REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki (fot. materiały prasowe)

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek w Sejmie expose. W ponadgodzinnym wystąpieniu nie zabrakło zapowiedzi zmian prawnych, które dotyczą bezpośrednio lub pośrednio branży handlowej.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

- Wprowadzimy system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe - zadeklarował premier w trakcie expose. Jak wiemy, konsultacje ws. kształtu przepisów regulujących tę kwestię były w ostatnich tygodniach prowadzone przez Ministerstwo Środowiska. Z kolei wczoraj minister Michał Kurtyka, minister ds. klimatu zapowiedział, że jednorazowe opakowania plastikowe powinny zniknąć "w perspektywie 2021 r.".

Premier Morawiecki mówił w expose także o walce z alkoholizmem wśród Polaków. W ten sposób szef rządu próbuje zbudować poparcie dla pomysłu podwyżki akcyzy na alkohol o 10 proc. już od stycznia (jeszcze przed wyborami Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało jedynie 3-proc. podwyżkę).

- Największym wrogiem bezpieczeństwa na drogach jest alkohol. Wciąż słyszymy o tragediach. Będziemy zaostrzać politykę karania pijanych kierowców. Wzmocnimy profilaktykę dla osób zagrożonych tą straszną chorobą - zapowiedział premier.

Szef rządu w trakcie wystąpienia w Sejmie mówił też o planach wspierania rodzimych przedsiębiorstw. - - Wspieramy i będziemy wspierać polskie firmy. To absolutna norma. Zagraniczne firmy są już wspierane, nam wmawiano, że kapitał nie ma narodowości, ale to nonsens - powiedział Morawiecki.

Zapowiedział także uproszczenie prawa podatkowego i "wprowadzenie następnych rozwiązań wspierających małe i średnie przedsiębiorstwa". Padła deklaracja wprowadzenia tzw. estońskiego CIT-u dla małych firm. To rozwiązanie polegające na przesunięciu poboru podatkowego do momentu wypłaty zysku.

- Będziemy wspierać międzynarodową ekspansję polskich firm i w warunkach rynkowych repolonizować. Bo im więcej polskich firm, tym więcej wolności, tym więcej normalności - mówił Morawiecki w expose, nie wskazując jednak, jakich konkretnie branż będzie to dotyczyć.

Morawiecki zadeklarował, że jego rząd będzie starał się utrzymać dynamikę wzrostu PKB przynajmniej o 2-3 punkty procentowe wyższą niż w przypadku strefy euro. - Dzięki temu z każdym rokiem będziemy coraz bliżej poziomu życia państw zachodniej Europy - obiecał premier.

Wśród deklaracji jakie padły z ust Morawieckiego warto wymienić także dążenie do zrównania płac dla kobiet i mężczyzn, ułatwienie kobietom powrotu na rynek pracy po urlopie macierzyńskim

Głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu Mateusza Morawieckiego zaplanowane jest na wtorkowy wieczór (około godziny 20).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~abstynent 2 7 miesięcy temu

  Czyli rozumiem, że alkohol w końcu zostanie wyprowadzony ze wszystkich stacji paliw?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Premier 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

  No, to teraz szybko wprowadzić podatek od sprzedaży detalicznej i większość polskich sieci handlu żywnością zejdzie ze sceny zostawiając miejsce dyskontom i zachodnioeuropejskim supermarketom ...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony