REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (od 29.05.2020 )
Co teraz zrobi PiS w sprawie zakazu handlu w niedziele? Od lewej: Jarosław Kaczyński, Stanisław Karczewski i Marek Kuchciński

Co teraz zrobi PiS w sprawie zakazu handlu w niedziele? Od lewej: Jarosław Kaczyński, Stanisław Karczewski i Marek Kuchciński (fot. R.Zambrzycki/Wikimedia Commons, na lic. CC-BY-2.0)

Strona 4 z 4
REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

Autorzy OSR są zdania, że zakaz handlu w niedziele doprowadził do "poprawy relacji między czasem poświęconym pracy i rodzinie, mniejszej komercjalizacji czasu wolnego i zdrowszego trybu życia". - W tym zakresie można ocenić zatem, że cel zakładany w projekcie ustawy został zrealizowany - konkludują eksperci BAS.

W OSR zacytowane zostały także badania przeprowadzone na zlecenie NSZZ "Solidarność", z których ma wynikać, że ponad 90 proc. pracowników sklepów wielkopowierzchniowych pozytywnie ocenia ograniczenia handlu w niedziele i to pomimo faktu, że w odczuciu większości respondentów wartość całkowita ich wynagrodzenia (razem z premiami) zmalała.

Jednak nie dla wszystkich pracowników sklepów zakaz handlu okazał się pomyślny. - Prawdopodobnie (...) pracownicy, w których uderzył zakaz handlu w niedziele to ci, którzy pracowali na część etatu lub na umowy cywilne wyłącznie w weekendy. Niekorzystnym efektem ustawy może być również fakt, że większa sprzedaż prowadzona w czasie sześciu, a nie siedmiu dni spowodowała, że praca w niektóre dni stała się bardziej intensywna, zwłaszcza, że część sklepów wydłużyła godziny pracy - napisali eksperci BAS.

Autorzy OSR stawiają tezę, że wprowadzenie zakazu handlu w 2018 r. nie wywołało istotnych skutków dla budżetu państwa. Choć zmieniły się kanały sprzedaży, wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków pośrednich miały pozostać na zbliżonym poziomie.

Warto podkreślić, że eksperci BAS - choć przygotowali obszerną ocenę skutków regulacji - i tak podkreślają w swojej publikacji, że stosunkowo krótki czas obowiązywania uchwalonych przed rokiem przepisów, jak również fakt, iż nie mamy jeszcze do czynienia z docelową formą zakazu handlu (dopiero w styczniu br. doszła trzecia niedziela w miesiącu), nie pozwalają na dokonanie "pełnej i wiarygodnej" oceny skutków ustawy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 49

 • 44
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (16)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~wyborca 16 ponad rok temu

  Szybko wrócą niedziele handlowe i obowiązek rejestracji kart zostanie zniesiony

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jeti 15 ponad rok temuocena: 100% 

  DO CEZ-a. Człowieku już w pierwszym akapicie tekstu masz jak wół napisane "ocena skutków regulacji". Zainwestuj w okulary.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CEZ 14 ponad rok temu

  Autor podał skrót dokumentu jako OSR i nie wyjaśnił, co ten skrót oznacza...?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sizar 13 ponad rok temu

  Dlaczego Biuro Analiz Sejmowych przewiduje wpływ ustaw na wybory? BAS nie powinno partyjną sondażownią.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Trzeźwy 12 ponad rok temuocena: 100% 

  Mario123 - to co proponujesz to regulacja wolnego rynku, która jest niedopuszczalna. Poza tym trzeba by zmusić ludzi do chodzenia tylko do polskich sklepów a właścicielom polskich sieci zabronić ich sprzedawania zagranicznym inwestorom. Ewentualnie sklepy powinny być własnością państwa. Przecież to absurd! Jak napisał ktoś poniżej - Biedronka, Żabka, Eurocash czy Stokrotka przecież też kiedyś były polskie. I co? Pewnego dnia na stole pojawiła się oferta, właściciel ją przyjął i już. Nie zapobiegniemy temu... Polskie przedsiębiorstwa wcale nie muszą padać i bankrutować, wiele działa z sukcesem, ale nigdy nie wiadomo kiedy zmienią właściciela i czy nie przestaną być wtedy polskie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~klient tesco 11 ponad rok temuocena: 100% 

  mario123 było tak że był bum na tworzenie sklepów i nikt nie dawał fory obcemu kapitałowi, działał na równych zasadach, owszem miał kapitał, ale samorządy mogły dawać działki rodzimym przedsiębiorcom za darmo albo na kredyt,>>do tego wiele sieci jest dobrowolnie sprzedanych: Biedra, Eurocash, Żabka, Stokrotka, PiP, Jest mnóstwo polskich sieci: Polo, Dino, EuroAGD, Martes, CCC, Reserved, Orlen shop, PSB, W każdym kraju w Europie i na świecie działają obce sieci handlowe, Lidl, carrefour, Aldi np. Orlen ma większość rynku paliw i stacji w czechach, państwach bałtyckich i oni też muszą z tym żyć

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xc 10 ponad rok temuocena: 40% 

  no jakże kondominium miałoby nie pracować na panów! eksperci zaraz wam wytłumaczą co dla was jest najlepsze...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mario123 9 ponad rok temuocena: 45% 

  To nie istotne jak i kiedy sklepy są otwarte. Istotniejsze jest to że placówek handlowych w Polsce jest za dużo, w szczególności z obcym kapitałem, powstają cały czas nowe bez kontroli i bez ochrony rodzimego handlu i bez znaczenia jaki on jest, decydenci nie zadbali aby był lepszy, dając fory sieciom z obcym kapitałem. Po 1989 roku powstał bum przedsiębiorczości i zamiast Państwo to wspierać zaczęto to niszczyć wpuszczając sieciówki. Placówki PSS zamieniono w Biedronki i cwaniacy z zachodu jak zauważyli że Polacy są na tyle głupi że oddają największe, najważniejsze dobro narodowe jakim jest handel, wykorzystali to bez skrupułów i wykorzystują nadal. Mają sielankę, a Polskie przedsiębiorstwa padają, bankrutują i popadają w długi. A decydenci mają to wszystko w poważaniu. Nie jestem Pisiorem, ale ja bym pogonił to towarzystwo wprowadzając im takie mechanizmy podatkowe i funkcjonowania, aby handel tradycyjny był bardziej atrakcyjny dla konsumenta, a Państwo powinno wspierać nasz han

  oceń komentarz
 • ~Były pracownik Kauflandu 8 ponad rok temuocena: 75% 

  Ja nie rozumię tego całego larum i ograniczanie handlu w niedzielę Przecież można to zrobić bardzo prosto aby był wiilk syty i owca cała Pracując w Kauflandzie co czwarta niedziela musiała być wolna Przecież można wprowadzić zapis w regulaminie pracy że pracownik może pracować tylko jedną niedzielę w miesiącu i wtedy mogą być wszystkie niedziele handlowe

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dario 7 ponad rok temuocena: 71% 

  Sam pracuję w handlu od wielu lat. Nie mam nic przeciwko temu, żeby pracować w niedziele. Jedyny warunek to zagwarantowana uczciwa płaca za ten dzień. Niestety obecnie tak nie jest. Druga sprawa to moim zdaniem sklepy powinny i mogą być czynne w każdą niedziele. Jednak na zasadzie takiej, że przykładowo jeśli na osiedlu mamy cztery sklepy. To w każdą niedzielę pracuje inny sklep i pozostałe są zamknięte. W takim systemie w niedziele można zrobić normalne zakupy i jednocześnie ludzie handlu maja prawie wszystkie niedziele wolne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~JustMe 6 ponad rok temuocena: 71% 

  Wszystkim sterują... niedzielami, cenami prądu, wycinką drzew, serduszkami WOŚP w tvp, orzeczeniami TK....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~qwerty 5 ponad rok temuocena: 31% 

  Takich "ekspertów" powinno się jak najszybciej uśpić!!!

  oceń komentarz
 • ~89 4 ponad rok temuocena: 88% 

  kolejne rzesze migrantów ze wschodu juz czekaja ... juz teraz w tesco czy biedronce znalezienie pracownika który mówi po polsku graniczy z cudem ...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ww 3 ponad rok temuocena: 78% 

  A jaki wpływ mają urzędy ,przychodnie Lekarskie które w weekendy są zamknięte? Dlaczego tylko tam gdzie są liczone zyski jest problem ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nickfury 2 ponad rok temuocena: 77% 

  Czy to jeszcze demokracja, kiedy władza ukrywa przed Polakami dokuementy?

  oceń komentarz
 • ~Marc 1 ponad rok temuocena: 76% 

  Dramat, jak politycy zaczynają ręcznie sterować gospodarką.

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony