REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

Zdaniem „Solidarności” nie ma żadnych przesłanek uzasadniających zawieszenie ograniczenia handlu w niedzielę. Postulat przywrócenia niedziel handlowych, poparty m.in. przez Forum Związków Zawodowych, jest nie do przyjęcia. „Solidarność” pod żadnym pozorem nie zamierza uczestniczyć w liberalizowaniu ustawy – czytamy w stanowisku Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Jak pisze tysol.pl to reakcja na coraz liczniejsze głosy z wnętrza Rady Dialogu Społecznego, aby z powodu pandemii handlować przez cały tydzień.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020
Kadr z transmisji z protestu przed sklepem Castorama

Kadr z transmisji z protestu przed sklepem Castorama (Twitter)

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wskazuje, że temat zawieszenia przepisów ustawy ograniczającej niedzielny handel wrócił, tym razem za sprawą organizacji wchodzących w skład Rady Dialogu Społecznego. Tym razem w tę szkodliwą działalność włączają się inne centrale związkowe, w tym Forum Związków Zawodowych.

Zdaniem NSZZ „Solidarność” powodem takiej postawy jest fakt, że FZZ zrzesza bardzo znikomą liczbę pracowników handlu i w związku z powyższym nie posiada odpowiedniej wiedzy merytorycznej dotyczącej sytuacji w tej branży. Prezydium KK przypomina, że ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę od samego początku towarzyszył ogromny negatywny lobbing i kampania fake newsów.

(..) „Solidarność” zwraca też uwagę, że pracownicy handlu mają za sobą bardzo trudny okres. „Nawet w czasie największych obostrzeń sanitarnych ci ludzie każdego dnia stykali się z setkami klientów, byli ciągle narażeni na zakażenie koronawirusem. Pracowali w ciągłym stresie i strachu o zdrowie swoje i swoich rodzin.”

W ocenie Związku niedopuszczalne jest aby w zamian za poświęcenie pracowników handlu, przerzucać na ich barki koszty kryzysu gospodarczego, bo właśnie tym byłaby liberalizacja przepisów w zakresie ograniczenia handlu w niedzielę. „NSZZ „Solidarność” pod żadnym pozorem nie zamierza uczestniczyć w pracach nad liberalizacją ustawy (…) i nie poprze jakichkolwiek działań zmierzających do zmiany przepisów na niekorzyść pracowników.”

Wezwało też pozostałych partnerów społecznych, aby nie wykorzystywali RDS do firmowania swoich własnych stanowisk. „NSZZ „Solidarność” nie zamierza jak inne związki zawodowe „przehandlować” wolnych niedziel za wyższe wynagrodzenie w tym dniu. Stoimy na stanowisku, że pracownik winien za swoją pracę w pozostałe dni otrzymywać godne wynagrodzenie i nie być zmuszony do pracy w niedzielę, by utrzymać siebie i swoją rodzinę.”

Źródło: tysol.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (12)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~baert 12 24 dni temu

  I co po nam to? Nie dość mamy problemów? Przecież wiadomo jak to się skończy, im większe będzie ciśnienie, żeby ustawę zawiesić czy zlikwidować, tym PIS ją bardziej na jesieni zaostrzy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Forel 11 24 dni temu

  Nie jestem za Solidarnością a ich pomysły o zaostrzeniu zakazu handlu uważam za fatalne, ale tu mają rację, likwidacja niehandlowych niedziel to przerzucanie ciężaru kryzysu gospodarczego na barki pracowników handlu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotr90 10 24 dni temu

  Łagodnie jak na nich, a gdzie teksty o omijaniu prawa, niepolskich sklepach, straszeniu sądem i PIPami, w ogóle mogli polecieć mocniej wzorem swojego mentora z Nowogrodzkiej: dla nas to oczywista oczywistość, że tylko chamska hołota, zdradzieckie mordy i ludzie gorszego sortu są w ostanie w ogóle pomyśleć o likwidacji czegoś tak wspaniałego, z gruntu polskiego, broniącego polskich interesów jak ustawa o zakazie handlu w niedziele.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gosc 9 miesiąc temuocena: 0% 

  POPIERAM SOLIDARNOŚĆ.POLACY TO NIE NIEWOLNICY,NIEMCY,FRANCUZI NIECH PRACUJĄ W NIEDZIELE.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~carol 8 miesiąc temuocena: 100% 

  Solidarność to już od dawna nie związek zawodowy a przystawka Pisu kierowana prze grupę cwanych działaczy, których interesują głównie ich własne posady.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iwa2 7 miesiąc temuocena: 33% 

  Po raz pierwszy się z nimi zgadzam. Pracuję cały czas od początku pandemii i rząd jakoś nie pomógł pracownikom handlu....... Skoro oddali mi wolne niedziele to ich nie oddam. I już!

  oceń komentarz
 • ~inga 6 miesiąc temuocena: 0% 

  do @Danusia i będzie solidarność dalej istniała, przynajmniej będzie wolne w niedziele

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Danusia 5 miesiąc temuocena: 100% 

  Dlaczego takie coś jak solidarnosc nadal istnieje?!

  oceń komentarz
 • ~No coś takiego? 4 miesiąc temuocena: 100% 

  Darmozjady związkowi nie pozwolą? Lepiej niech wszystko upadnie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jarock 3 miesiąc temuocena: 11% 

  Niedziela to czas na odpoczynek a nie pracę !

  oceń komentarz
 • ~Pracodawca 2 miesiąc temuocena: 100% 

  To nie jest związek zawodowy tylko cwaniacy. Układają się. Związek zawodowy w czasie rosnącego bezrobocia poparłby pracę w niedzielę, bo to zwiększy zatrudnienie. Mogliby także walczyć o podwyżki za pracę w niedzielę bo rola związku jest walka o byt pracownika. Oni wolą to ideologicznie bojkotować wbrew interesom pracowników. Gdyby przywrócono pracę w niedzielę zatrudniłbym co najmniej kilka osób. A tak... mam zmniejszone koszty i oczywiście przychody nad czym boleję. Potencjalnych pracowników nie szukam. Brawo związki

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~inga 1 miesiąc temuocena: 36% 

  i słusznie

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony