27.02.2020/15:32

Aldi Nord i Aldi Sud po sześciu dekadach chcą się ponownie połączyć! Powstanie gigant handlowy

Problemy zaczęły się właśnie wtedy. Bracia pokłócili się o to, czy mają sprzedawać papierosy, które dawały spore dochody, ale przyciągały też złodziei sklepowych. W międzyczasie sieć otrzymała dzisiejszą nazwę, będącą akronimem nazwiska Albrecht i słowa „Discont”. W 1966 r. nieporozumienia nabrzmialy na tyle, że drogi braci rozeszły się i powstały dwa niezależne prawnie i finansowo podmioty – Aldi Nord i Aldi Sud.

Bracia byli w stanie porozumieć się na tyle, że podzielili pomiędzy swoje firmy rynek niemiecki – Aldi Nord, z kwaterą główną w Essen, rozpoczął ekspansję w północnych Niemczech, Aldi Sud przeniósł się do Mülheim i stamtąd rozwijał sieć na zachodzie i południu kraju.

Podzielono także rynki międzynarodowe – poza Niemcami sieci konkurują ze sobą tylko w USA, gdzie Aldi Nord przejął w 1979 r. sieć Trader Joe. Aldi Nord działa m.in. w Danii, Francji, w krajach Beneluxu, na półwyspie Iberyjskim i w Polsce. Aldi Sud skierować się w stronę Wysp Brytyjskich wraz z Irlandią, trafił na Węgry, do Włoch, Austrii i Słowenii, a także do Chin i Australii.

Co ewentualne połączenie obu spółek może oznaczać dla Polski? Zwiększenie potencjału finansowego i organizacyjnego może umożliwić sieci przyspieszenie ekspansji na naszym rynku. Aldi mocno nie doszacował potencjału Polski. Sieć pojawiła się w naszym kraju dopiero w 2006 r. i rozwijała się – w porównaniu z Biedronką czy swoim odwiecznym rywalem Lidlem – dość niemrawo. Obecnie liczy ok. 140 placówek, podczas gdy Lidl w październiku 2019 r. przekroczył liczbę 700 dyskontów, a Beidronka ma ich już ponad 3000. Połączenie sił Aldi Nord i Sud – które w skali międzynarodowej przewyższają sprzedażą Lidla i Biedronkę – mogłoby ułatwić sieci pogoń za konkurencją.

Źródło: retaildetail.eu

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Zzzzzz 28.02.2020

  Dzięki za informacje - tak szczerze ciężko się w tym zorientować, bo w tych niemieckich dyskontach prawie w każdym, (bez względu na koncern) te same produkty ;)

 • Max46 28.02.2020

  W Niemczech jest Netto duńskie (żółto-czarne logo) właśność Dansk Supermarked i niemieckie Netto (żółto-czerwone logo) należące do Edeka.Francuskie Netto (czerwone logo) należące do Intermarche nie jest obecne na rynku niemieckim.Dyskontów o nazwie Netto istnieją również na Islandii,ale to lokalna sieć.

 • Mike 27.02.2020

  Netto czarne jest duńskie, Netto czerwone jest francuskie i są to zupełnie inne sieci, tyle, że mają tą samą nazwę. Jeżeli się nie mylę, to Netto czerwone należy do Intermarshe.

 • zzzzzz 27.02.2020

  Ciekawe - ja sądziłem że (może niemiecki urząd antymonopolowy) kazał im się podzielić. Przy okazji, dlaczego w Niemczech są czarne, czerwone i chyba jeszcze żółte Netto - też jakieś takie podziały? kiedyś byłem w jakiejś miejscowość i 2 netto obok siebie, tylko, że w różnych kolorach

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.