14.10.2016/16:29

Allegro sprzedane za niemal 13 mld zł!

Serwis aukcyjny Allegro zmieni właściciela. Południowoafrykańska Grupa Naspers zdołała sprzedać go - wraz z porównywarką cen Ceneo - za 3,253 mld dolarów, czyli za ok. 12,7 mld zł. Nabywcami Allegro są fundusze Mid Europa Partners, Cinven i Permira.

Zgodnie z treścią komunikatu, strony spodziewają się domknięcia transakcji do końca roku fiskalnego 2017. Aby doszło do przejęcia, zgodę na transakcję wyrazić muszą organy antymonopolowe.

Allegro należało do Naspers od 2008 r. Firma z RPA przejęła wówczas największy polski serwis aukcyjny w ramach transakcji kupna firmy Tradus za ok. 1,5 mld dolarów.

Wśród potencjalnych nabywców Allegro wymieniano m.in. takie firmy, jak Alibaba, eBay, fundusz CVC Capital Partners, a nawet Grupa Onet.pl i Grupa Wp.pl.

Cinven, Permira oraz Mid Europa określiły Allegro jako atrakcyjną inwestycję z następujących powodów:

- perspektywy silnego strukturalnego wzrostu polskiego rynku e-commerce, napędzanego przez konwersję z offline do online (obecnie na relatywnie niskim poziomie);- atrakcyjny model biznesowy internetowej platformy transakcyjnej, która korzysta z silnego efektu sieci i nie wymaga wysokich nakładów kapitałowych;- Allegro jest wiodącą platformą e-commerce na rynku. To kultowa marka o wysokiej rozpoznawalności, z niezrównanym poziomem zaangażowania wśród użytkowników;- wielki potencjał kreowania wartości biznesu m.in. poprzez dalsze inwestycje w obszar mobilny i zwiększenie wygody korzystania z platformy; oraz- znakomita kadra zarządzająca z imponującymi sukcesami i wieloletnim doświadczeniem w e-commerce i technologii

- Allegro to wspaniały biznes. Jest zdecydowanym liderem, świetnie przygotowanym do skorzystania z rozwoju rynku e-commerce dzięki doskonałej platformie technologicznej oraz znakomitej reputacji wśród użytkowników. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że będziemy mieli możliwość współpracy z kadrą zarządzającą Allegro w celu dalszego rozwoju tego biznesu, cieszymy się również na współpracę z Permira oraz Mid Europa - komentuje transakcję partner w funduszu Cinven David Barker.

- Fundusze Permira od wielu lat wspierały innowacyjne firmy w sektorze internetowym. W Allegro ujrzeliśmy prawdziwy klejnot - biznes posiadający wysoce zaangażowanych użytkowników oraz markę najbardziej rozpoznawalnej internetowej platformy transakcyjnej w Polsce. Firma posiada imponujące rozwiązania technologiczne, które pragniemy dalej rozwijać wraz z kadrą zarządzającą. Głęboko wierzymy, że Allegro obecnie znajduje się w idealnej pozycji, by osiągnąć pełnie korzyści z dalszego rozwoju rynku internetowego oraz mobilnego - tłumaczy partner Permira, Richard Sanders.

 - W pełni zdajemy sobie sprawę z ogromnych możliwości organicznego rozwoju w sektorze handlu detalicznego i e-commerce w Polsce. Inwestycja w Allegro jest w pełni zgodna z naszą strategią wspierania czołowych graczy na rynku, generujących imponujące wyniki finansowe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do możliwości ścisłej współpracy z zespołem zarządzającym i naszymi partnerami z Cinven i Permira w celu wspieraniu dalszego wzrostu Grupy Allegro - dodaje partner w Mid Europa Paweł Padusiński.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Mariusz 17.10.2016

    Allegro było by najlepszą platformą na świecie gdyby wprowadzić kilka prostych rozwiązań w wyszukiwarce i opcjach dodatkowych. Zawsze zastanawiało mnie czy nie ma takich rozwiązań bo są jakieś przesłanki ku temu czy nikt na to nie wpadł.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.