25.04.2017/09:11

84 proc. rodziców w Polsce robi w niedziele zakupy przez internet

Polacy bardzo często robią w niedziele zakupy w internecie. Kupować towary w sieci w ten dzień tygodnia zdarza się 81 proc. naszym rodakom, w tym aż 84 proc. osób będących rodzicami - wynika z badania przeprowadzonego przez Mobile Institute na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej.

E-zakupy w niedziele robi 80 proc. kobiet i 81 proc. mężczyzn, 59 proc. osób w wieku 55+ i aż 85 proc. osób w wieku 25-34 lata. - Można stwierdzić, że choć niedziela nie jest stałym i preferowanym dniem zakupowym, to Polacy, także m.in. rodzice doceniają możliwość dokonania zakupów w tym dniu, jeśli zajdzie taka potrzeba - czytamy w komunikacie Izby Gospodarki Elektronicznej.

Z przeprowadzonego przez Mobile Institute badania wynika, że kupujący w internecie w niedziele wskazują wiele atutów takich zakupów. Przede wszystkim uważają, że niedzielne e-zakupy ułatwiają im życie i pozwalają optymalizować czas, jak i same zakupy, oraz podejmować mądre decyzje konsumenckie.

Podobnie twierdzą osoby posiadające dzieci. Według 3/4 przebadanych osób, które kupują online, możliwość dokonania e-zakupów w niedzielę sprawia, że mamy więcej czasu dla bliskich. Zdanie to podzielają zarówno kobiety jak i mężczyźni, a także 73 proc. przebadanych rodziców i 59 proc. osób w wieku 55+.

Polacy oceniają też robienie zakupów w sieci w niedziele jako naturalne, wygodne i praktyczne. Jako niewłaściwe ocenia takie zakupy tylko 20 proc. internautów oraz 8 proc. e-kupujących i 5 proc. e-kupujących w niedziele.

Z raportu e-Izby wynika także, że zakupy online w niedziele nie przeszkadzają Polakom odpoczywać. E-kupujący  w niedziele częściej niż statystycznie Polacy wskazują, że tego dnia najczęściej relaksują się oraz spędzają czas z bliskimi.

Możliwość dokonywania zakupów w niedziele popiera 62 proc. rodziców i 70 proc. osób, które wskazały, że rodzina jest dla nich najważniejszą wartością.

Badanie, którego wyniki przytoczyliśmy powyżej, zostało przeprowadzone w dniach 16-22 marca 2017 roku metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) przy pomocy responsywnych ankiet elektronicznych emitowanych na stronach internetowych oraz w wysyłce mailowej.

Zebrane zostały opinie 1260 Polaków, w tym 599 kupujących w Internecie i 383 pracujących w sektorze e-handlu. Jak tłumaczy e-Izba, struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej i odpowiada strukturze polskich internautów w wieku 15 i więcej lat pod względem płci, wieku oraz wielkości miejsca zamieszkania. W analizie wzięte zostały pod uwagę tylko kompletne ankiety.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • mich 07.05.2017

  Z tym zakazem to nic pewnego, jeszcze nie wiadomo, co Unia Europejska ma do powiedzenia na ten temat, na razie są duże wątpliwości co do tej ustawy

 • janis 01.05.2017

  Nawet wewnątrz PiS są podziały w kwestii zakazu handlu w niedziele, wielu członków mówi, że jest świadomych, że ten projekt, jeśli by wszed łw takim kształcie, źle wpłynie na sytuację polskiego drobnego handlu

 • marecki 26.04.2017

  Panie Prezesie, czekamy na pana odpowiedź!
  https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezes_Partii_Prawo_i_Sprawiedliwosc_Jaroslaw_Kaczynski_Ratujmy_male_polskie_sklepy_franczyzowe_przed_zakazem_handlu_w_n/

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.