REKLAMAPartner Logistic - baner główny (14-29.02.2020 r.)
Sklep sieci Spar w Polsce

Sklep sieci Spar w Polsce (fot. materiały prasowe)

Spar Group z RPA miało próbować wrogiego przejęcia sklepów należących do Spar Polska - twierdzi Leszek Bać, prezes Bać-Polu, właściciela spółki Spar Polska, czyli master franczyzobiorcy znaku Spar w Polsce. Spar Polska skierowała już sprawę do sądu, gdyż jej zdaniem działania przedstawicieli zagranicznej sieci mogą naruszać prawo.

REKLAMA

- Postępowania przed stosowanymi sądami i organami już zostały zainicjowane ze strony Spar Polska - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl przedstawiciele Spar Polska.

Jak tłumaczą przedstawiciele polskiej firmy, Spar Group Limited z siedzibą w RPA oraz osoby i podmioty z nim powiązane podejmował próby nakłonienia franczyzobiorców Spar Polska do rozwiązania ważnych umów franczyzowych zawartych ze Spar Polska i zawarcia umów franczyzowych z innym podmiotem w zamian za obiecane korzyści majątkowe i wsparcie prawne - deklarują przedstawiciele firmy Spar Polska..

Oprócz tego Spar Group miał rozpowszechniać nieprawdziwe informacje o spółce Spar Polska i zasadach działania sieci franczyzowej Spar w Polsce. Jak informuje Spar Polska, takie działania stanowią czyn zabroniony zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Jak wynika z oficjalnego oświadczenia, w "próbę wrogiego przejęcia" mieli zaangażować się przedstawiciele ścisłego kierownictwa Spar Group z RPA - w tym Graham O’Connor, prezes południowoafrykańskiej firmy oraz Spar International z Holandii.

Spar Polska złożyła już zawiadomienia do polskiego UOKiK-u, ale również do organów w RPA i na poziomie Unii Europejskiej. Jak poinformowała nasz Małgorzata Cieloch, do UOKiK takie zawiadomienie jeszcze nie wpłynęło.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O KIERUNKACH ROZWOJU SEKTORA HANDLOWEGO W POLSCE ZAREJESTRUJ SIĘ I WEŹ UDZIAŁ W 12 KONGRESIE FMCG 2019. KLIKNIJ I SPRAWDŹ AGENDĘ I LISTĘ GOŚCI

Wyjaśnijmy, Spar Polska jest wyłącznym operatorem franczyzowej sieci sklepów Spar w naszym kraju. Sieć obecna jest w Polsce od 1996 roku i obecnie dysponuje około 250 sklepami. Szyld Spar należy jednak do międzynarodowej firmy, która posiada 12,7 tys. punktów w 48 krajach świata - w tym w RPA. Spar Polska jest więc master-franczyzobiorcą sieci, z gwarancją wyłączności na prowadzenie sklepów w Polsce.

Do momentu opublikowania niniejszego tekstu nie uzyskaliśmy komentarza od firmy Spar Group oraz od Spar Polska. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o postępującym procesie przejęcia przez firmę z RPA innej polskiej sieci - Piotra i Pawła. Elementem układanki mogłoby być również przejęcie sklepów Spar w Polsce. W tej sprawie przedstawiciele firmy z RPA oraz Spar Polska rozmawiali kilkukrotnie w 2018 roku. Do finalizacji transakcji nigdy nie doszło.

Spar Group Ltd notowana jest na giełdzie w Johannesburgu. W latach 60.-tych XX wieku została master franczyzobiorcą Sparana rynek RPA. Dziś operuje także w innych krajach Afryki - w Angoli, Zambii, Botswanie, Namibii, Mozambiku, Malawi, Lesotho, Swazilandzie, a nawet na Szeszelach. SPAR Group rozwinęła także działalność w Irlandii, południowo-zachodniej Anglii oraz Szwajcarii.

Właściciel Spar Polska - firma Bać-Pol - obecnie znajduje się w ramach postępowania sanacyjnego. Postępowanie otwarto 31 grudnia 2018 roku. Firma zamknęła niemal wszystkie oddziały hurtowe. Aktywnie poszukiwany jest inwestor - zgodnie z pierwotnymi deklaracjami proces poszukiwania miał się zakończyć w I kwartale br. Tak się jednak nie stało.

Przeczytaj więcej:

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 9

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (13)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Jaśniepan 13 9 miesięcy temu

  "Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka..."

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Waldek 12 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Panie L.B., z całym szacunkiem, ale proszę skończyć z tą ignorancją z Pana strony. Nagle się Pan obudził, że coś się w firmą dzieje nie tak - po tym jak Pana wiecznie nie ma w niej - bo to golf, lub inne ważniejsze sprawy. Sam Pan doprowadził do tego co jest i to co się stało, to konsekwencja braku zaangażowania w firmę i słuchania ludzi, którzy zajmują się detalem na co dzień. Niech Pani nie ma pretensji do ludzi, którzy jeszcze trzeźwo i realnie myślą, że próbują ratować swoje rodzinne małe biznesy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jedrek 11 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Miales chamie zloty rog zostal ci sie ino sznur...

  oceń komentarz
 • ~zmęczony 10 10 miesięcy temuocena: 100% 

  jeśli ktokolwiek ze starej struktury, która straciła wiarygodność pojawi się w nowym spar nie wyjdzie to ! Nie wejdę w to !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nicnieznaczacysklep 9 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Początki były jak "love story". Pan Leszek był wiarygodny i miał wizje, piękne przymówienia. Potem pieprzenie o grze w golfa do ludzi, którzy nie mają czasu żeby zagrać w karty wieczorem, było pierwszym sygnałem, że nie rozumie ludzi i jest bardzo daleko od biznesu. Ostatnie lata to upokorzenia, kłamstwa i brak kontaktu. Tak jak dobrowolnie można było przystąpić do sieci tak dobrowolnie można z niej wystąpić, tym bardziej jeśli nie zachowano głównych zasad.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bob 8 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Panie Leszki. Nikt nie ma prawa zmuszać kogokolwiek do pracy za nic!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Selernaciowy 7 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Spar polska nie ma licencji od końca lutego. Nic nie trzeba płacić Lezkowi on o tym wie.

  oceń komentarz
 • ~Keczup 6 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Za każdy straszak ze strony Leszka, wrzucamy 1 zdjęcie z imprezy ? Może być z tajlandi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Franczyzobiorca 5 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Kończ Leszku! Wstydu sobie oszczędź.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kolega z Rzeszowa 4 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Panie Leszku proszę odebrać telefon. Dzwonię z życzeniami nie o kasę .

  oceń komentarz
 • ~ted 3 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Syller a nie Seler...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mM 2 10 miesięcy temuocena: 90% 

  A Pan Seler za wszelka cenne szuka roboty za afrykańska walutę

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nel 1 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Pan Bać zrobi wszystko, aby "wyłudzić" kilka PLN. W pierwszej kolejności niech zacznie spłacać swoje długi...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA - Half Page (13-28.02.2020)
do góry strony