17.08.2023 / 10:21
StoryEditor

Czy można uzyskać kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy?

Czy można uzyskać kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy? 
Szukasz kredytu dla nowej firmy? Banki posiadają szeroką ofertę kredytów dla przedsiębiorców. Niemniej jednak przedsiębiorcom z krótkim stażem działalności może być trudno uzyskać finansowanie. Kredyt dla firm działających poniżej 12 miesięcy często wiąże się z dodatkowymi warunkami do spełnienia, a liczba dostępnych ofert na rynku może być ograniczona. Czy można więc uzyskać kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy?

Kredyt firmowy — czyli co?

Zanim przejdziemy do produktu, jakim jest kredyt  dla firm poniżej 12 miesięcy, warto wspomnieć, czym wyróżnia się oferta bankowa skierowana do firm. Kredyt dla firm to forma wsparcia finansowego przeznaczona dla przedsiębiorców, zarówno dla spółek, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Środki uzyskane z kredytu mogą być przeznaczone na różne cele, takie jak bieżące finansowanie działalności, utrzymanie płynności finansowej czy inwestycje.

Banki oferują przedsiębiorcom różne opcje. Wśród produktów finansowych skierowanych do firm znajdziesz: 

  • kredyty obrotowe,
  • kredyty w rachunku bieżącym,
  • kredyty inwestycyjne,
  • kredyty konsolidacyjne,
  • kredyty na start.

Kredyty dla firm różnią się od tych skierowanych do konsumentów pod wieloma względami. Przede wszystkim, kredyty dla firm charakteryzują się zwykle wyższymi kwotami niż kredyty dla klientów indywidualnych. Jednocześnie, zaciągając kredyt firmowy, konieczne jest spełnienie większej liczby formalności.

Klient indywidualny zazwyczaj ma większą swobodę w wykorzystaniu pożyczonych środków, o ile nie dotyczy to kredytu hipotecznego czy kredytu samochodowego. Może przeznaczyć je na dowolny cel, taki jak podróż, remont czy zakup sprzętu. W przypadku kredytów firmowych sytuacja jest inna, gdyż cel wykorzystania środków jest często ściśle określony.

Kredyt na start – finansowanie dla początkujących przedsiębiorców 

W przypadku starania się o finansowanie, staż rynkowy firmy ma duże znaczenie. Szczególnie dla banków, gdyż starają się one maksymalnie ograniczyć ryzyko kredytowe. Czas, jaki firma powinna prowadzić działalność gospodarczą, aby otrzymać takie zobowiązanie, może się różnić w zależności od kredytodawcy.

W pierwszych miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej nowa firma może napotkać trudności w uzyskaniu kredytu. Niemniej jednak istnieje możliwość otrzymania zobowiązania dla nowych podmiotów. Pamiętaj jednak, że nie we wszystkich bankach. Kredyty dla firm są częściej udzielane po około 6 miesiącach prowadzenia działalności. Półroczny staż działalności daje bankom pewne wyobrażenie na temat tego, jak nowo otwarta firma radzi sobie z prowadzeniem działalności i jakie generuje obroty.

W niektórych przypadkach kredyty na start mogą być udzielane już po 3 miesiącach działalności. Jednak zazwyczaj banki będą wymagały dodatkowych zabezpieczeń spłaty oraz mogą wiązać się z wyższymi kosztami kredytowania. Co więcej, musimy wspomnieć, że oferta banków dla nowo otwartych firm lub tych, które mają mniej niż roczny staż działalności, jest zwykle mocno ograniczona. Z tego względu warto skorzystać z pomocy pośrednika kredytowego, który może wystąpić w roli negocjatora. Ekspert pomoże Ci dobrać najlepszą ofertę dla Twojej firmy i wesprze w procesie wnioskowania o kredyt. 

Jak uzyskać kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy? 

W praktyce większość banków wymaga, aby firma była czynna przez co najmniej 12 miesięcy przed ubieganiem się o kredyt dla firm. Niemniej jednak są pewne przypadki, w których firmy z krótszym stażem mogą uzyskać finansowanie. Jak uzyskać kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy? 

Przede wszystkim firma musi wykazać, że posiada odpowiednie zabezpieczenie. Jeśli przedsiębiorstwo ma znaczny majątek, na przykład w postaci nieruchomości, którą mogą zaoferować jako hipotekę, to może ubiegać się o finansowanie nawet w granicach 70-80 % wartości zabezpieczenia.

Czasami banki są skłonne zrezygnować z wymogu posiadania 12-miesięcznego okresu działalności dla osób, które wcześniej pracowały na etacie w tej samej dziedzinie i teraz założyły własną firmę. Czyli są prowadzone przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży. Przykładami takich osób mogą być fryzjerzy, rzemieślnicy czy kosmetyczki.

26. luty 2024 07:44