Czym jest i na czym dokładnie polega Outsourcing produkcji?
Najprościej mówiąc outsourcingiem produkcji nazywamy zjawisko, w którym dana firma produkcyjna zleca część, etap lub całość dalszej produkcji innej firmie - zewnętrznemu partnerowi. Dzięki temu pozbywa się ona kosztów produkcji, jakie musi ponosić w związku z działalnością własnego zakładu produkcyjnego. Dużą wartością dodaną dla takiego działanie jest także zrzeszenie się ogromu odpowiedzialności, jaki ciąży na przedsiębiorcy, który ma na głowie zakłady produkcyjne i wielu wykwalifikowanych pracowników.
W większości przypadku motywacją do podjęcia takich kroków jest oszczędność finansowa, czyli redukcja kosztów. Jeśli działalność produkcyjna opiera się jednocześnie za całym procesie produkcji danego towaru, wyroby, utrzymywaniu relacji z kontrahentami, pozyskiwaniu nowych kontrahentów, marketingu i sprzedaży, dystrybucji - może okazać się to niemałym wyzwaniem dla przedsiębiorcy.
Outsourcing produkcji do Europy Wschodniej
Jak donoszą najnowsze wiadomości gospodarcze, w ostatnich latach outsourcing produkcji do krajów Europy Wschodniej staje się coraz bardziej popularny. Praktykowane jest on przede wszystkim z uwagi na niższe koszty produkcji, płace, logistykę czy koszty najmu, w przeciwieństwie do krajów Europy Środkowej czy Zachodniej.
Jakie kraje możemy zaliczyć do regionu Europy Wschodniej?
Europa Wschodnia często jest określeniem grupy krajów, położonych na wschód od Europy Środkowej. Bardzo często zdarza się tak, że kraje, które są zaliczane do tego rejonu są mocno powiązane gospodarczo, politycznie, historycznie czy geograficznie z dawnym Związkiem Radzieckim,. W zależności jednak od kryteriów część krajów która jest do nich zaliczana w rzeczywistości należy do Europy Środkowej, jak np. Polska.
Najczęściej więc zaliczanymi do krajów Europy Wschodniej państwami są:
- Białoruś
- Czechy *
- Bułgaria
- Mołdawia
- Rumunia
- Ukraina
- Węgry *
- Słowacja * oraz wspomniana już wyżej
- Polska *
* Dokładnie jak w przypadku Polski, tak i z Węgrami, Czechami czy Słowacją (opcjonalnie Litwa, Łotwa, Estonia) - mogą być podpięte do krajów Europy Wschodniej, ale równie często, o ile nie częściej przypisuje się je do państw Europy Środkowej.
Kluczowe znaczenie na podział ma jednak to, czy kryterium jest ustalone geograficznie czy kulturowo.
Czy outsourcing produkcji jest opłacalny?
Wady outsourcingu produkcji
- Brak kontroli na procesem produkcji
- Duża zależność od dostawców zewnętrznych
- W przypadku outsourcingu zagranicznego mogą także pojawić się problemy komunikacyjne i różnice kulturowe które wpływają między innymi na jakość pracy, dokładność pracy, a co za tym idzie na efektów produkcji.
- Dodatkowe koszty transportu
Zalety outsourcingu produkcji
- Niższe koszty produkcyjne, w tym głównie koszty pracownicze, koszty wynajmu, rachunków, opłat, kosztów produkcji etc.
- Mniejsza odpowiedzialność i brak konieczności kontrolowania każdego procesu
- Mniejsze nakłady pracownicze, niższa odpowiedzialność
- Brak zamrażania środków w postaci zapasów,
- Brak przestojów w produkcji, nadprodukcji, start produkcyjnych