REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
Co zrobią polskie władze z podatkiem handlowym po majowym wyroku TSUE?

Co zrobią polskie władze z podatkiem handlowym po majowym wyroku TSUE? (fot. KPRM/CC0)

Już 16 maja dowiemy się, co dalej z podatkiem od sprzedaży detalicznej - daniną wprowadzoną przez rząd PiS w 2016 r. Podatek miał generować 1,5 mld zł wpływów rocznie, jednak szybko został zablokowany przez Komisję Europejską. Teraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie, czy KE miała prawo zakazać Polsce poboru podatku w formie uchwalonej przez nasz parlament.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Przypomnijmy, że podatkiem handlowym objęte miały być przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż detaliczną. Firmy miały odprowadzać 0,8 proc. od przychodów z przedziału 17 mln - 170 mln zł w każdym miesiącu. Podatek byłby wyższy dla przychodów przekraczających 170 mln zł w miesiącu (1,4 proc.). Wolne od podatku byłyby przychody poniżej 17 mln zł miesięcznie. Zatem w praktyce większość przedsiębiorstw z branży byłoby zwolnionych z płacenia podatku.

Pierwszym miesiącem formalnego obowiązywania podatku od sprzedaży detalicznej był wrzesień 2016 r. Daninę za ten miesiąc firmy miały obliczyć i wpłacić do 25 października 2016 r., jednak zanim do tego doszło - jeszcze we wrześniu - Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w tej sprawie i jednocześnie wydała Polsce nakaz zawieszenia poboru podatku handlowego. Polska co prawda wywiązała się z tego obowiązku, ale wniosła do TSUE skargę na decyzję KE, w której zażądała stwierdzenia jej nieważności.

Postępowanie wyjaśniające KE trwało rok i zakończyło się stwierdzeniem, że progresywny podatek handlowy jest bezprawną pomocą przyznaną przez Polskę, zakłócającą konkurencję na rynku wewnętrznym UE. KE doszła do wniosku, że podatek jest selektywny i dyskryminuje duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa (większość małych, polskich firm nie musiałoby płacić daniny). Komisja stwierdziła też, że Polska nie uzasadniła wystarczająco wprowadzenia progresywnego podatku ani jego zgodności z rynkiem wewnętrznym. W konsekwencji Komisja wydała kolejną, drugą już niepomyślną dla Polski decyzję w sprawie podatku handlowego. Tę decyzję polskie władze także zaskarżyły do TSUE.

Obie skargi wniesione przez Polskę połączone zostały do wspólnego rozpoznania na jednej rozprawie, która odbyła się 26 września 2018 r. Wynik postępowania przed TSUE poznamy już niebawem, bo 16 maja.

- Stanowisko polskiego rządu w tej sprawie pozostaje niezmienione. Rząd wnosi o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej w sprawie pomocy państwa, dotyczących tego podatku - przekazało w środę 24 kwietnia portalowi wiadomoscihandlowe.pl biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zdaniem polskich władz, które chcą stwierdzenia przez TSUE nieważności decyzji KE, podatek od sprzedaży detalicznej nie jest bezprawną pomocą państwa ani nie przyznaje selektywnej korzyści określonym przedsiębiorstwom. Strona polska uważa ponadto, że Komisja Europejska nie miała prawa do nakazania jej zawieszenia stosowania podatku, oraz że KE nie uzasadniła wystarczająco swojej decyzji. Co więcej, zdaniem Polski, decyzja KE naruszyła autonomię podatkową państwa.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 8

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Darc 2 ponad rok temuocena: 0% 

  Nie danina, a zwyczajnie nowe kolejne obciążenie, czyli nowy podatek.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zz 1 ponad rok temuocena: 60% 

  Jakież to zabawne, Komisja Europejska zablokowała...a gdzie była komisja jak PO oskubali Polaków z prawie pół biliona złotych na wałach podatkowych tak, że ryży wódz musiał likwidować oszczędności Polaków z OFE, gdzie była komisja??? Swoich nie rusza...bantustan, bantustan, jest jakiś podobny na świecie jak ten polski bantustan??? Podejrzewam, że post nie jest poprawny politycznie i niemiecka cenzura go nie puści, no ale zaskoczycie mnie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony