04.02.2021/07:16

Adam Manikowski dyrektorem zarządzającym Żabka Polska

Adam Manikowski objął z początkiem stycznia 2021 r. funkcję dyrektora zarządzającego w spółce Żabka Polska, pod której marką działa niemal 7000 sklepów convenience. Od niemal trzech lat Manikowski pełnił stanowisko dyrektora operacyjnego i członka zarządu spółki.

Adam Manikowski będzie teraz odpowiedzialny za całą jednostkę biznesową Żabka Polska, w tym za bilans ewentualnych zysków i strat największej sieci convenience w Polsce.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2018 r. Adam Manikowski objął funkcje członka zarządu oraz dyrektora operacyjnego (Chief Operations Officer) w firmie Żabka Polska. Tym samym był odpowiedzialny za zarządzanie zespołami: sprzedaży, logistyki, ekspansji oraz technicznym.

Jak wyglądała droga zawodowa tego uznanego w branży handlowej menadżera? Adam Manikowski ma szerokie doświadczenie w handlu detalicznym, szczególnie w segmentach dyskontowym i wieloformatowym. W marcu 2017 dołączył do zespołu największego koncernu handlowego na świecie, czyli sieci Walmart. W kanadyjskim oddziale giganta pracował przez ostatnie dwa lata pełniąc funkcję wiceprezesa ds. marketingu.

Zanim dołączył do Walmart, zajmował kluczowe stanowiska w działach Marketingu i Operacji Tesco w Europie i Chinach. Z brytyjskim detalistą był związany wiele lat, gdzie najpierw jako Chief Operations Officer wspierał rozwój sieci w Chinach, a następnie objął stanowisko prezesa i dyrektora zarządzającego Tesco Polska, gdzie był odpowiedzialny za podstawową działalność w formatach multi‑store i e‑commerce. Początki kariery Adama Manikowskiego związane są ze strukturami operacyjnymi jednego z największych operatorów detalicznych w Europie Środkowej, czyli należącej do Grupy Jeronimo Martins sieci sklepów Biedronka, gdzie finalnie zajmował stanowisko Chief Marketing Officer.

Hołdując zasadzie uczenia się przez całe życie, uzyskał tytuł Doctor of Business Administration in Retail Studies w Cranfield School of Management w Wielkiej Brytanii. Jest również absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zdobył tytuł magistra marketingu i zarządzania, oraz SGH w Warszawie, gdzie zdobył tytuł magistra finansów. Ponadto Adam ukończył studia MBA w ramach programu University of Illinois w Urbanie i Champaign.

Adam Manikowski biegle włada trzema językami: polskim, francuskim i angielskim oraz jest doskonałym zawodnikiem Aikido, posiadaczem 6-go dana (czarny pas). Ma trójkę dzieci w wieku 10, 7 i 2 lat.

Zarząd spółki Żabka Polska tworzą obecnie: Tomasz Suchański, Tomasz Blicharski, Anna Grabowska, Adam Manikowski, Jolanta Bańczerowska i Marta Wrochna-Łastowska.

Firma Żabka Polska jest właścicielem największej w Polsce sieci sklepów typu convenience liczącej blisko 7000 placówek prowadzonych ponad 5500 franczyzobiorców pod marką Żabka. Sklepy odwiedza codziennie ponad 2 miliony klientów, a 12 milionów konsumentów mieszka nie dalej, niż 300 m od najbliższej Żabki.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Macio B. 08.02.2021

  Ja szczerze gratuluję p. dr Adamowi !
  Kto miał okazję poznać człowieka i pracować z Nim ten wie, że to nadzwyczaj ambitny, inteligentny i wysokiej klasy menedżer. Jeśli ktoś uważa inaczej, niech przejdzie taką ścieżkę kariery, jak p. Adam. Jeszcze raz GRATULUJĘ i cieszę się, że są tej klasy ludzie w Polsce.
  Szacun i pozdro z Krk :)

 • Waran 08.02.2021

  Zabka to firma ktora przynosi Polakom niewolnictwo XXI wieku jak Tesco w Polsce .

 • Piotr K. 05.02.2021

  Proszę bardzo, nie trzeba było długo czekać , zeby odezwały się jakieś sfrustrowane Marty. Weźcie przykład z Adama i uczcie się! Wtedy przestaniecie zazdrościć.

 • Roman G. 04.02.2021

  Powodzenia Panie Adamie!
  Do dziś wspominam przecinanie wstęgi z Pana udziałem na DC Komorniki,szkoda że tak szybko tamto się skończyło.Chociaz nie dane mi teraz pracować w dystrybucji ale i tak życzę Wszystkiego Najlepszego.

 • Marta 04.02.2021

  Tesco w Polsce wiadomo jak sobie poradziło LOL

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także