18.07.2023 / 14:36
StoryEditor

Ile kosztuje zaprojektowanie kuchni - wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat!

Materiał partnera (fot. unsplash.com)
Odpowiednio wykonany projekt kuchni to świetna szansa na uzyskanie nie tylko funkcjonalnego, ale również pięknie prezentującego się pomieszczenia. Projektant uwzględni potrzeby domowników, rozmiar kuchni, sprzęty itp., abyśmy mogli cieszyć się naprawdę imponującym wnętrzem w swoim domu. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy fachowców z branży architektury wnętrz, i właśnie w tym artykule omawiamy, ile kosztuje projekt kuchni i co bierze się pod uwagę podczas całego planowania. Przeczytaj, jeśli masz zamiar skorzystać z usług projektanta wnętrz!

 

  1. Co należy wziąć pod uwagę podczas wykonywania projektu kuchni?
  2. Projekt kuchni - jak wygląda współpraca z projektantem?
  3. Ile kosztuje projekt kuchni?

Co należy wziąć pod uwagę podczas wykonywania projektu kuchni?

Projektowanie kuchni to proces, który wymaga wzięcia pod uwagę nie tylko względów wizualnych, ale również tych technicznych. To dlatego architekt wnętrz, któremu zlecimy projekt kuchni, będzie brał pod uwagę także:

  • metraż pomieszczenia - powierzchnia do zaaranżowania to najważniejszy czynnik podczas projektowania kuchni. Szczególne małe kuchnie wymagają dokładnego rozplanowania, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, a także sprawić, że pomieszczenie stanie się optycznie większe,
  • rodzaj kuchni - aktualnie projekty kuchni zachwycają swoją różnorodnością oraz pomysłowością. Projektant wnętrz z pewnością będzie oczekiwał od Ciebie dokładnego określenia, jaki efekt chcesz uzyskać, uwzględniając w to także projekt mebli kuchennych, kształt wyspy, czy kuchnia będzie otwarta, czy zamknięta itp.,
  • kształt pomieszczenia - kształtu pomieszczenia nie zmienimy, dlatego podczas aranżacji wnętrz istotne jest to, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał. Inne projekty zarezerwowane są dla powierzchni kwadratowych, podłużnych, prostokątnych, wąskich lub szerokich.

 

Cena projektu kuchni w dużej mierze uzależniona jest od metrażu pomieszczenia, lokalizacji oraz tego, na jakiego biuro projektowe się zdecydowaliśmy. Można wykonać samodzielny projekt kuchni online, który prawdopodobnie będzie nieco tańszy, jednak trzeba liczyć się także z tym, że efekt końcowy będzie mniej zadowalający niż w przypadku współpracy z projektantami wnętrz.

Projekt kuchni - jak wygląda współpraca z projektantem?

Jeśli zastanawiasz się, w jakim stopniu architekt wnętrz pomoże Ci z projektowaniem kuchni, oto odpowiedź. Współpraca ze specjalistą tego typu zacznie się od konsultacji na temat wnętrza. Podczas spotkania na żywo, projektant zapyta Cię o najważniejsze kwestie, dodatkowo może przekazać Ci praktyczne wskazówki. Następnie rolą architekta wnętrz jest przedstawienie nam swoich propozycji w kwestii wykończenia pomieszczenia i jest to tzw. projekt koncepcyjny, do którego możemy wnieść swoje uwagi i dokonać ewentualnych zmian. Pamiętaj, że na tym etapie możesz wskazywać, gdzie będą znajdowały się poszczególne elementy wyposażenia, nie tylko meble kuchenne i sprzęt AGD, ale także zlewozmywak, baterie kuchenne itp. Po ich wdrożeniu otrzymamy projekt wykonawczy, który jest ostateczną wersją. Następnie architekt nadzoruje przebieg prac i dba o to, aby wszystkie najważniejsze elementy jego projektu zostały przeniesione do rzeczywistości.

Ile kosztuje projekt kuchni?

Architekci wnętrz najczęściej wyceniają swój indywidualny projekt w przeliczeniu za metr kwadratowy powierzchni do zaaranżowania. Dodatkowo do kosztów za wykończenie kuchni wchodzi zakup mebli kuchennych, sprzętu AGD dużego i małego, wyposażenia typu stół, krzesła, płytki podłogowe itp. Patrząc jednak na ogólne trendy panujące w branży projektantów, można przygotować się na niżej wymienione kwoty.

  • Projekt kuchni - cena od 100 do 500 zł/m2.
  • Projekt zabudowy meblowej od ok. 150 zł w górę.
  • Projekt kuchni plus mebli od 200 zł do nawet kilku tysięcy.

 

Podsumowując, cena za usługi projektanta wnętrz w dużej mierze uzależniona jest od metrażu Twojej kuchni, prestiżu biura projektowego, a także miejscowości, w której mieszkasz. Szacunkowa kwota, jaką będziesz musiał zapłacić za remont swojej kuchni, powinna być umieszczona w dołączonym do projektu kosztorysie. Pomoże Ci się to przygotować na nadchodzące wydatki. To co? Jesteś gotowy na aranżację swoich wnętrz?

18. wrzesień 2023 14:54