27.09.2018/10:15

Agencja EuroRating negatywnie ocenia stan finansów Eurocashu

Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego nadanego spółce Eurocash S.A. ze stabilnej na negatywną. Sam rating został utrzymany na dotychczasowym poziomie B+. Zmiana perspektywy ratingu Eurocash S.A. na negatywną związana jest z głównie z ponownym pogorszeniem struktury pasywów spółki, a także z systematycznym spadkiem osiąganych wyników finansowych.

EuroRating zwraca uwagę na fakt, że po II. kwartale 2018 r. wskaźnik finansowania aktywów kapitałem własnym wyniósł zaledwie 14,4 proc., co było poziomem najniższym od siedmiu lat. Po korekcie o wartości niematerialne i prawne wskaźnik ten przyjmował już natomiast głęboko ujemny poziom -26,5 proc., co było wartością najniższą w historii spółki.

Również wskaźnik pokrycia aktywów trwałych kapitałem długoterminowym (wynoszący zaledwie 0,35) był na koniec czerwca najniższy w historii. Najwyższą od kilku lat wartość (1,9) osiągnęła natomiast relacja długu finansowego netto do znormalizowanego EBITDA.

W obszarze oceny finansowania do czynników negatywnych agencja zalicza przy tym nie tylko rosnącą wartość zobowiązań spółki, lecz także systematycznie pogarszającą się ich strukturę czasową. W ciągu ostatnich kwartałów już niemal całość zobowiązań Eurocashu miała charakter krótkoterminowy (dotyczy to nie tylko zobowiązań handlowych, lecz również długu finansowego).

EuroRating wskazuje, że wzrost wartości zobowiązań krótkoterminowych skutkuje coraz wyższą ujemną wartością kapitału obrotowego netto (który na koniec II. kwartału b.r. osiągnął już poziom -1,9 mld zł) i pogarszaniem pozycji płynnościowej spółki.

Agencja zaznacza, że jakkolwiek grupa Eurocash utrzymuje w ostatnich latach stale relatywnie wysoki poziom marży brutto na sprzedaży, to systematycznej erozji ulegają marże na niższych poziomach rachunku zysków i strat, a znormalizowany wynik netto liczony dla czterech ostatnich kwartałów był na koniec czerwca b.r. najniższy od dziesięciu lat (podczas gdy skonsolidowane przychody spółki wzrosły w tym czasie niemal trzykrotnie).

W kontekście agresywnej struktury finansowania spółki oraz pogarszającej się rentowności EuroRating negatywnie ocenia dokonywanie przez Eurocash w ostatnim czasie kolejnych dużych przejęć oraz kontynuację wypłat dywidend dla akcjonariuszy.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • Karol 30.09.2018

  Się ogarnęli otwarciem nowej wersji eurocash.pl za 15 mln (!!!) zł i moim zdaniem złudnym przekonaniem że klienci hurtowi będą lojalni ich marce gdy na rynku wzmaciają się konkurenci i też dostęp do zakupów hurtowych nie jest już tak limitowany - można wejść na platformy oferujące produkty od wielu sprzedających i z dostawą zamówić sobie towar. Hale cash&carry będą wymierać i jedynie własna logistyka może być jakąś przewagę. Nadal jednak ograniczony w Eurcash wybór do jednej oferty moim zdaniem będzie powodował, że kklienci będą wybierać elastyczność i szukać innych okacji cenowych. I tak kawałem po kawałku biznes Eurocash będzie się kurczył.

 • gienek 27.09.2018

  Będzie bum.... i po portugalskim monopolu w hurcie.

 • ? 27.09.2018

  4,5 mld Dino to 4,5 mld mniej w Eurocash,
  7 mld Żabki to 7 mld mniej w Eurocash
  5% LFL JMD tj. kilka mld to kilka mld mniej mi.n. w Eurocash

  Polaków nie przybywa, a sklepów dla segmentu C&C tylko ubywa, więc nie ma co liczyć na spektakularne wzrosty. Muszą się ogarnąć, a w tym są słabi bo tylko przejęciami pokazywali wynik.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.