16.09.2020/09:39

Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, wytyka rządowi "totalne zamieszanie" w kwestii przepisów nakładających obowiązek noszenia maseczek w sklepach

W oczekiwaniu na dzisiejsze orzeczenie Sądu Rejonowego w Suwałkach w sprawie ekspedientki, która odmówiła sprzedaży towarów klientowi bez maseczki, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Adamowicz wytyka ministrowi zdrowia niespójność przepisów i domaga się ich pilnej nowelizacji – rozmowa w radiu Tok FM.

W dniu dzisiejszym Sąd Rejonowy w Suwałkach wyda orzeczenie w sprawie ekspedientki, która odmówiła obsługi klientowi bez maseczki. W oczekiwaniu na werdykt Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, przyznał w rozmowie z radiem Tok FM, że wystosował do ministra zdrowia pismo z zapytaniem, czy ekspedientka miała prawo odmówić sprzedaży. Wskazał też na niespójność przepisów regulujących te kwestie i domagał się ich pilnego doprecyzowania.

– Wystosowaliśmy pismo do ministra zdrowia, wskazując na niespójność przepisów – z jednej strony mamy rozporządzenie ministra, z drugiej Kodeks cywilny. Minister odpisał, że ekspedient ma prawo odmówić sprzedaży, jeśli klient jest bez maseczki, aczkolwiek dzisiaj będziemy wiedzieli, jak to wygląda ze strony Kodeksu cywilnego. Tak nie może być! Obywatel powinien wiedzieć, jakimi przepisami prawa ma się kierować. Ktoś musi rozstrzygnąć ten spór, bo ta sytuacja jest niezdrowa – apelował Abramowicz w radiu Tok FM.

– Dobrze byłoby, żeby rząd pochylił się nad przepisami jeszcze raz i doprowadził do takiej ich konkretyzacji, żeby nie było żadnej wątpliwości. O tym mówi też konstytucja dla biznesu, której jestem strażnikiem: przepisy powinny być jasne dla przedsiębiorcy – dodał Abramowicz.

Rzecznik MŚP przyznał, że w obecnej sytuacji prawnej sam nie jest pewien, czy ekspedient ma prawo, czy nie ma prawa odmówić obsługi klienta i wskazał, że kwestię tę rozstrzygnie dzisiaj sąd drugiej instancji. Uznał ponadto, że obecnie obowiązujące przepisy są całkowicie niejasne.

– To powinno być zmienione. W jaki sposób – nie wiem, zwróciłem się w tej sprawie do ministra zdrowia i mam nadzieję, że to zostanie rozwiązane pozytywnie. Obywatel powinien mieć jasne wskazania, czego wymaga od niego prawo. W tym wypadku rzeczywiście jest totalne zamieszanie – ocenił Abramowicz w radiu Tok FM.

Rzeczni przedsiębiorców wyraził ubolewanie, że konstytucja dla biznesu, na podstawie której działa, nie daje mu możliwości wniesienia projektu ustawy, ponieważ parlament nie wyposażył go w takie uprawnienia.

– Po dzisiejszym wyroku jeszcze raz powtórzymy pismo do ministra zdrowia, aby rząd wystąpił z nowelizacją tych przepisów, tak aby prawo było jasne – zapowiedział.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także