REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

PRAWO I FINANSE

prawo i finanse w handlu

 

12 października 2019, 22:48

(fot. Pixabay)

To roczna kwota, jaką Polacy wydają na jedzenie, które okazuje się zafałszowane – czytamy w serwisie businessinsider.com.pl, który cytuje niepublikowany raport Inspekcji Handlowej z przeprowadzonych kontroli żywności w 2018 roku.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Z raportu wynika, że w ponad połowie skontrolowanych przypadków wykryto nieprawidłowości. W wyniki kontroli Inspekcji potwierdzono, że zdarzają się przypadki sprzedaży np. mielonej wołowiny, która jest wieprzowiną, czy kebabu baraniego bez baraniny.

Inspektorzy przeprowadzili w ubiegłym roku 2158 kontroli w hurtowniach, sklepach, na targowiskach i w lokalach gastronomicznych. W 54 proc. przypadków wykryli zafałszowaną żywność.

Najwięcej produktów o niewłaściwej jakości, w tym zafałszowanych, stwierdzono w przypadku ryby i przetworów rybnych (35,1 proc. nie odpowiadało przepisom), wyrobów garmażeryjnych (25,3 proc.), miodu (23,7 proc).

W ocenie ekspertów, sytuację mogłoby poprawić powołanie nowej służby kontrolującej żywność. „Trwają prace nad połączeniem Inspekcji Handlowej i Inspektoratu Jakości Handlowych Artykułów Rolno-Spożywczych. Dobrze, by nowa inspekcja uzyskała parapolicyjne uprawnienia” – cytuje businessinsider.com.pl Andrzeja Gantnera, dyrektora Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony