18.11.2021 / 10:03
StoryEditor

Automatyzacja logistyki towarowej szansą na przyspieszenie procesów

Automatyzacja logistyki towarowej (materiał partnera)
Z obserwacji firmy Jantar Retail wynika, że automatyzacja procesów jest coraz bardziej istotną kwestią dla klientów z branży handlowej. Z jednej strony wynika to z chęci przyspieszenia procesów, z drugiej zapewnienia ciągłości biznesowej. 

Jak podkreśla firma, wzrost zainteresowania dotyczy chociażby systemów opartych o technologię RFID, która pozwala na automatyzację procesów i zapewnia możliwość szybkiego zbierania lub dotarcia do informacji. Technologia RFID jest sprawdzonym narzędziem, które służy, aby udoskonalić proces identyfikacji obiektów i osób, a także komunikację między nimi.

Od kilku lat na rynku funkcjonuje rozwiązanie Jretail. Jest to autorskie oprogramowanie Jantar dedykowane dla sklepów oraz sieci handlowych. Aplikacja może pracować w oparciu o terminal mobilny lub telefon z systemem Android z zainstalowaną obsługą skanowania kodów kreskowych. Główną korzyścią stosowania aplikacji mobilnej Jretail jest usprawnienie procesów w sklepie - zarówno na zapleczu, jak i samej sprzedaży. Można szybko i łatwo wykonać przyjęcie dostawy, przygotować zamówienie, wykonać inwentaryzację. Oprogramowanie mobilne Jretail pozwala na wygodne zweryfikowanie informacji o produkcie znajdującym się na półce (regale, wieszaku) czy sprawdzanie jego dostępności.

Biorąc pod uwagę funkcjonalność i pozytywne opinie klientów, Jantar zdecydował się na rozbudowę Jretail o moduł RFID. Takie połączenie pozwala na znacznie szybsze dokonywanie inwentaryzacji, weryfikację produktu, poszukiwanie danego produktu czy partii w magazynie. Jeśli na magazyn dostarczana jest paleta lub karton danej ilości produktów, które są oznakowane tagami RFID, za pomocą terminala wyposażonego w czytnik RFID, możliwe jest sczytanie informacji na temat ilości i rodzaju. W takim wypadku można łatwo, bez rozpakowywanie opakowania zbiorczego, ocenić czy dostarczony towar zgadza się np. z zamówieniem lub odwrotnie – czy wysyłany do klienta towar jest prawidłowo skompletowany. Ponadto technologia RFID pozwala na łatwiejszą lokalizację danych towarów na magazynie czy zapleczu – np. ułatwia poszukiwanie odpowiedniego rozmiaru odzieży lub obuwia.

W zależności od potrzeb klienta, system może być wzbogacony o bramki RFID zlokalizowane na terenie magazynu lub zaplecza, co pozwoli na bardzo szybką weryfikację towarów w sposób całkowicie automatyczny. Rozbudowując infrastrukturę sprzętową można kontrolować miejsce przechowywania produktów, znać aktualny stan produktów w magazynie oraz w szybszy sposób reagować na zmiany stanów produktów uruchamiając zamówienia u dostawców lub produkcję. 

Oczywiście zastosowanie technologii RFID wymaga dokładnej analizy danego środowiska i monitorowanych produktów, ale to jest kwestia, która jest ustalana indywidualnie dla danego projektu.
 

19. maj 2024 04:19