17.11.2020/19:32

Allegro zbuduje własną sieć automatów paczkowych i stworzy konkurencję dla InPostu?

Allegro rozważa postawienie własnych urządzeń do odbioru i nadawania paczek, który byłyby konkurencją dla paczkomatów InPostu - donosi "Business Insider Polska", powołując się na własne źródła.

To kolejny odcinek sagi pod tytułem "sprzedaż InPostu". Lider polskiego rynku automatów do paczek wystawiony jest na sprzedaż przez fundusz Advent, który bierze pod uwagę również opcję wpuszczenia InPostu na londyńską giełdę. Prawo pierwokupu InPostu ma nie kto inny, jak... Allegro. Nie wiadomo jednak, czy największa spółka na GPW skorzysta z tej opcji, zwłaszcza, że według Bloomberga InPost może kosztować nawet ok. 9 mld zł.

W poniedziałek "Puls Biznesu" poinformował o tym, że InPost nawiązał współpracę z niemieckim oddziałem Amazona. Później sama spółka paczkomatowa doniosła o nawiązaniu partnerstwa z siecią Ikea. InPost ściśle współpracuje też z chińskim AliExpress - firmy zagwarantowały, że do końca roku wszystkie przesyłki będą trafiały do paczkomatów w Polsce w ciągu 10 dni roboczych od złożenia zamówienia. Obecnie taki czas dostawy dotyczy 50 proc. przesyłek.

Teraz, jak podaje "Business Insider Polska", dochodzą do tego informacje, że Allegro rozważa rozwój sieci własnych automatów do paczek. Start od zera byłby niewątpliwie trudnym przedsięwzięciem, ze względu na ostrą konkurencję, w której bierze udział także Poczta Polska i jej smartboksy rozwijane wspólnie ze Swipboxem. Jednak według informacji "BIP" Allegro rozpoczęło już poszukiwania pracowników na stanowiska związane z budową własnych urządzeń paczkowych.

Trudno ocenić, na ile jest to element gry negocjacyjnej między Allegro a InPostem, a na ile poważna zapowiedź stworzenia konkurencji dla paczkomatów InPostu, których jest w Polsce już 9 tys. Źródło "BIP" wskazuje, że Allegro "musi się zabezpieczyć, bo rynek jest coraz ciaśniejszy i mniej przewidywalny". Na razie mowa jest jednak wyłącznie o projekcie, który dla Allegro byłby uzupełnieniem oferty InPostu, a nie ją zastępował. Dogonienie InPostu w liczbie urządzeń paczkowych, na obecnym etapie rozwoju rynku, wydaje się już bowiem szalenie trudne, jeśli nie niemożliwe.

Przypomnijmy, że Allegro i InPost we wrześniu 2020 r. podpisały siedmioletnią umowę o współpracy.

Akcje Allegro kosztowały we wtorek na GPW ok. 68-69 zł. To poziom o 30 proc. niższy od szczytu z końcówki października. Jednak wciąż znacznie wyższy od ceny z niedawnego IPO, która ustalona była na poziomie 43 zł. Aktualna giełdowa wartość Allegro to ok. 70 mld zł, czyli dwa razy więcej od drugiego pod względem kapitalizacji na warszawskim parkiecie CD Projektu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także