REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)

PRAWO I FINANSE

prawo i finanse w handlu

 

13 września 2019, 16:16

(fot. Pixabay)

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) chce kolejnych ułatwień w sukcesji firm. Resort rozpoczyna konsultacje na temat instytucji fundacji rodzinnej i czeka na opinie do połowy października.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Akumulacja polskiego kapitału i budowa silnych polskich marek, również na rynku międzynarodowym – takie są cele wprowadzenia do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej. Resort kieruje do konsultacji zieloną księgę, w której przedstawia rozwiązania obowiązujące w innych krajach europejskich oraz propozycje do dyskusji nad modelem polskiej fundacji rodzinnej. Na opinie czekamy do 14 października.

– Fundacja rodzinna to nasz kolejny - po bardzo dobrze przyjętej ustawie o zarządzie sukcesyjnym - pomysł na ułatwienie sukcesji w firmach. Takie fundacje można zakładać w szeregu państw UE, m.in. Austrii, Holandii czy Szwecji. To rozwiązanie skierowane do większych firm, wzmocni ono szanse na rozwój „pereł” gospodarki. Dlatego przekazujemy do konsultacji zieloną księgę dot. fundacji rodzinnej. Przedstawiamy w niej wybrane regulacje w tej sprawie, które obowiązują w innych państwach. Poddajemy także pod dyskusję przykładowe rozwiązania, które mogłyby być wprowadzone do naszego systemu prawa – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

I podkreśla: – Liczymy na opinie przedsiębiorców i ekspertów. Opinie, które do nas wpłyną, będą dla nas wskazówką na temat tego, jakiego kształtu fundacji rodzinnej w polskim prawie oczekuje rynek. Właściwy projekt ustawy to, z oczywistych powodów, zadanie na następną kadencję.

Dobrze przygotowane rozwiązania legislacyjne, które pozwolą na utrzymywanie przez pokolenia majątku i biznesu w rodzinie, z pewnością mogą wzmocnić polskie średnie i duże firmy oraz polski kapitał w coraz śmielszym konkurowaniu na rynkach międzynarodowych.

Podstawowe dane na temat firm rodzinnych

Z ponad 2 mln polskich przedsiębiorstw prywatnych blisko 830 tys. to firmy rodzinne. W ostatnich latach wzrasta ich znaczenie dla polskiej gospodarce. Z badania PARP w 2009 r. wynika, że firmy rodzinne wytwarzały ponad 10 proc. polskiego PKB (ponad 121 mld zł). W 2017 r. odpowiadały już za 18 proc. polskiego PKB (ok. 322 mld zł). To dobry wynik, lecz daleko nam jednak jeszcze do rozwiniętych gospodarek, w których wpływ firm rodzinnych na PKB wynosi ponad 50 proc.

Najwięcej firm rodzinnych jest w województwie mazowieckim, śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim. Funkcjonują one głównie w branży handlowej (32 proc.), przetwórstwa przemysłowego (16 proc.), budowlanej (12 proc.) oraz usług profesjonalnych (11 proc.).

Najczęściej przedsiębiorstwa rodzinne są indywidualnymi działalnościami osoby fizycznej (ok. 70,5 proc.). 13,6 proc. to spółki cywilne; 10,1 proc. - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 4,7 proc. - spółki jawne, 0,4 proc., - spółki komandytowe, a po 0,2 proc. - spółki partnerska i akcyjna.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony