REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)

(fot. Pixabay)

Sezon wiosenno-letni 2020 roku w gospodarce europejskiej i światowej nie przypomina żadnego innego z lat poprzednich. Prognozy ekonomistów z 2019 roku i analizy dokonywane przed styczniem 2020, można wyrzucić do kosza – zdezaktualizowała je pandemia COVID-19.

Co roku w sezonie wiosenno-letnim rozpoczyna się czas prac sezonowych. Dorabiają sobie uczniowie i studenci, na zbiory owoców i warzyw przyjeżdżają obcokrajowcy… W tym roku jednak ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa zaburzyły wszelkie plany – zarówno pracodawców, jak i pracowników sezonowych. Eksperci ds. wsparcia sprzedaży z firmy ASM Sales Force Agency przyjrzeli się sytuacji i prognozom na nadchodzące tygodnie:

Rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze

Zamknięcie granic, obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających oraz obawa o własne zdrowie, spowodowały znaczące zaburzenie naturalnego przepływu pracowników sezonowych w krajach Unii Europejskiej. Polski Instytut Ekonomiczny ostrzega, iż do pracy w sezonie wiosenno-letnim w sadach, na polach i w przetwórstwie rolno-spożywczym może zabraknąć od 40 do 50 proc. siły roboczej.

To bardzo poważny problem, który odczują wszyscy – nie zebrane na czas owoce i warzywa zgniją na polach i uprawach, a skutkiem będzie znaczna podwyżka cen produktów spożywczych, zmniejszenie produkcji w kolejnych latach i trudna sytuacja materialna rolników oraz sadowników. Rolnicy i plantatorzy z Hiszpanii, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Polski już teraz z niepokojem szacują straty spowodowane brakiem rąk do pracy.

- „Cudzoziemcy z krajów Europy Wschodniej i Azji stanowili dotychczas podstawę sezonowych sił roboczych w sektorze przygotowania zbiorów. Szacuje się, że zagraniczni pracownicy wypracowali w Polsce w latach 2014-2018 wkład do PKB na poziomie 11 proc. Natomiast według danych za kwiecień 2020 zatrudniliśmy o 60 proc. mniej pracowników z zagranicy w stosunku do ubiegłego roku.” – komentuje Piotr Modliński, szef działu outsourcingu personalnego w ASM SFA.

Komisja Europejska wprowadziła zalecenia dla państw członkowskich, by pracowników sezonowych przybywających do pracy z zagranicy traktować jak personel o najwyższym znaczeniu strategicznym. KE wskazała na konieczność wprowadzenia ułatwień w podróżowaniu, w ochronie zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz w uproszczeniu procedur pozwalających na podjęcie pracy w danym kraju członkowskim. W odpowiedzi na apel KE, rządy Niemiec i Wielkiej Brytanii zarządziły organizację specjalnych lotów czarterowych, dedykowanych wyłącznie sprowadzeniu do pracy pracowników sezonowych z krajów Europy Wschodniej.

Polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym również wprowadziło zalecenia ułatwiające przyjazd i podjęcie pracy przez zagranicznych pracowników sezonowych u polskich pracodawców. Na polach, w sadach i w przy zbiorach owoców i warzyw w Polsce co roku pracuje kilkaset tysięcy obcokrajowców. Największe zapotrzebowanie na siłę roboczą jest przy zbiorach owoców miękkich.

Poleć innym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony