18.07.2020/16:07

Aldi i Lidl sprzedają piwo bezalkoholowe tylko dorosłym. Są wątpliwości

Sieci dyskontów Lidl i Aldi sprzedają piwa bezalkoholowe jedynie klientom, którzy ukończyli osiemnasty rok życia. UOKiK twierdzi, że to wykroczenie.

Sprawę porusza portal bussinesinsider.com.pl który przypomina, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, nieletni nie mogą kupować napojów o zawartości alkoholu przekraczającej 0,5 proc. Piwa bezalkoholowe nie kwalifikują się zatem pod zapisy tego prawa.

Lidl jednak nie sprzedaje piwa bezalkoholowego nieletnim, powołując się na stanowisko Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

­"Weryfikacja wieku przy sprzedaży piwa bezalkoholowego wykształciła się m.in. w związku ze stanowiskiem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych która wskazała, że co prawda piwo bezalkoholowe nie stanowi napoju alkoholowego, ale sprzedaż rzeczonego napoju dzieciom i młodzieży budzi poważne wątpliwości wychowawcze" – napisało biuro prasowe sieci portalowi businessinsider.com.pl, dodając, że "spożywanie przez dzieci oraz młodzież piwa bezalkoholowego wyrabia nawyki konsumpcji piwa w życiu dorosłym”.

Portal przypomina też sytuację sprzed kilku lat z Opola, gdy klient Lidla  nie chciał pokazać dowodu osobistego przy zakupie piwa bezalkoholowego. Do sprawy odniósł się wtedy UOKiK, który stwierdził, że stanowisko PARPA to jedynie zalecenia, a brak sprzedaży można uznać za wykroczenie. Jak dodaje BI podobne metody stosowane są również w sklepach Aldi.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.