REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Spar Group z RPA prawdopodobnie zostanie nowym większościowym właścicielem Piotra i Pawła

Spar Group z RPA prawdopodobnie zostanie nowym większościowym właścicielem Piotra i Pawła (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Jak ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl, 30 maja w Warszawie podpisana została umowa kupna sprzedaży udziałów w sieci Piotr i Paweł. Spółka zależna Spar Group z RPA, Wasz Sklep Spar, przejmie większościowe udziały w Piotrze i Pawle od funduszy zarządzanych przez TFI Capital Partners. Strony transakcji mają o tym poinformować już wkrótce w oficjalnych komunikatach.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Elementem układanki jest podział udziałów nie tylko w spółkach z grupy Piotr i Paweł, ale również w spółce Wasz Sklep Spar. W akcjonariacie tej drugiej spółki, oprócz Spar Group, pojawią się także fundusze zarządzane przez TFI CP.

Przypomnijmy, 26 kwietnia podpisany został list intencyjny w sprawie inwestycji Spar Group w Piotra i Pawła. Jednak niewiele jego szczegółów przedostało się do mediów. Jak ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl, kluczowym elementem zapisanym w liście były plany utworzenia nowej spółki, w której większościowe udziały objąć miało Spar Group, a mniejszościowe udziały przypaść miały funduszom należącym do TFI Capital Partners (obecny właściciel Piotra i Pawła). Nowa spółka miałaby rozwijać sieć sklepów pod szyldem Spar.

Franczyzobiorcy Piotra i Pawła z którymi w ostatnich dniach rozmawiał portal wiadomoscihandlowe.pl wyrażali zaniepokojenie faktem braku złożenia wniosku do UOKiK przez ponad miesiąc od chwili podpisania listu intencyjnego. Warto jednak podkreślić, że już w komunikacie z 26 kwietnia Piotr i Paweł oraz Spar Group podkreślali, że wniosek złożony zostanie dopiero po podpisaniu właściwej umowy inwestycyjnej, gdyż sam list intencyjny to za mało.

Nieoficjalnie wiemy, co było dodatkową przyczyną opóźnień. Chodzi o spór, jaki toczy się pomiędzy Spar Group z RPA, czyli nowym inwestorem Piotra i Pawła, a spółką Spar Polska z Grupy Bać-Pol, która dotychczas rozwijała szyld Spar w Polsce i zarządza siecią około 250 sklepów franczyzowych pod tą nazwą. Firmy spierają się ze sobą o to, kto ma prawo do rozwoju marki Spar w Polsce. Na sporze cierpią franczyzobiorcy, którzy nie wiedzą kto ma rację i komu mogą zaufać. Cierpi także reputacja marki Spar.

Spar International, czyli centrala Spara, utrzymuje, że w lutym br. wypowiedziała umowę master franczyzy Spar Polska, a następnie podpisała w kwietniu analogiczną umowę ze Spar Group. Jednak Spar Polska twierdzi, że wypowiedzenie odbyło się nieprawidłowo. O tym, kto ma rację, zdecydują sądy. Kluczowy w tej sprawie będzie wyrok sądu w Amsterdamie, na który możemy czekać nawet dwa lata.

Jednak, co istotne, polskie sądy wydały w maju dwa zabezpieczenia bardzo korzystne dla dotychczasowego polskiego operatora sieci - nakazujące Spar International wykonywanie obowiązków wynikających z umowy licencyjnej zawartej ze Spar Polska, oraz zakazujące Spar International i Spar Group podejmowania kontaktów z polskimi franczyzobiorcami Spara. Oczywiście wydane przez sąd zabezpieczenia te nie rozstrzygają, kto ma rację w sporze. Będą obowiązywały do czasu rozstrzygnięcia spraw przez sądy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 22

 • 16
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Tomasz i Szewski 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Mareczku jak szukasz pracy .... stragan na Rybitwach czeka !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~piszą że coś będzie - chyba nic nie będzie... 4 ponad rok temuocena: 0% 

  Miał przecież "Piotr i Paweł" ogólnie przecież przetrwać lub zostać nawet kilka ich sklepów. Zarazem inne artykuły które były w tej sprawie - ja nie brałem ich na poważnie. Po prostu miałem przykład jak ten sklep funkcjonuje - dzięki czemu można samemu wywnioskować nie znając się na tym oraz nie znając szczegółów że sklepy "Piotr i Paweł" upadną i żaden nie przetrwa i pozostanie. Nie podobało się mi że piszę się w internecie że coś się dzieje i będzie chyba dobrze - a prawda była taka że nic z tego nie będzie co sam wywnioskowałem po obserwacji tego sklepu. Zatem teraz się piszę co po tym wszystkim ma być - i znowu że coś będzie - znowu mam wrażenie że nic z tego nie będzie... Ten cały "Spar" się nie przyjmie i nic z tego nie będzie jak będą podobne działania jak miał być wyratowany "Piotr i Paweł" - sklepy te długo nie będą bardziej znikną gdyż może zakończy się tak jak właśnie z "Piotr i Paweł"...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mariolka 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Umowa jest pewnie warunkowa albo przedwstępna ale PR trzeba robić niech dostawcy wierzą i żyją nadzieja!A...no i niech dają towar teraz na termin,najlepiej 45+

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~13 2 ponad rok temuocena: 100% 

  No to teraz tylko czekać na obiecane tzw.TRZYNASTKI

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bob 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Zwyczajne sprzedanie sieci która zmieni szyld mogli sprzedać to komu chcieli A nie mydlić oczy ,o szukaniu inwestora i pisaniu że sieć jest uratowana zmienią nazwę właściciela który przejmie lokalizacje i to koniec reszta spółek detalu ogłosi upadłość i i tak nikt kasy nie odzyska

  oceń komentarz
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony