REKLAMAPURELLA - SuperShots - Baner Główny (od 13 lipca)
Co teraz zrobi PiS w sprawie zakazu handlu w niedziele? Od lewej: Jarosław Kaczyński, Stanisław Karczewski i Marek Kuchciński

Co teraz zrobi PiS w sprawie zakazu handlu w niedziele? Od lewej: Jarosław Kaczyński, Stanisław Karczewski i Marek Kuchciński (fot. R.Zambrzycki/Wikimedia Commons, na lic. CC-BY-2.0)

Prace nad zaostrzeniem zakazu handlu w niedziele zostały wstrzymane na jesieni ub.r. po tym, jak politycy Prawa i Sprawiedliwości zapoznali się ze sporządzoną po cichu oceną skutków aktualnie obowiązującej ustawy. Dokument przygotowany przez ekspertów Biura Analiz Sejmowych jest od ponad miesiąca skrzętnie ukrywany, bowiem sugeruje, że najlepszym rozwiązaniem byłaby... likwidacja trzeciej (obowiązującej od 2019 r.) i czwartej (od 2020 r.) niehandlowej niedzieli w miesiącu.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

- Wyborcy wszystkich partii dość zgodnie uznają, że obecna postać handlu w niedzielę (chodzi o tę z 2018 r. - red.) stanowi kompromis pomiędzy tymi, którzy chcą całkowitego zakazu handlu, a tymi, którzy chcieliby powrotu do sytuacji sprzed marca 2018 r., czyli braku jakichkolwiek ograniczeń w handlu w niedzielę. Z tych racji wydaje się, że rozwiązaniem pożądanym byłoby utrzymanie istniejących rozwiązań i uznanie ich za rozwiązania docelowe, co oznaczałoby likwidację tych rozwiązań, które dopiero mają wejść w życie w roku 2019 i 2020 - czytamy w dokumencie, do którego dotarł portal wiadomoscihandlowe.pl.

Zarazem eksperci BAS dodają, że wcale nie oznacza to "zamknięcia tematu" handlu w niedzielę dla ustawodawcy, gdyż - ich zdaniem - pożądane byłyby takie nowelizacje, które "uściśliłyby wszystkie te przepisy, które dzisiaj wzbudzają wątpliwości interpretacyjne albo są przyczyną obchodzenia przepisów".

W dokumencie można wyczytać również m.in. że sukcesywnie rośnie liczba przeciwników zakazu, a w 2019 r. odsetek niezadowolonych powinien być jeszcze wyższy w związku ze zmniejszeniem liczby handlowych niedziel. Ponadto eksperci BAS zauważają, że stosunek Polaków do zakazu handlu może okazać się istotny przy urnie wyborczej.

Ocenę skutków regulacji ex post obowiązującej aktualnie ustawy zaczęto tworzyć nie później niż 27 listopada ub.r., a więc jeszcze przed pierwszym czytaniem w Sejmie zgłoszonego przez grupę posłów PiS projektu nowelizacji tejże ustawy. Prace nad OSR trwały do 4 grudnia, a dzień później niespodziewanie podjęto decyzję polityczną o wstrzymaniu prac nad zaostrzeniem przepisów. O tym, co się dalej wydarzy, zdecydować mają najwyższe władze PiS.

Sejmowe służby podległe marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu długo próbowały ukryć przed opinią publiczną fakt istnienia OSR. Dokument, pomimo upływu ponad miesiąca od chwili jego sporządzenia, nadal nie został opublikowany w internecie. O jego istnieniu nie wiedzieli opozycyjni członkowie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, z którymi rozmawiał w ostatnich dniach portal wiadomoscihandlowe.pl. Również organizacje zrzeszające pracodawców z branży handlowej nie były świadome, że zlecono przygotowanie OSR nie tylko do projektu nowelizacji ustawy, ale również do obowiązującej ustawy.

Portalowi wiadomoscihandlowe.pl udało się jednak dotrzeć do tego dokumentu. Ma on 16 stron i podpisało się pod nim aż pięciu autorów. W ocenie skutków regulacji przywołano wyniki kilkunastu różnych badań: stosunku Polaków do zakazu, sprzedaży detalicznej, udziałów poszczególnych formatów w sprzedaży FMCG, czy poziomu zatrudnienia w handlu. Pozwoliły one na wysunięcie siedmiu tez. Niektóre z nich mają istotne znaczenie polityczne.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 49

 • 44
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (16)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~wyborca 16 ponad rok temu

  Szybko wrócą niedziele handlowe i obowiązek rejestracji kart zostanie zniesiony

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jeti 15 ponad rok temuocena: 100% 

  DO CEZ-a. Człowieku już w pierwszym akapicie tekstu masz jak wół napisane "ocena skutków regulacji". Zainwestuj w okulary.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CEZ 14 ponad rok temu

  Autor podał skrót dokumentu jako OSR i nie wyjaśnił, co ten skrót oznacza...?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sizar 13 ponad rok temu

  Dlaczego Biuro Analiz Sejmowych przewiduje wpływ ustaw na wybory? BAS nie powinno partyjną sondażownią.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Trzeźwy 12 ponad rok temuocena: 100% 

  Mario123 - to co proponujesz to regulacja wolnego rynku, która jest niedopuszczalna. Poza tym trzeba by zmusić ludzi do chodzenia tylko do polskich sklepów a właścicielom polskich sieci zabronić ich sprzedawania zagranicznym inwestorom. Ewentualnie sklepy powinny być własnością państwa. Przecież to absurd! Jak napisał ktoś poniżej - Biedronka, Żabka, Eurocash czy Stokrotka przecież też kiedyś były polskie. I co? Pewnego dnia na stole pojawiła się oferta, właściciel ją przyjął i już. Nie zapobiegniemy temu... Polskie przedsiębiorstwa wcale nie muszą padać i bankrutować, wiele działa z sukcesem, ale nigdy nie wiadomo kiedy zmienią właściciela i czy nie przestaną być wtedy polskie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~klient tesco 11 ponad rok temuocena: 100% 

  mario123 było tak że był bum na tworzenie sklepów i nikt nie dawał fory obcemu kapitałowi, działał na równych zasadach, owszem miał kapitał, ale samorządy mogły dawać działki rodzimym przedsiębiorcom za darmo albo na kredyt,>>do tego wiele sieci jest dobrowolnie sprzedanych: Biedra, Eurocash, Żabka, Stokrotka, PiP, Jest mnóstwo polskich sieci: Polo, Dino, EuroAGD, Martes, CCC, Reserved, Orlen shop, PSB, W każdym kraju w Europie i na świecie działają obce sieci handlowe, Lidl, carrefour, Aldi np. Orlen ma większość rynku paliw i stacji w czechach, państwach bałtyckich i oni też muszą z tym żyć

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xc 10 ponad rok temuocena: 40% 

  no jakże kondominium miałoby nie pracować na panów! eksperci zaraz wam wytłumaczą co dla was jest najlepsze...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mario123 9 ponad rok temuocena: 45% 

  To nie istotne jak i kiedy sklepy są otwarte. Istotniejsze jest to że placówek handlowych w Polsce jest za dużo, w szczególności z obcym kapitałem, powstają cały czas nowe bez kontroli i bez ochrony rodzimego handlu i bez znaczenia jaki on jest, decydenci nie zadbali aby był lepszy, dając fory sieciom z obcym kapitałem. Po 1989 roku powstał bum przedsiębiorczości i zamiast Państwo to wspierać zaczęto to niszczyć wpuszczając sieciówki. Placówki PSS zamieniono w Biedronki i cwaniacy z zachodu jak zauważyli że Polacy są na tyle głupi że oddają największe, najważniejsze dobro narodowe jakim jest handel, wykorzystali to bez skrupułów i wykorzystują nadal. Mają sielankę, a Polskie przedsiębiorstwa padają, bankrutują i popadają w długi. A decydenci mają to wszystko w poważaniu. Nie jestem Pisiorem, ale ja bym pogonił to towarzystwo wprowadzając im takie mechanizmy podatkowe i funkcjonowania, aby handel tradycyjny był bardziej atrakcyjny dla konsumenta, a Państwo powinno wspierać nasz han

  oceń komentarz
 • ~Były pracownik Kauflandu 8 ponad rok temuocena: 75% 

  Ja nie rozumię tego całego larum i ograniczanie handlu w niedzielę Przecież można to zrobić bardzo prosto aby był wiilk syty i owca cała Pracując w Kauflandzie co czwarta niedziela musiała być wolna Przecież można wprowadzić zapis w regulaminie pracy że pracownik może pracować tylko jedną niedzielę w miesiącu i wtedy mogą być wszystkie niedziele handlowe

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dario 7 ponad rok temuocena: 71% 

  Sam pracuję w handlu od wielu lat. Nie mam nic przeciwko temu, żeby pracować w niedziele. Jedyny warunek to zagwarantowana uczciwa płaca za ten dzień. Niestety obecnie tak nie jest. Druga sprawa to moim zdaniem sklepy powinny i mogą być czynne w każdą niedziele. Jednak na zasadzie takiej, że przykładowo jeśli na osiedlu mamy cztery sklepy. To w każdą niedzielę pracuje inny sklep i pozostałe są zamknięte. W takim systemie w niedziele można zrobić normalne zakupy i jednocześnie ludzie handlu maja prawie wszystkie niedziele wolne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~JustMe 6 ponad rok temuocena: 71% 

  Wszystkim sterują... niedzielami, cenami prądu, wycinką drzew, serduszkami WOŚP w tvp, orzeczeniami TK....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~qwerty 5 ponad rok temuocena: 31% 

  Takich "ekspertów" powinno się jak najszybciej uśpić!!!

  oceń komentarz
 • ~89 4 ponad rok temuocena: 88% 

  kolejne rzesze migrantów ze wschodu juz czekaja ... juz teraz w tesco czy biedronce znalezienie pracownika który mówi po polsku graniczy z cudem ...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ww 3 ponad rok temuocena: 78% 

  A jaki wpływ mają urzędy ,przychodnie Lekarskie które w weekendy są zamknięte? Dlaczego tylko tam gdzie są liczone zyski jest problem ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nickfury 2 ponad rok temuocena: 77% 

  Czy to jeszcze demokracja, kiedy władza ukrywa przed Polakami dokuementy?

  oceń komentarz
 • ~Marc 1 ponad rok temuocena: 76% 

  Dramat, jak politycy zaczynają ręcznie sterować gospodarką.

  oceń komentarz
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony