Sprzedaż detaliczna w lutym na plusie, ale poniżej konsensusu rynkowego
Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, nominalna dynamika sprzedaży detalicznej zwiększyła się do 4,3 proc. r/r i jednocześnie była poniżej konsensusu rynkowego (5,3 proc.). Z kolei dynamika sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych zwiększyła się w lutym do 5,0 proc. r/r i także była niższa od konsensusu rynkowego (5,9 proc.). Natomiast w ujęciu miesiąc do miesiąca dynamika sprzedaży detalicznej w cenach stałych spadła o 5,6 proc.
Jak wskazuje Krystian Jaworski, Starszy Ekonomista Credit Agricole Bank Polska, do zwiększenia dynamiki sprzedaży detalicznej przyczyniły się m.in. efekty kalendarzowe. Otóż w styczniu 2026 r. liczba dni roboczych była o 1 mniejsza niż w styczniu 2025 r., a w lutym 2026 r. liczba dni roboczych była taka sama jak w lutym 2025 r. Dodatkowo wzrost ten wynika z efektu niskiej bazy oraz częściowego ustąpienia niekorzystnych warunków meteorologicznych.
Lepsza pogoda pomogła sprzedaży detalicznej, ale duży spadek w kategorii odzież
Ekonomista Credit Agricole Bank Polska podkreśla, że właśnie warunki pogodowe miały znaczny wpływ na wyniki handlu. Podczas gdy styczeń był wyjątkowo mroźny, to w lutym temperatura była już wyższa. Zwłaszcza w ostatnim tygodniu lutego termometry pokazywały dodatnie temperatury. Zdaniem analityka, ustąpienie mroźnej zimy przełożyło się na większą skłonność Polaków do zakupów.


