REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)

(materiały prasowe)

Rządowy projekt dotyczący tzw. tarczy antykryzysowej doczekał się właśnie nowej autopoprawki. Zdaniem wnioskujących należy wygasić umowy najmu w galeriach handlowych. Jak pisze money.pl po ustaniu zagrożenia koronawirusem najemca będzie zobowiązany do złożenia galerii oferty najmu, ale na dłuższy czas niż wynikałoby z dotychczasowej umowy.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Rząd chce w ten sposób ulżyć właścicielom sklepów, które zlokalizowane są w galeriach handlowych, a których powierzchnia sprzedaży przekracza 2000 mkw. Z powodu wprowadzenia stanu nazwanego przez rząd "zagrożeniem epidemicznym" zakazano prowadzenia handlu w takich miejscach. Wyjątki dotyczą sklepów spożywczych, aptek i punktów usługowych. Zakaz uderzył przede wszystkim w sklepy odzieżowe, obuwnicze i specjalistyczne.

Jak pisze money.pl rząd uzasadnił autopoprawkę tym, że prowadzenie działalności handlowej zostało zablokowane, a więc sklepy nie powinny też płacić za powierzchnię, której nie mogą wykorzystać. Teraz to właściciele galerii handlowych muszą ponosić koszty działalności i spłacać kredyty zaciągnięte na budowę lub kupno centrów handlowych.

„Umowy najmu albo inne umowy o korzystanie z powierzchni w tych galeriach powinny zostać czasowo wygaszone, aby najemcy i wynajmujący nie byli zobowiązani do wzajemnych świadczeń, generujących dla obu stron koszty w tym okresie" - napisano w autopoprawce.

Obecna autopoprawka oznacza zaostrzenie kursu rządu wobec galerii handlowych. W pierwszych założeniach do projektu tzw. tarczy antykryzysowej była bowiem mowa o redukcji czynszów o 90 proc. Już ten zapis wzbudził spore oburzenie branży deweloperskiej, która podkreślała, że to rozwiązanie jest niezgodny z konstytucją. W dodatku nie wiadomo, kto miałby rekompensować straty właścicielom galerii handlowych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 15

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 5
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~DR 5 2 miesiące temuocena: 100% 

  Kim są inwestorzy galerii?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szok 4 2 miesiące temuocena: 100% 

  Takie galerie buduje się na wysokich długoletnich produktach finansowych. Nikt takich obiektów nie buduje za gotówkę.Skąd teraz wziąć na raty do banku?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Miłosz 3 2 miesiące temuocena: 80% 

  Może także wygaśmy mandat Dudzie, który nie uważa się za prezydenta wszystkich Polaków i skompromitował się swoją nadaktywnością w czasach epidemii.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ryba 2 2 miesiące temuocena: 50% 

  Czyli wygaszenie czynszu upadło?! :(

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dark 1 2 miesiące temuocena: 80% 

  Dramat jakiś. Kto teraz zapłaci za budowę galerii raty do banków? Jak rząd chciał pomóc to mógł zrobić 50/50, a tak, to po co się w ogóle wtrąca? Przecież to jest imię jednym, a zabicie drugich? To jest uprzywilejowanie jednej grupy podmiotów wobec innej. Słabe.

  oceń komentarz
do góry strony