06.10.2020/18:59

72 proc. zużycia wody w Polsce przypada na przemysł

Z najnowszych krajowych danych Głównego Urzędu Statystycznego, opublikowanych pod koniec 2019 roku, wynika że 72 proc. zużycia wody w Polsce przypada na przemysł, który rocznie wykorzystuje niespełna 7 miliardów metrów sześciennych tej życiodajnej cieczy. Blisko 90 proc. zużycia wody z przemysłowego wskaźnika przypada na wytwarzanie i zaopatrywanie w gorącą wodę, parę wodną, gaz i energię elektryczną.

Z zestawienia opracowanego przez analityków GUS wynika, że 18 proc. zużycia wody dotyczy eksploatacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, w tym 13 proc. wody jest zużywana na potrzeby gospodarstw domowych. Natomiast 10 proc. zużycia przypada na rolnictwo.

Według opracowań Eurostatu - Polska to wiodący producent żywności w Europie, zatrudniający w tej gałęzi gospodarki na stałe około 380 tysięcy osób. W całym sektorze spożywczym na Starym Kontynencie udział rodzimych wytwórców stanowi 9 proc. To około 16 proc. całkowitej produkcji sprzedanej polskiego przemysłu. Jednocześnie raport Banku Danych Lokalnych GUS wskazuje na spadek zużycia wody w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. W 2018 roku wynosił on o około 1/10 mniej niż w rekordowym pod tym względem 2006 roku. Jednym z wiodących czynników jest zastosowanie przyjaznych i oszczędnych technologii w krajowych przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego.

– Należymy do krajów o najmniejszych zasobach wodnych w całej Unii Europejskiej. Na jednego mieszkańca Polski przypada 1600 metrów sześciennych wody na rok. I nie jest to przeliczenie na osobiste potrzeby każdego z nas. To uśredniony podział zasobów wodnych naszego kraju przypadających na jednego mieszkańca z uwzględnieniem wszystkich potrzeb, w tym zapotrzebowania przemysłu oraz energetyki. W okresie suszy średnia ta maleje do 1000 metrów sześciennych wody na jednego mieszkańca – wylicza Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, prowadzącego program Stop suszy!, w ramach którego opracowywany jest pierwszy w Polsce plan przeciwdziałania skutkom suszy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także