REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020
Wyjście Tesco z Polski wydaje się już bardzo bliskie

Wyjście Tesco z Polski wydaje się już bardzo bliskie (fot. materiały prasowe, Tesco CZ)

Strona 2 z 2
REKLAMA

Według naszych źródeł, władze Tesco chciałyby sprzedać sklepy inwestorowi branżowemu, co ograniczyłoby "koszty społeczne" transakcji. Operator, który zostałby nowym właścicielem, przejąłby pracowników, dając im zatrudnienie. Takiej pewności nie ma w przypadku funduszy inwestycyjnych, które chcą przejąć aktywa Tesco głównie dla nieruchomości, które następnie zostałyby podzielone i odsprzedane. To wiązałoby się z zamknięciem sklepów i grupowymi zwolnieniami. Wiadomo jednak, że oferty operatorów są mniej atrakcyjne finansowo niż propozycje funduszy inwestycyjnych.

Bartosz Bolecki, Retail Business Unit Director PMR zastanawia się, czy konsekwencją wyjścia Tesco z Polski będzie także opuszczenie pozostałych krajów Europy Środkowej, w których sieć jest obecna (Czech, Słowacji i Węgier). - Akurat na tych rynkach sytuacja sieci jest znacznie lepsza, więc możliwe, że Tesco zdecyduje się tam pozostać, przynajmniej na razie – wskazuje ekspert.

Z prognoz firmy PMR wynika, że sprzedaż Tesco w całym 2019 r. wyniesie ok. 8 mld zł. Udział Tesco w rynku spożywczym w Polsce w 2018 r. wyniósł 3,5 proc. Po obniżeniu przychodów do planowanych ok. 5 mld zł - co zapowiedział Dave Lewis, ustępujący szef Grupy Tesco - udział sieci w polskim rynku skurczy się do ok. 1,7-1,8 proc.

Sieć Tesco zarządza w Polsce ok. 350 supermarketami i kompaktowymi hipermarketów. Docelowo sieć Tesco może zmniejszyć się jeszcze o ok. 30 sklepów. Przypomnijmy, że w okresie największej potęgi firmy, jej obroty wynosiły ok. 12 mld zł.

Zgodnie z zapowiedzią władz grupy, wkrótce poziom przychodów może się obniżyć nawet do ok. 5 mld zł (ok. 1 mld funtów). Będą to konsekwencje mocnego ograniczania asortymentu, zamknięcia (finalnie) ponad 130 sklepów i ograniczenia powierzchni hipermarketów. Tak mocny spadek będzie potężnym ciosem w firmę, która w najlepszych czasach była trzecim co do wielkości detalistą w Polsce, a wkrótce może wypaść nawet z TOP10.

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ TAKŻE:

Kto najbardziej skorzysta na problemach Tesco - Biedronka, Lidl, Kaufland, a może ... Carrefour?

Hipermarkety Tesco po zmianach. Czy sieć przekona Polaków do częstszych zakupów? [GALERIA]

Tesco spotkało się z polskimi dostawcami. Czego dowiedzieli się o planach sieci w Polsce?

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 108

 • 61
  BARDZO PRZYDATNY
 • 18
  PRZYDATNY
 • 13
  OBOJĘTNY
 • 16
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (23)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Dno 23 miesiąc temuocena: 80% 

  Ta firma zdycha od 2009 roku ! To wtedy zaczeli do władzy przychodzić filozofy handlu oraz następowało wyciaganie kasy z firmly dla zarzadzajacych . Debilne decyzje buta I brak krytyki na dworze Ryszarda . Kto był na nie musiał odejsc bo szlachta wiedziała lepiej !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tosia123 22 2 miesiące temuocena: 50% 

  Pracowałam w Tesco Dystrybucji a Gliwice tak złego zarządzania i pomiatanie ludźmi nigdzie nie widziałam i nie doświadczyłam. Brak kompetentnych ludzi jedyna szansa na utrzymanie pracy to było wchodzenie w tyłek dosłownie. Patologia cieszę się ,że w końcu zamykają ten syf i bałagan.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paola 21 2 miesiące temuocena: 100% 

  Ci wyżej w Tesco tak naprawdę nigdy tam nie pracowali, zamykają oczy wyobrażają sobie coś i To nakazują nie mając nawet koszty racji. Ucinaja etaty, płacą się nie zmienia, ktoś pójdzie na l4 a Ty pracujesz za Niego za siebie a jak przychodzi do bonów na święta to ten "chory" dostaje więcej poniewaz ma niższy dochód w ostatnich 3 miesiącach. Są tam osoby którym zależy i pracują za 3 nie mając wzamian a jak ktoś inny przyjdzie po 3 miesiącach z l4 to Go jeszcze glaskaja bo wow wrócił. Niema premi tzw motywacyjne i to jest ich największy błąd!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewcia421 20 2 miesiące temuocena: 71% 

  Pracuje w Hipermarkecie kompaktowym.Po przemeblowaniu utargi w sklepie są niższe.Bezsensu było to przemeblowanie.Ale dużo promocji jest fajnych.

  oceń komentarz
 • ~Laura 19 2 miesiące temuocena: 88% 

  Sobota, godzina 14:20 w dużym Tesco. Kolejki do kas na 1 godzinę. Kasy czynne 3 z kasjerkami i 6 samoobsługowych. 20 stanowisk nieczynnych. Reklamy w Tv, tłumy w markecie!!! To jest sabotaż przeciw Tesco o podejmowany przez osoby decydujące o ilości personelu.

  oceń komentarz
 • ~Laura 18 2 miesiące temuocena: 80% 

  @Tosia, w którym Tesco pracujesz? Jak napiszesz gdzie pojadę i chętnie poprawię sobie humor, bo zawodowo też jestem związana z Tesco i pozytywów nie widzę. Sprzedano Fieldorfa, bo było nierentowne? buahaha Podaj mi przykład jakiejś inwestycji, np. w wymianę przepalonej żarówki, bo o większe nawet nie zapytam

  oceń komentarz
 • ~Tosia332 17 2 miesiące temuocena: 35% 

  Jestem pracownicą Tesco i powiem tak że informacje tutaj zawarte to bzdury ..Tesco niezamierza sprzedawać sklepów..Tylko zamykają nierentowne sklepy..które sprzedają i zaczną inwestować w Rentowniejsze sklepy...Moim zdaniem w Tesco jest dużo promocji niż kiedyś i gratisy przy zakupach 100 zł gratis Rafaelo albo cocolino

  oceń komentarz
 • ~Natalka Boska 16 2 miesiące temuocena: 60% 

  Czyli jednak angole przygotowywują się do brexitu...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~yzy 15 2 miesiące temuocena: 100% 

  Jeżeli Tesco chce zrobić dobre wrażenie na potencjalnych kupujących, to może lepiej niech im nie pokazują tych swoich marketów :) A tak na poważnie, wartość tej sieci to głównie nieruchomości - w bilansie wiszą grunty i budynki za prawie 3,5 miliarda peelenów. I to się sprzeda, kiedy i czy za jednym razem czy w kawałkach to inna sprawa. A biznes detaliczny każdy widzi jaki jest, poszczególne lokalizacje są pewnie interesujące ale nie całość

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aktualny 14 2 miesiące temuocena: 38% 

  Mam nadzieje ze te smierdzace hipermarket owe śmietniki pod nazwa Tesko zniknal zupelnie z Polski. Drogo, na dzialach ryb i miesa smierdzi a pieczywo w wiekszosci przypadkow jest nastepnego dnia do wyrzucenia bo nie da sie go jesc. Tesko to mojej opinii obraz najgorszej jakosci i wysokich cen

  oceń komentarz
 • ~Arina 13 2 miesiące temuocena: 35% 

  To bylo do przewidzenia, Anglicy nie znaja polskiego rynku, w Angli Tesko handluje worami chipsow, batonami itp mam blisko do Tesco ale nigdy nie robilam zakupów, wieczne braki.Nie ma to jak rodzimy handel, wspierajmy naszych handlowcow to wszystko zostanie w naszym kraju.

  oceń komentarz
 • ~Reve 12 2 miesiące temuocena: 25% 

  Więcej kas samoobsługowych... po co ludzie? Po co być miłym dla klienta? Za marne grosze można być szczęśliwym? Tak tak każdy może znaleźć inną pracę . I zawsze ktoś chętny za marne grosze pójdzie do hipermarketu, często z przymusu, choćby wykarmienia dzieci.. Brud i chamstwo, nawet Pana z ochrony...

  oceń komentarz
 • ~Polak 11 2 miesiące temuocena: 56% 

  Dobre sobie...zmiana trendów zakupowych, jakoś konkurencja radzi sobie doskonale również w hipermarketach. Podoili ile wlezie a teraz ewakuacja. Angol będzie zawsze Angolem. Nikt za nimi płakał nie będzie...

  oceń komentarz
 • ~Rakieta 10 2 miesiące temuocena: 50% 

  Tesco to sklepy które w Polsce źle się wiedzie i długo w Polsce nie będą

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pat 9 2 miesiące temuocena: 63% 

  To tak musiało się skończyć brak towaru i ludzi i totalna bida na półkach

  oceń komentarz
 • ~Richie 8 2 miesiące temuocena: 100% 

  Niestety, ale winowajcami tej sytuacji są menadżerówie wyższego szczebla i ich złe decyzje, a wystarczyło słuchać tego co mają do powiedzenia pracownicy i klienci. Ci drudzy traktowani jak zło koniecznie, a pierwsi jak tania siła robocza przez UK. Niedziele nie handlowe? Banialuki. Inne sieci dużego formatu mają się dobrze, ba, nawet planują rozwój. Za co wierchuszka miała płacone, to naprawdę nie wiadomo. Tesco zostało daleko w tyle za resztą i nie było już od dawna szans na dogonienie konkurencji.

  oceń komentarz
 • ~Sonia 7 2 miesiące temuocena: 53% 

  Super, niech wychodzą. Te sklepy to porażka, brudne wózki, nieprzyjemna obsługa, zgniłe i przeterminowane owoce itp.

  oceń komentarz
 • ~Sonia 6 2 miesiące temuocena: 50% 

  Super, niech wychodzą. Te sklepy to porażka, brudne wózki, nieprzyjemna obsługa, zgniłe i przeterminowane owoce itp.

  oceń komentarz
 • ~Walus 5 2 miesiące temuocena: 78% 

  Tesco robi to całe wyjście bardzo nieudolnie. Nie ma żadnej kominikacji. Nic nie wiadomo. Nie odpowiadają na najprostsze pytania. Nic nie mówią pracownikom, dostawcom i najemcom. Bardzo nieudolnie to robią.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~2FAN 4 2 miesiące temuocena: 72% 

  no i gitara. Brud, syf i ubóstwo plus brak poszanowania dla pracownika

  oceń komentarz
 • ~D 3 2 miesiące temuocena: 71% 

  Majątki prywatne kupców z centrali zakupów zapewne mają się świetnie? ;)

  oceń komentarz
 • ~D. 2 2 miesiące temuocena: 83% 

  Zatrzymali sie w latach 90. a rynek poszedl dalej

  oceń komentarz
 • ~AW 1 2 miesiące temuocena: 17% 

  To wynik antybrytyjskiego zachowania władz Biedronki!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony