REKLAMAKORAL - SORBET - Baner Główny (kwiecień 2020)

Jadwiga Emilewicz jeszcze 12 marca zapewniała w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu", że wprowadzenie tzw. podatku cukrowego zostanie przełożone na koniec roku. Wczoraj podczas telekonferencji z branżą spożywczą stwierdziła jednak, że danina zacznie obowiązywać, zgodnie z wcześniejszymi planami, od 1 lipca 2020 r. – alarmuje "PB".

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 2 (16.03 - 16.04.2020)
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w Sejmie

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w Sejmie (fot. archiwum transmisji Sejmu)

Odroczenie wprowadzenia podatku cukrowego miało, zdaniem minister Emilewicz, ograniczyć obciążenia przedsiębiorców, zmagających się z epidemią koronawirusa. Tak się jednak nie stanie. Polityczka w środę 25 marca stwierdziła, że plany rządu w kwestii daty wejścia w życie tego podatku nie uległy zmianie i zacznie on obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Minister rozwoju odesłała przedstawicieli branży do Ministerstwa Zdrowia, gdyby chcieli negocjować zmianę tego stanowiska – relacjonuje "Puls Biznesu".

Przypomnijmy, że 14 lutego Sejm uchwalił ustawę "w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów", która wprowadza dwie nowe opłaty: od cukru i słodzików w napojach, a także od alkoholu sprzedawanego w tzw. "małpkach". Potem Senat wniósł o odrzucenie ustawy, a zatem trafiła ona ponownie do Sejmu.

Ustawa w kształcie uchwalonym przez Sejm przewiduje, że nowe opłaty zaczną obowiązywać już 1 lipca 2020 r. (pierwotnie planowano jeszcze krótsze vacatio legis, trwające do kwietnia). Nowe regulacje zostały przyjęte pomimo zdecydowanych protestów opozycji, sieci handlowych, hurtowników oraz producentów napojów i alkoholi mocnych, którzy zarzucali parlamentarzystom PiS zbyt szybkie tempo prac, a także liczne niejasności w projekcie ustawy.

W myśl tych przepisów, opłata od napojów słodzonych została podzielona na część stałą i zmienną. Danina wyniesie 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatkowo 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej – kofeiny lub tauryny. Z kolei opłata zmienna wynosić będzie 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 g na 100 ml, w przeliczeniu na litr napoju.

Portal wiadomoscihandlowe.pl zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia, inicjatora wprowadzenia podatku cukrowego, z prośbą o komentarz w sprawie terminu wprowadzenia daniny. Zapytaliśmy, skąd taka decyzja? Dlaczego wycofano się z wcześniejszych deklaracji? Czy to decyzja ostateczna, czy minister zdrowia jest otwarty na negocjacje z producentami/detalistami?

Odpowiedź MZ opublikujemy niezwłocznie po jej otrzymaniu.

źródło: "Puls Biznesu"

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 15

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (9)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Heniek 9 4 dni temuocena: 13% 

  Bardzo dobry ruch - zjemy mniej cukru a właściciele wielkich firm trochę mniej zarobią. Już dawno ten podatek powinien być wprowadzony , niektóre napoje to sam cukier z woda, zarabiają na tym ogromna kasę , jeżdżą autami wartymi miliony i walczą o nie płacenie podatku - chcąc odkładać miliony kosztem naszego zdrowia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Heniek 8 4 dni temuocena: 0% 

  Bardzo dobry ruch - zjemy mniej cukru a właściciele wielkich firm trochę mniej zarobią. Już dawno ten podatek powinien być wprowadzony , niektóre napoje to sam cukier z woda, zarabiają na tym ogromna kasę , jeżdżą autami wartymi miliony i walczą o nie płacenie podatku - chcąc odkładać miliony kosztem naszego zdrowia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Halina 7 6 dni temuocena: 86% 

  Przecież PIS ciągle kłamie. To nic nowego. A co z milionem samochodów elektrycznych, 300 tysiącami mieszkań. A kłamstwa, że TVP to telewizja publiczna a nie rynsztok propagandowy pisu ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kaczuś 6 6 dni temuocena: 36% 

  Wytłumaczenie jest proste. Spożywanie cukru osłabia układ odpornościowy i zmniejsza nasze szanse walki z epidemią.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Raf 5 6 dni temuocena: 82% 

  G..je !!!! Ludzie bedą tracić prace ...właściciele zamykać firmy a oni podatek wprowadzają który pogrąży branże i spowoduje wzrost cen !!!! Hipokryci !!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~apolityczny 4 6 dni temuocena: 67% 

  (fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum) Jak to łatwo zmieniać zdanie, nie patrząc na konsekwencje (i to nie tylko dla branży, ale również dla konsumentów).

  Edytowany: 6 dni temu

  oceń komentarz
 • ~Echhh 3 7 dni temuocena: 28% 

  Jeszcze !!! zabraklo do tych Waszych newsów. Ps i bardzo dobrze, że ten podatek wejdzie. Wiele branż pod przykrywką korono próbuje vwymusic różne swoje zachcianki

  oceń komentarz
 • ~lel 2 7 dni temuocena: 67% 

  skoro "polityczka" to dlaczego nie "ministerka"?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Omen 1 7 dni temuocena: 92% 

  To i tak dopiero początek. Andrzej wygra w maju wybory i dopiero wtedy zacznie się ściąganie haraczu, budżet musi się Mateuszowi zgadzać

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony