REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020

(fot. Pixabay)

1 września 2019 roku to termin wejścia w życie przepisów "uszczelniających" opłatę recyklingową, czyli opłatę pobieraną od klientów przez sieci handlowe przy wydawaniu torebek foliowych - wynika z dokumentu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2018 roku wszystkie placówki handlowe przy wydawaniu torebek o grubości od 15 do 50 mikrometrów pobierają od klientów tzw. "opłatę recyklingową". Razem z VAT wynosi ona 25 groszy. Celem wprowadzenia przepisów miało być przede wszystkim ograniczenie zużycia plastiku.

Pierwotnie rząd zakładał, że w 2018 roku dochody z tytułu opłaty recyklingowej wyniosą nawet 1,15 mld złotych. Tak się jednak nie stało. Jak w połowie marca informowała Gazeta Wyborcza, łączne dochody wyniosły zaledwie 64 mln złotych. Sklepy wolały bowiem zwiększyć grubość torebek do co najmniej 51 mikrometrów i albo rozdawały torebki za darmo, albo zdecydowanie częściej kazały klientom za nie płacić. Pieniądze nie trafiały jednak do budżetu państwa.

- Po  analizie  pierwszego  roku  obowiązywania  opłaty  recyklingowej  daje  się  zauważyć  niepokojącą tendencję do oferowania przez prowadzących jednostki handlowe, w miejsce toreb na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, toreb z tworzywa sztucznego o nieco większej grubości np. 51 mikrometrów. Tym samym torby te nie podlegają opłacie recyklingowej i mogą być oferowane przez prowadzących jednostki handlowe za dowolną opłatą lub nawet za darmo - pisze Ministerstwo Finansów.

Dlatego już w połowie 2018 roku Ministerstwo Środowiska rozpoczęło prace nad nowelizacją ustawy, zgodnie z którą opłata objęłaby wszystkie torebki foliowe o grubości ponad 15 mikrometrów. Prace nad przepisami potwierdziło w marcu br. Ministerstwo Środowiska. Nowelizacja miałaby wejść w życie od początku 2020 roku.

Tymczasem jak wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Finansów, przepisy mogłyby wejść w życie już we wrześniu br. Co więcej, placówki handlowe musiałyby odprowadzać opłatę w cyklu miesięcznym, a nie rocznym (jak jest obecnie).

Ministerstwo Finansów przedstawiło także szacowany skutek finansowy rozszerzenia opłaty. O ile w 2019 roku dochody mają wynieść 64 mln złotych (przy uwzględnieniu opłat, które placówki handlowe musiałyby odprowadzać w cyklu miesięcznym już od września), o tyle w 2020 roku dochody wyniosłyby już ponad 1,4 mld złotych (wyliczenie dla 11 miesięcy).

W szacunkach Ministerstwo przyjęło, że przeciętne zużycie torebek na populację liczącą 38,4 mln osób wynosi 150 sztuk rocznie, a cena jednej to 20 groszy. 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~kurier 4 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Opłata od toreb wielorazowych 50+ to SĄ PRODUKOWANE Z ODPADÓW OPAKOWANIOWYCH Są wielorazowe i końcżą jako worki na śmieci lub mogą być ponownie przetworzone. Powodzenia dla Panu Ministrantowi życzę w spełnieniu norm recyklingu... Trzeba poprostu karać za śmiecenie reklmaówkami więzieniem , pozostałe folie, jak opakowania paczek można segregować na : do lasu,do rzeki,do morza .... I jeszce jedno , w większośći firm kurierskich jest zapis że nie wolno owijać folią paczek.Dlaczego nie przestrzegają REGULAMINU !!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Leopold 3 9 miesięcy temuocena: 67% 

  No to mamy akcję torebki + a tak naprawdę to torebki minus bo czymś trzeba pokryć kiełbasę wyborczą, którą pis korumpuje Polaków.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dar 2 9 miesięcy temuocena: 50% 

  artykuł niedbale napisany, pełen błędów: "Sieci wolały bowiem zwiększyć grubość torebek do co najmniej 51 mikrometrów i albo rozdawały torebki za darmo..."- jasne :-), " daje się zauważyć niepokojącą tendencję do oferowania przez prowadzących jednostki handlowe, w miejsce toreb na zakupy"- oferowania czego?, "sieci musiałyby odprowadzać opłatę w cyklu miesięczny, a nie rocznym"- tylko sieci czy wszystkie sklepy? "W szacunkach Ministerstwo przyjęło, że przeciętne zużycie torebek na populację liczącą 38,4 mln osób wynosi 150 sztuk rocznie"- czyli 38 mln ludzi zużyje 150 torebek foliowych, super...Po cholerę nam ustawa dla tej liczby reklamówek. Gniot.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~handlowiec 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Łatamy budżet!!! Rozdawnictwo trzeba przykryć....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony