05.11.2018/12:04

Agencja ratingowa S&P: Twardy Brexit uderzy w różne sfery gospodarki

Szybkimi krokami zbliża się data 30 marca 2019 r., gdy Wielka Brytania formalnie opuści Unię Europejską. Ryzyko Brexitu w wersji no-deal staje się na tyle poważne, że agencja S&P Global Ratings postanowiła uważniej przyjrzeć się potencjalnym skutkiem braku porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w kwestii warunków wyjścia.

Gospodarka: Brexit w wersji no-deal może wepchnąć gospodarkę brytyjską w umiarkowaną recesję i obniżyć jej długoterminowy potencjał wzrostowy. Straty w okresie trzech lat mogą wynieść ok. 5,5 proc. brytyjskiego PKB i będzie to spadek trwały.

Rząd: Dotychczasowe szacunki S&P dotyczące gospodarki, podatków i długu publicznego znajdą się pod presją i prawdopodobne jest obniżenie rządowego ratingu kredytowego.

Firmy: Planowane działania osłonowe raczej nie uodpornią firm na wszystkie skutki zwiększonej chwiejności rynku, niepewności co do nowych przepisów i regulacji, utrudnień w ruchu granicznym, rosnących kosztów i opłat celnych. Obniży się konkurencyjność i wydajność operacyjna wielu sektorów gospodarki. W Londynie ceny nieruchomości biurowych mogą w perspektywie 2-3 lat spaść o 20 proc., spowoduje zwiększenie negatywnej presji ratingowej w sektorze nieruchomości.

Instytucje finansowe: Banki brytyjskie najmocniej spośród wszystkich banków odczują skutki Brexitu no-deal. Poważne osłabienie makroekonomiczne, prowadząca do rosnącej niewypłacalności przedsiębiorstw odbije się na jakości aktywów banków, a z czasem podminuje ich zyski i kapitały.

Ubezpieczenia: Firmy ubezpieczeniowe tworzą plany kontynuacji działalności po Brexicie, mogą jednak doświadczyć negatywnej presji ratingowej, wynikającej z obniżki ratingu rządowego, spowolnienia gospodarczego, zmienności rynku finansowego i wyzwań operacyjnych.

Sektor publiczny: Mniej więcej połowa podmiotów zarządzających mieszkaniami socjalnymi może doświadczyć negatywnej presji ratingowej, związanej z potencjalnym spadkiem cen nieruchomości.

Źródło: S&P Global Ratings, Countdown to Brexit: No Deal Moving Into Sight

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.