27.04.2022 / 10:00
StoryEditor

Pure Ice jako przykład innowacyjnej automatyzacji procesów technologicznych

Hala automatycznych linii pakowania (materiały prasowe)
Słońce i budzona przez wiosnę przyroda zachęca do spotkań w gronie przyjaciół. Nieodłącznym ich atrybutem są napoje, do których już wręcz „niezbędnym” dodatkiem staje się lód w kostkach. Na szczęście mija epoka samodzielnych prób mrożenia wody w dodanych do lodówek foremkach lub woreczkach, których efekty były bardziej irytujące niż chłodzące i kończyły się natychmiast po rozpoczęciu spotkania. Wraz ze wzrostem oczekiwań konsumentów pojawili się producenci chcący spełnić ich rosnące wymagania. 

Tym artykułem chcielibyśmy przybliżyć Państwu jednego z liderów produkcji lodu w kostkach do celów spożywczych. Firma Pure Ice, bo o niej tu mowa, uruchomiła produkcję w 2011 roku.

Przedsiębiorstwo w chwili powstania poza masową produkcją jako główny cel postawiło sobie budowę skutecznego sytemu realizacji dostaw do magazynów klientów na terenie Polski i Europy.

Pure Ice nie ustaje w swoich wysiłkach, by zwiększać konkurencyjność firmy

Przewaga konkurencyjna przedsiębiorstwa wynika ze strategii systematycznego zwiększania mocy produkcyjnych w oparciu o automatyzację procesów technologicznych. Na początku działalności były to pewne odcinki, które własnym sumptem można było zautomatyzować.

Taki stan rzeczy wynikał z faktu, że do dziś producenci maszyn do lodu wytwarzają jedynie zautomatyzowane wytwornice i niektóre elementy ciągów produkcyjnych, a nie całe kompletne linie produkcyjne. 

Unikalny proces produkcji lodu do celów spożywczych 

Wyjątkowość opisywanego przedsiębiorstwa opiera się na samodzielnie zaprojektowanym i wykonanym (!) w pełni zautomatyzowanym procesie wytwarzania i pakowania lodu do celów spożywczych.

Od chwili pobrania wody z ujęcia proces wieloetapowej filtracji, jej zamrażania, kalibracji lodu, pakowania kostek, układania zapakowanego produktu w kartonach, dalej paletyzacji, owijania palet w folię strech, na etykietowaniu kończąc odbywa się w pełni automatycznie.

Na wszystkich wymienionych etapach pracownicy prowadzą jedynie nadzór nad urządzeniami i bieżącą kontrolę jakości produktów. Podczas wszystkich etapów personel nie ma bezpośredniego kontaktu z produktem, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne lodu dla jego konsumentów.

W tym miejscu należy podkreślić, że spółka Pure Ice jako jedyne przedsiębiorstwo wytwarzające lód w Polsce posiada wdrożony i certyfikowany przez akredytowaną jednostkę system zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności IFS (International Food Standard).

Dla dystrybutorów, operatorów rynku detalicznego, a przede wszystkim dla konsumentów oznacza to gwarancję najwyższej jakości i bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, którą przecież jest lód!

Z kolei gwarancją bezpieczeństwa realizacji zamówień dla kontrahentów, poza bardzo dużą wydajnością produkcyjną są wysokie zapasy magazynowe we własnym magazynie mroźni oraz magazynach profesjonalnych operatorów logistycznych żywności głęboko mrożonej. 

Niebawem ruszy nowy zakład produkcyjny Pure Ice 

Warto również wspomnieć, że firmę cechuje nie tylko automatyzacja procesów produkcyjnych, ale również innowacyjność. Firma pracuje nad nowymi formami opakowań, kształtu samego lodu, ale również jego cechami funkcjonalnymi.

Pure Ice nie ustaje w swoich wysiłkach, by zwiększać swoją konkurencyjność. Ponieważ w ramach dotychczasowej lokalizacji i posiadanego parku maszynowego zbliżyła się do maksimum swoich możliwości dalszego rozwoju, możemy już ujawnić, że dobiega końca budowa nowego, wielokrotnie większego i jeszcze nowocześniejszego zakładu.

Jesteśmy niezwykle ciekawi jak jeszcze można usprawnić już doskonale działające procesy produkcyjne? Nie omieszkamy podzielić się z Państwem wiedzą na ten temat natychmiast po uruchomieniu nowej fabryki lodu firmy Pure Ice.

Według zapewnień przedstawicieli firmy powinno to nastąpić już niebawem. Przedstawiamy Państwu kilka zdjęć z poprzedniej lokalizacji.

Ramię robota pakowania kubków w kartony

Ramię robota pakowania kubków w kartony (materiały prasowe)

Linia napełniania i kompletacji kubków

Moduły automatycznej paletyzacji

System regałów w magazynie mroźni

System regałów w magazynie mroźni (materiały prasowe)

 

18. maj 2024 12:50