. Interpelacja złożona została pod koniec sierpnia, dotychczas MPiT nie przekazało odpowiedzi.

Do chwili publikacji artykułu nie udało nam się porozmawiać z posłem o jego pomyśle. Biuro poselskie Szałabawki tłumaczyło, że trudno go złapać z uwagi na gorący okres kampanii wyborczej. Poseł walczy o reelekcję w okręgu szczecińskim.

Z postulatu Szałabawki zadowoleni są oczywiście producenci i sprzedawcy kas samoobsługowych. - To zaskakująca, ale bardzo dobra wiadomość - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Maciej Wojciechowicz, dawniej dyrektor handlowy Alma Marketu, dziś związany m.in. z firmą Vimana, producentem kas samoobsługowych. - Popieram postulat. Cieszę się, że kolejne osoby dostrzegają zalety tych urządzeń i mam nadzieję, że ministerstwo skorzysta z podsuniętego pomysłu - dodaje Wojciechowicz.

Z dystansem do pomysłu Szałabawki podchodzi natomiast Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. - Nie wiem jaka motywacja kryje się za tym pomysłem, ale tego typu rzeczy powinny być raczej regulowane przez rynek, a nie przez państwo. Nie powinniśmy rozmawiać o wprowadzaniu obowiązku posiadania kas samoobsługowych, bo oczywiste jest, że przedsiębiorcy dostosują się do tego, jaka będzie sytuacja na rynku pracy i wezmą pod uwagę wymagania klientów - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Ptaszyński.

W Polsce kasy samoobsługowe można dziś znaleźć w większości sklepów hipermarketowych, takich jak Tesco, Carrefour i Auchan. W ubiegłym tygodniu również sieć E.Leclerc zapowiedziała, że zamierza wprowadzić tego typu rozwiązania do wszystkich swoich placówek (na razie są tylko w kilku).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 14

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (6)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~yxyx 6 7 miesięcy temu

  Kas samobsługowych powinno być więcej, a skoro samoobsługa, to znieśmy zakaz handlu w niedziele.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Leopold 5 7 miesięcy temuocena: 100% 

  A może niech pis wyda ustawę zobowiązującą posłów pisu do przestrzegania prawa ? Bo z tym u nich kiepsko i coraz bardziej ich działania są podobne do tego co dzieje się na południu Włoch. A w gospodarce to ich wzorcami są Grecja i mam nadzieję, że nie tak do końca Wenezuela.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AW 4 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Kaczyńskiego do więzienia!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~handlowiec 3 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Poseł PIS... i wszystko jasne...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~moj nic 2 8 miesięcy temuocena: 100% 

  ok, to już jasne, pan poseł jest z innej planety.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gosc 1 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Czy ten posel jest na etacie producentow kas samoobslugowych czy sklepow wielkopowierzchniowych ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony