REKLAMAPartner Logistic - baner główny (18-31.05.2020 r.)

(fot. mat. prasowe)

W lutym br. Spar International wypowiedziało Spar Polska umowę master franczyzy sklepów Spar na polski rynek - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Informację potwierdziły nam dwa niezależne źródła.

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

Przypomnijmy, jak informowaliśmy dziś rano, Spar Polska skierował do sądu sprawę przeciwko Spar Group z RPA. Zdaniem polskiej firmy, należącej do znajdującego się w sanacji Bać-Polu, działania Spar Group można uznać za naruszenie prawa.

- Spar Group Limited z siedzibą w RPA oraz osoby i podmioty z nim powiązane podejmował próby nakłonienia franczyzobiorców Spar Polska do rozwiązania ważnych umów franczyzowych zawartych ze Spar Polska i zawarcia umów franczyzowych z innym podmiotem w zamian za obiecane korzyści majątkowe i wsparcie prawne - deklarują w komentarzu przedstawiciele firmy Spar Polska.

Przeczytaj więcej o działaniach Spar Polska względem południowoafrykańskiej firmy

Tymczasem Spar International wypowiedział umowę Bać-Polowi jeszcze w lutym. Jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl, polska firma może stracić prawa do używania nazwy od maja br. Centrala Spara zapewniała franczyzobiorców o legalności takiego działania. Z tego względu w ostatnich tygodniach franczyzobiorcy Spara w Polsce zaczęli wysyłać do siedziby firmy Spar Polska w Rzeszowie wypowiedzenia umów franczyzowych.

Na pytanie naszego portalu o wypowiedzenie licencji przez holenderską centralę, biuro prasowe sieci Spar Polska jak dotąd nie odpowiedziało. Czekamy również na komentarz ze strony Spar Group.

Wyjaśnijmy, Spar Polska jest aktualnie wyłącznym operatorem franczyzowej sieci sklepów Spar w naszym kraju. Sieć obecna jest w Polsce od 1996 roku i obecnie dysponuje około 250 sklepami. Szyld Spar należy jednak do międzynarodowej firmy, która posiada 12,7 tys. punktów w 48 krajach świata - w tym w RPA. Spar Polska jest więc master-franczyzobiorcą sieci, z gwarancją wyłączności na prowadzenie sklepów w Polsce.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O KIERUNKACH ROZWOJU SEKTORA HANDLOWEGO W POLSCE ZAREJESTRUJ SIĘ I WEŹ UDZIAŁ W 12 KONGRESIE FMCG 2019. KLIKNIJ I SPRAWDŹ AGENDĘ I LISTĘ GOŚCI

Właściciel Spar Polska - firma Bać-Pol - obecnie znajduje się w postępowaniu sanacyjnym. Postępowanie otwarto 31 grudnia 2018 roku. Firma zamknęła niemal wszystkie oddziały hurtowe. Aktywnie poszukiwany jest inwestor - zgodnie z pierwotnymi deklaracjami proces poszukiwania miał się zakończyć w I kwartale br. Tak się jednak nie stało.

Ewentualna utrata praw do używania nazwy "Spar" byłoby poważnym ciosem dla firmy z Rzeszowa. W 2018 roku firma oficjalnie poinformowała o nowej strategii, która zakładała skoncentrowanie się właśnie na rozwoju sieci detalicznej Spar. Pod koniec 2018 roku przedstawicie Bać-Polu twierdzili, że obecne możliwości finansowe firmy pozwolą na otwieranie ok. 30 sklepów Spar rocznie przez najbliższe 3 lata. Ewentualne pozyskanie inwestora mogłoby zwiększyć tempo rozwoju do 100 placówek rocznie. Docelowo, zdaniem Bać-Polu, w całym kraju mogłoby działać nawet 1,5 tys. sklepów Spar.

Oprócz sieci Spar Bać-Pol ma już niewiele aktywów. W ostatnich tygodniach zamknięto proces sprzedaży sieci Słoneczko na rzecz firmy Delko. Bać-Pol pozyskał 3 mln złotych za sprzedaż 25 sklepów własnych Słoneczko oraz sieci około 350 sklepów działających w ramach luźnej franczyzy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 10

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Jedrek 2 ponad rok temu

  NIKTOS, czyli jaka?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niktos 1 ponad rok temuocena: 0% 

  Podstawa do wypowiedzenia jest ponoć mocno dyskusyjna.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony