06.12.2023 / 15:15
StoryEditor

Digitalowe rozwiązania wspierają bezpieczeństwo i efektywność łańcucha dostaw

W ostatnich latach rosnące znaczenie digitalizacji w łańcuchu dostaw zrewolucjonizowało tradycyjne praktyki, wprowadzając nową erę efektywności i transparentności. Najnowsze technologie usprawniły procesy, zapewniając analizy danych w czasie rzeczywistym umożliwiające podejmowanie bardziej świadomych decyzji. Digitalizacja nie tylko redukuje błędy, ale także przyspiesza procesy i poprawia ogólną przejrzystość łańcucha dostaw, sprzyjając elastyczności i odporności. W coraz bardziej powiązanym rynku digitalizacja ułatwia płynną współpracę i szybką adaptację do zmian, zwiększając konkurencyjność i ulepszając zarządzanie łańcuchem dostaw.
image
FOTO: fot. Chep
Przykładem cyfrowego rozwiązania w łańcuchach dostaw jest wykorzystanie lokalizatorów palet, niedawno wprowadzonych przez lidera poolingu paletowego CHEP. Lokalizatory powstały w ramach rozwiązania do monitorowania i śledzenia palet „Track & Trace”, we współpracy z BXB Digital. Technologie takie jak ta mogą zrewolucjonizować sposób zarządzania i kontrolowania nośników.

Precyzja i niezawodność. Informacje dostarczone przez lokalizatory CHEP to m.in. rzeczywisty czas przebywania palety w danym miejscu, postoju w transporcie, na magazynie czy sklepie w ramach całego łańcucha dostaw. Dodatkowo przekazana przez urządzenia informacja ułatwia zarządzanie zapasami, pomaga wykryć anomalie oraz redukuje ryzyko zagubienia towarów.

„Wyposażenie palet w cyfrowe urządzenia lokalizujące, daje możliwość dokładnego mapowania całego łańcucha dostaw. Dane, które uzyskujemy dzięki urządzeniu, są przez nas sprawdzane i dokładnie analizowane, by na ich podstawie stworzyć propozycje rozwiązań jeszcze lepiej dopasowanych do konkretnych wymagań naszych partnerów”, mówi Anna Konarzewska, Retail Key Account Manager w CHEP Polska. „W Polsce system ten jest testowany od czerwca 2022 roku”, dodaje.

image

Anna Konarzewska, Retail Key Account Manager w CHEP Polska

FOTO: Materiał Partnera
Korzyści dla przedsiębiorstw. Palety są obecne na każdym etapie łańcucha dostaw. Zaopatrzone w digitalowe lokalizatory zwiększają transparentność procesów na całej jego długości. Pozwala to na optymalizację procesów i kosztów oraz poprawia bezpieczeństwo produktu końcowego. Wspomniana wyżej transparentność ułatwia współpracę pomiędzy wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw, bo pozwala zidentyfikować tzw. „wąskie gardła”, podejmować bardziej świadome decyzje i opracowywać odpowiednie rozwiązania, korzystne dla wszystkich.

„Śledzenie palet daje przejrzysty obraz całego procesu transportowego i dostarcza informacji czy i kiedy łańcuch dostaw został zerwany, co jest niezwykle istotne w przypadku towarów spożywczych, takich jak mięso czy nabiał. Monitorowanie umożliwia również szybką reakcję na wypadek awarii lub kradzieży nośników, zmniejsza również ryzyko uszkodzeń towarów, umożliwia bowiem skuteczne zarządzanie ich transportem i magazynowaniem”, podkreśla Anna Konarzewska.

Lokalizatory CHEP są certyfikowane zgodnie z wymogami CE/EC. Potwierdza to ich zgodność z europejskimi normami bezpieczeństwa i obowiązującymi przepisami. Zgromadzone dane firma wykorzystuje do zapewnienia swoim klientom jeszcze lepszej obsługi oraz uzyskiwania informacji statystycznych na temat łańcuchów dostaw.

10. maj 2024 20:01