05.11.2018/09:55

Allegro, Zalando i Spotify apelują o zaniechanie prac nad podatkiem cyfrowym

16 firm, w tym m.in. Allegro, Zalando i Spotify, wystosowało list do ministrów finansów wszystkich 28 państw Unii Europejskiej, z apelem o zaniechanie prac nad nowym podatkiem, który miałby być płacony przez cyfrowych gigantów - donosi "Rzeczpospolita".

Tak zwany podatek cyfrowy zakłada, że firmy prowadzące biznesy internetowe będą płacić podatek cyfrowy nie tam, gdzie są zarejestrowane, lecz w miejscu, w którym zarabiają. Jednak wcześniej, w okresie przejściowym, płaciłyby podatek w wysokości 3 proc. obrotów. Daniną objęte byłyby firm o obrotach przekraczających 50 mln euro w UE lub 750 mln euro globalnie.

Danina, nad którą prace mogą się zakończyć jeszcze w tym roku, od początku budzi kontrowersje. Zdaniem cytowanego przez "Rzeczpospolitą" Pawła Klimiuka, dyrektora komunikacji korporacyjnej w Allegro, nowy podatek wbrew intencjom polityków spowoduje, że firmom działającym w jednym kraju będzie trudniej konkurować z globalnymi graczami.

Firmy, które podpisały się pod listem do ministrów finansów, stoją na stanowisku, że nowy podatek zmniejszy ich szanse na konkurowanie z Apple, Amazonem czy Facebookiem. Jak podkreślono w liście, europejskie firmy zostaną pozbawione kapitału na rozwój.

Z wyliczeń "Rzeczpospolitej" wynika, że gdyby danina 3 proc. od obrotów obowiązywała w ubiegłym roku, Allegro zapłaciłoby 47 mln zł więcej podatku, Google dołożyłoby 9,5 mln zł, a Amazon 42,6 mln zł.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.