16.11.2019/07:50

10 najważniejszych informacji tygodnia: Stokrotka, Carrefour Bio, Eurocash, Ruch, akcyza

Kończący się tydzień upłynął pod znakiem prezentacji nowych konceptów handlowych (pierwszy Carrefour Bio, nowy kiosk Ruchu). Przypomniał nam także, jak niewielki jest polski handel w zestawieniu z handlem chińskim. Okazało się, że Alibaba w godzinę wygenerował taką sprzedaż, jaką największy gracz w Polsce, Biedronka, odnotowuje przez pełny rok. Brzmi to wręcz niewiarygodnie, prawda?

1. UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające ws. praktyk handlowych sieci Stokrotka [TYLKO U NAS]
UOKiK przygląda się praktykom handlowym kolejnego dużego detalisty. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, tym razem chodzi o sieć Stokrotka należącą do litewskiej Maxima Grupe.

2. Ruszył pierwszy Carrefour Bio w Polsce. To 900. sklep sieci Carrefour w naszym kraju
Sieć Carrefour otworzyła w piątek w Warszawie swój pierwszy sklep Bio w Polsce. To 900. placówka sieci w kraju. Punkt z żywnością ekologiczną uruchomiony został z rocznym poślizgiem - pierwotnie miał się pojawić w stolicy na jesieni 2018 r., jednak premiera sklepu była kilkukrotnie przekładana.

3. Ruch otworzył pierwszy salonik prasowy w nowym formacie
13 listopada otwarty został pierwszy salonik prasowy sieci Ruch w nowym formacie wizualnym i przestrzennym, który umożliwia sprzedaż nowych produktów asortymentu detalicznego i gastronomicznego przy jednoczesnym zapewnieniu szerokiego dostępu do prasy i usług.

4. Eurocash pokazał wyniki. Firma poprawiła rentowność w detalu
Przychody Grupy Eurocash w trzecim kwartale 2019 r. wyniosły 6,67 mld zł, czyli o 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Motorem wzrostu był zarówno znaczący wzrost organiczny w segmencie hurtowym, jak i dalszy wzrost sprzedaży segmentu detalicznego.

5. Alibaba w godzinę wygenerował sprzedaż taką, jak Biedronka przez cały rok
W ciągu zaledwie jednej godziny za pośrednictwem platformy Alibaba sprzedano towary za 13 mld dolarów, czyli około 50,5 mld zł. To niemal dokładnie tyle, ile w całym 2018 r. wyniosły przychody właściciela sieci Biedronka, spółki Jeronimo Martins Polska (51,04 mld zł).

6. Wojciech Kruszewski przechodzi na emeryturę i opuszcza sieć Lewiatan!
Wojciech Kruszewski, prezes Lewiatan Holding poinformował w czwartek podczas gali z okazji 25-lecia PSH Lewiatan, że w przyszłym roku pożegna się na dobre z siecią. Kruszewski oznajmił, iż zamierza przejść na emeryturę.

7. Rząd ponownie zaskoczył. Podwyżka akcyzy na alkohol wyższa od zapowiadanej!
W czwartek rząd przyjął nowelę ustawy akcyzowej. Zakłada ona 10-procentowy wzrost stawek na alkohole i tytoń, mimo że przed wyborami przyjęto w budżecie podwyżkę o 3 proc.

8. Spar Group przejęło kontrolę nad siecią Piotr i Paweł za 1 euro. Ile wyda na ratunek dla sieci?
Południowoafrykańska Spar Group ujawniła w sprawozdaniu finansowym za rok fiskalny 2018/2019, zakończony 30 września, niektóre szczegóły dotyczące przejęcia sieci Piotr i Paweł. Podano także informacje dotyczące warunków finansowania sieci.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.