01.03.2022 / 16:11
StoryEditor

Płatności BLIK bez kodu – nowy sposób płatności online

Jedną z najpopularniejszych metod płatności online w Polsce jest BLIK. Klienci pokochali bezgotówkową zapłatę, do której nie muszą nawet posiadać karty. W ten sposób mogą płacić w sklepach stacjonarnych, internetowych lub wypłacać gotówkę z bankomatów. Teraz po wprowadzeniu nowego standardu płatności mobilnych BLIK, przy zakupach online nie potrzeba nawet kodu wysyłanego na telefon. To znacznie upraszcza całą procedurę zapłaty.

Czym jest BLIK?

Pierwsze portfele bezgotówkowe dla płatności dokonywanych za pomocą smartfonów udostępniało na świecie dwóch gigantów: Google i Apple. W Polsce długo trzeba byłoby czekać na takie rozwiązania, dlatego kilka banków (Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska (wtedy BZ WBK), ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski) uruchomiło wspólny projekt w 2013 roku. Postanowili promować i wspierać rozwój nowego standardu płatności mobilnych. Tak powstał BLIK, który dziś jest dostępny w 15 bankach w Polsce.

Z punktu widzenia użytkownika jest to prosta i wygodna opcja płatności online. Wykorzystuje ona sześciocyfrowe kody wyświetlane w aplikacji mobilnej banku użytkownika. Na poziomie technicznym jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, łatwe do dostosowania do każdego systemu bankowego. Dziś cieszy się dużym uznaniem wśród klientów i kwestionuje dominację kart Visa i MasterCard w sektorze płatności bezgotówkowych.

Jak działa BLIK i BLIK bez kodu?

Gdy użytkownik smartfona płaci standardowym BLIK-iem, jego aplikacja bankowa generuje specjalne hasło. Kod jest następnie wykorzystywany w bankomacie lub sklepie obsługującym BLIK, przed potwierdzeniem transakcji w aplikacji mobilnej.

Dzięki temu klienci mogą szybciej:

  • zrobić zakupy online,
  • opłacać rachunki za media,
  • zapłacić za zakupy w sklepie stacjonarnym,
  • wypłacić gotówkę z bankomatu bez użycia karty bankowej,
  • robić przelewy na numer telefonu.

 

Nie jest tajemnicą, że korzystający z BLIK-a, najchętniej wykorzystują go do opłacania zakupów zrobionych w sklepie internetowym. Dlatego, żeby jeszcze bardziej ułatwić proces finalizowania takich transakcji, wprowadzono nowy standard płatności online – BLIK OneClick, czyli tzw. BLIK bez kodu. Nowy sposób nie wymaga podawania wszystkich danych osobowych oraz wpisywania sześciocyfrowego kodu przy każdej transakcji. W zapamiętanych sklepach, w których użytkownik coś wcześniej kupił, można zapłacić za zakupy jednym kliknięciem (bez konieczności podawania kodu BLIK).

 

Jak przebiega płatność BLIK bez kodu?

Każdy sklep, który wykorzystuje system płatności online może udostępnić klientom metodę zapłaty BLIK-iem bez kodu. Wówczas kupujący, którzy mają taką możliwość oraz dodali dany sklep do kategorii „sklepów zaufanych” w aplikacji mobilnej banku, mogą wykorzystać taką formę transakcji.

Po zalogowaniu się do aplikacji bankowej i wybraniu danego sklepu jako placówki zaufanej pojawi się nowy ekran. Oferuje on możliwość włączenia opcji wykonywania płatności w danym sklepie bez konieczności każdorazowego podawania kodu BLIK. Po zaakceptowaniu warunków, klient może finalizować transakcję w wybranej witrynie tylko jednym kliknięciem. Nie ma konieczności podawania danych i wpisywania sześciocyfrowego kodu BLIK.

Czy płatność BLIK bez kodu jest bezpieczna?

Cały proces płatności zostaje maksymalnie uproszczony, więc nic dziwnego, że pojawiają się pytania o bezpieczeństwo takich transakcji. Zarówno sama płatność, jak i aplikacja posiadają szereg niezbędnych zabezpieczeń. Osoba, która decyduje się na korzystanie z BLIK bez kodu, musi zweryfikować swoją decyzję w banku. Dopiero kiedy świadomie doda w aplikacji mobilnej wybrany sklep do kategorii „zaufanych”, może płacić jednym kliknięciem. Z kolei o zabezpieczenia samej transakcji dbają systemy płatności online.

Wdrożenie nowego sposobu przyjmowania należności za zakupy w e-sklepie lub serwisie internetowym to szansa na zwiększenie zainteresowania klientów oferowanym asortymentem. Płatność BLIK bez kodu przebiega bardzo intuicyjnie, więc bez problemu poradzą sobie z nią kupujący z każdej grupy wiekowej.

BLIK bez kodu to doskonały sposób na bezpieczne i szybkie opłacanie transakcji w Internecie.

17. lipiec 2024 13:49