REKLAMAMLEKOVITA - Baner Główny - WIELKANOC (kwiecień 2019)

(fot. Pixabay/CC0)

- W związku z przyjęciem przez Sejm poprawki Senatu, w dniu 12 listopada 2018 r. obowiązywać będą ograniczenia w wykonywaniu pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta określone w przepisach ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni - czytamy w przesłanym redakcji wiadomoscihandlowe.pl stanowisku Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie handlu w święto 12 listopada.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień 2019)

Uchwalona przez Sejm ustawa o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP ustanawia dzień 12 listopada 2018 r. uroczystym Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy. Pojawiły się jednak wątpliwości z interpretowaniem przepisów ustawy (która czeka jeszcze na podpis prezydenta Andrzeja Dudy), w związku z czym PIP zdecydowała się na wydanie wytycznych (o co apelowała branża handlowa, m.in. Polska Rada Centrów Handlowych).

Ustawa w wersji uchwalonej przez Sejm 24 października br. stanowiła w art. 3, że 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, o których mowa w ustawie z 10 stycznia br. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Jednak 26 października Senat wprowadził do ustawy trzy poprawki, z których jedna polega na skreśleniu wspomnianego art. 3.

- Senat podzielił opinię partnerów społecznych, reprezentujących pracowników handlu (m.in. NSZZ "Solidarność"), że pracownicy handlu nie mogą być traktowani gorzej niż pracownicy innych działów gospodarki. Zdaniem Wysokiej Izby, Parlament powinien być konsekwentny w swoich ocenach i preferencjach dotyczących ochrony pracownika i działania w interesie rodziny. Nie znaleziono merytorycznego uzasadnienia, aby w przypadku nowo stanowionego święta odstąpić od poglądów i idei przyświecających Parlamentowi w momencie uchwalania ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni - czytamy w dzisiejszym stanowisku PIP.

W związku z powyższym Państwowa Inspekcja Pracy stoi na stanowisku, że - po przyjęciu przez Sejm poprawki Senatu - 12 listopada 2018 r. "obowiązywać będą ograniczenia w wykonywaniu pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta określone w przepisach ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 16

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~pl 2 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Po sprzecznym z konstytucją procedowaniu ustawy, teraz sprzeczna z prawem interpretacja przepisów, która nie odwołuje się do żadnego …. przepisu tylko chciejstwa. Przestaliśmy żyć w państwie prawa..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gija888 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Ustawa ta wprowadziła niesłychany bałagan w pracy firm i pracowników. Straty w gospodarce sięgają kilku miliardów złotych. Straty przedsiębiorców będę widoczne w obszarze zapasów - terminowanie się towarów świeżych i w obszarze utraty obrotów. Nie wspomnę o dodatkowym koszcie z tytułu absencji pracowników w pracy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony