21.05.2024 / 12:44
StoryEditor

Opłaty za prowadzenie konta firmowego – czy da się ich uniknąć?

Opłaty za prowadzenie konta firmowego – czy da się ich uniknąć?
Opłaty za prowadzenie konta firmowego mogą być dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorców. Czy można ich jakoś uniknąć? Z poniższego artykułu dowiesz się, ile kosztuje konto firmowe oraz czy istnieją sposoby na zminimalizowanie opłat za prowadzenie rachunku. W końcu warto poszukiwać oszczędności w codziennych finansach firmy!

Jakie opłaty możesz ponieść za prowadzenie konta firmowego?

Własna firma daje dużo satysfakcji – pozwala rozwinąć skrzydła na wielu płaszczyznach. Wymaga ona nie tylko dobrej organizacji, ale też umiejętności planowania czy zarządzania. W prowadzeniu biznesu wspomogą Cię różne usługi i narzędzia, a jednym z nich jest rachunek bankowy. Jednak czy prowadzenie konta firmowego może być darmowe?

To zależy. W internecie natrafisz na różne oferty, a każda z nich będzie gwarantowała coś innego. Najczęściej jednak banki zaznaczają, że ich produkt jest za 0 złotych tylko wtedy, gdy spełni się jakiś warunek. Instytucje finansowe najczęściej pobierają opłaty m.in. za:

  • prowadzenie konta, choć zdarza się, że banki oferują różne promocje dla nowych klientów, w których gwarantują prowadzenie rachunku za 0 złotych przez określony czas.
  • różne transakcje, przelewy krajowe, międzynarodowe, wpłaty gotówkowe czy obsługę kart płatniczych.
  • dodatkowe usługi, takie jak dostęp do systemów bankowości internetowej czy mobilnej.

Ważne jest, by podczas poszukiwania idealnego konta firmowego dokładnie przeanalizować tabelę opłat i prowizji, którą znajdziesz na stronach internetową każdego banku. Pamiętaj, że niektóre instytucje finansowe oferują pakiety usług, które mogą okazać się korzystniejsze finansowo.

Ile kosztuje konto firmowe?

To, ile będzie kosztować konto firmowe, zależy przede wszystkim od banku, w którym postanowisz je otworzyć. Podstawowe usługi bankowe charakteryzują się niewielką opłatą – z reguły nie przekraczają 20 zł/miesiąc. Czasem jednak bywa i tak, że można prowadzić je za darmo pod warunkiem, że spełni się określone w regulaminie wymogi, np.:

  • na rachunku pojawi się wskazany minimalny miesięczny obrót.
  • zostanie wykonana transakcja bezgotówkowa z pomocą karty dołączonej do konta na jakąś minimalną kwotę.
  • z rachunku co miesiąc wyjdzie przelew do ZUS-u lub urzędu skarbowego w określonej wysokości.

Pamiętaj, że opłaty przy koncie bankowym nie muszą jedynie dotyczyć jego prowadzenia, ale też m.in. wypłat z bankomatów, przelewów natychmiastowych (np. Express Elixir), transakcji w oddziale instytucji finansowej czy też wykonywania wpłat we wpłatomatach. Tabela opłat i prowizji może obejmować wiele pozycji.

Jak uniknąć ukrytych opłat za konto firmowe?

Chcesz uniknąć ukrytych opłat za konto firmowe? Kluczowe jest dokładne czytanie umów i regulaminów. Zwróć uwagę na warunki darmowych przelewów i dołączone adnotacje. Koniecznie wybierz bank z transparentnym cennikiem.

Wskazówka:

W tabeli z taryfą opłat i prowizji zauważyłeś zapis, że prowadzenie konta kosztuje „0/10 zł*”? W takim razie koniecznie zapoznaj się z informacją, która kryje się pod symbolem gwiazdki. Zazwyczaj znajdziesz tam zapis o warunkach, jakie musisz spełnić, by konto firmowe było bezpłatne.

 

Nie masz pewności, który rachunek dla firmy wybrać, by nie wiązał się on z dodatkowymi kosztami? W takim razie rozważ konsultację z doradcą finansowym, który pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj, że jasne zasady współpracy z bankiem to fundament bezpiecznego i przewidywalnego prowadzenia biznesu. Nie daj się zaskoczyć – czytaj regulaminy i analizuj oferty, by uniknąć niepotrzebnych wydatków!

14. czerwiec 2024 14:32