REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (od 29.05.2020 )

(fot. Pixabay CC0)

Wspólne badania, przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia WHO i Unię Europejską wykazały, że znaczna część żywności dla niemowląt jest niewłaściwie promowana jako odpowiednia dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia, a ponadto wiele tych produktów zawiera zbyt dużo cukru. Raport skłonił Komisję Europejską do aktualizacji przepisów dotyczących składu i oznaczeń żywności dla niemowląt.

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

WHO od dawna rekomenduje karmienie wyłącznie piersią dzieci do szóstego miesiąca życia. Od 2016 r. organizacja wyraźnie stwierdza, że oferowane w handlu odżywki dla niemowląt nie powinny być reklamowane jako żywność dla dzieci poniżej tego wieku.

– Właściwe odżywianie dzieci we wczesnym dzieciństwie jest kluczem do optymalnego wzrostu i rozwoju dziecka, a więc także do jego dobrego zdrowia w późniejszym życiu. Pomaga ono zapobiegać nadwadze, otyłości i schorzeniom powodowanym przez niewłaściwą dietę. Dzięki właściwemu żywieniu niemowlaków łatwiej będzie osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju, wyznaczony przez ONZ, jakim jest promocja dobrostanu dla wszystkich ludzi, w każdym wieku – wyjaśnia dr Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalny w Europie Światowej Organizacji Zdrowia.

WHO opracowało Model Profilu Żywieniowego dla dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy. Organizacja, we współpracy z Unią Europejską, wypracowała ponadto metodologię identyfikacji dostępnej komercyjnie żywności dla niemowląt oraz procedury zbierania danych na temat informacji dietetycznych na etykietach tych produktów oraz w działaniach promocyjnych.

Metodologia ta została wykorzystana do zebrania danych o 7955 produktach spożywczych – sprzedawanych jako żywność dla niemowląt i małych dzieci – oferowanych w 516 sklepach w czterech miastach Regionu Europejskiego (wg definicji WHO), czyli w Wiedniu, Sofii, Budapeszcie oraz Haifie w Izraelu.

We wszystkich czterech lokalizacjach stwierdzono, że znaczna część produktów – od 28 do 60 proc. – była oferowana jako żywność odpowiednia dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Nie jest to co prawda sprzeczne z prawem unijnym, ale nie spełnia jasno komunikowanych zaleceń UE i WHO, by nie reklamować odżywek dla dzieci jako odpowiednich dla niemowląt do szóstego miesiąca.

W trzech z objętych badaniem miast stwierdzono, że co najmniej połowa sprzedawanych produktów dostarczała w jednej porcji ponad 30 proc. zalecanej liczby kalorii, dostarczanej w cukrach. Około jedna trzecia produktów miała w składzie cukier, skoncentrowany sok owocowy lub inny składnik słodzący. Takie dodatki barwników i cukrów mogą wpłynąć na preferencje smakowe małych dzieci, zwiększając ich apetyt na słodycze.

Problemem jest także bardzo wysoki poziom cukrów w niektórych przecierach owocowych i warzywnych, choć spożycie samych warzyw i owoców jest zalecane.

Po analizie wyników badania Komisja Europejska przystąpiła do aktualizacji przepisów dotyczących składu i oznaczeń żywności dla niemowląt.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony