26.11.2020/08:26

Allegro publikuje pierwszy raport po debiucie. Duży wzrost przychodów, wysokie koszty IPO

Firma Allegro opublikowała raport po III kwartale. Wynika z niego, że giełdowa spółka zanotowała wzrost przychodów blisko o połowę, poprawiając również swoje zyski. Jednak wejście na GPW miało też swoją cenę.

Przychód Allegro w III kwartale 2020 roku wyniósł 928,7 mln zł, co było wzrostem o 49,7 proc. względem zeszłorocznego wyniku na poziomie 620,2 mln zł. Przez pierwsze trzy kwartały tego roku firma osiągnęła przychód na poziomie 2,6 mld i poprawiła go o 51,1 proc. względem zeszłego roku.

Co ważne, zysk EBITDA spółki wyniósł w III kwartale 284,7 mln zł i był o 11 proc. niższy niż przed rokiem, jednak jeżeli weźmiemy po uwagę wariant skorygowany to EBITDA Allegro wyniosła w III kwartale 408,5 mln i urosła o 26,7 proc. względem ubiegłego roku. Największym kosztem był tzw. Management Incentive Plan. To wynagrodzenie w formie akcji, będące elementem programu motywacyjnego dla kierownictwa firmy. Kosztował on ponad 45 mln złotych.

Jeżeli chodzi o zysk netto, w III kwartale zanotowało spadek o 279,4 proc. do poziomu 131,7 mln pod kreską. Jednak biorąc pod uwagę wariant skorygowany, firma niemal podwoiła zysk – z 75,7 mln w zeszłym roku do 174,4 mln obecnie. To wzrost o 94,6 proc. Z kolei po III kwartałach tego roku skorygowany zysk netto był w sumie wyższy o 63,8 proc. Nowym kosztem były tzw. odroczone koszty amortyzacji. Allegro podjęło decyzję o refinansowaniu swoich kredytów poprzez zaciągnięcie nowego oraz ze środków pozyskanych z IPO. W związku z tym bilans wg. zamortyzowanego kosztu zwiększył się o 132 mln zł. Do tego doszła także opłata za wcześniejszą spłatę kredytu.

Allegro podało także dane dotyczące użytkowników. W III kwartale 2020 na platformie zakupy zrobiło 12,6 mln użytkowników, co stanowi wzrost o 12,9 proc.. Wartość sprzedaży wyniosła 8,2 mld zł i była wyższa aż o 48,7 proc. w stosunku do analogicznego kwartału przed rokiem.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także