14.02.2017/13:41

Alma Market ma już tylko cztery sklepy

Sieci Alma pozostały już tylko cztery sklepy w Polsce - ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl. Popularne niegdyś delikatesy znaleźć można jedynie w Krakowie, Warszawie, Węgrzcach oraz w Sopocie. W każdym z tych miast działa pojedyncza placówka pod szyldem Alma.

Informację taką udało nam się pozyskać, dzwoniąc do poszczególnych sklepów, a także kontaktując się z niektórymi właścicielami i zarządcami nieruchomości. W jednym ze źródeł usłyszeliśmy zapewnienie, że sytuacja w Krakowie jest bardzo dynamiczna i sklepy już zamknięte w tym mieście mogą jeszcze zostać - przy bardzo sprzyjających okolicznościach - ponownie otwarte pod szyldem Alma.

Do przejęcia faktycznego zarządzania co najmniej jednym sklepem Alma w Krakowie, najprawdopodobniej tym przy ul. Pilotów (to ostatnia działająca placówka), przymierzała się od jakiegoś czasu Alma Kraków, niezwiązana kapitałowo z Alma Marketem. Firma ta wpisana została do rejestru przedsiębiorców na początku stycznia br., a jej prezesem jest Tomasz Żarnecki, od paru dni największy akcjonariusz Alma Marketu.

Przypomnijmy, w styczniu do krakowskiego sądu wpłynął wniosek od zarządcy masy sanacyjnej dot. dzierżawy części przedsiębiorstwa Alma Market. Alma Kraków przejąć miała zarządzanie sklepem bądź sklepami, płacić czynsz i podatki, a także opłacać pracowników. Zyskałaby także prawo pierwokupu. Tyle tylko, że do dziś sąd nie wydał odpowiedniej zgody. A w międzyczasie sieć sklepów Alma skurczyła się z dziewięciu do czterech sklepów.

Plany ratunku Delikatesów Alma mogą zostać pokrzyżowane. W miniony piątek krakowski sąd wydał postanowienie o umorzeniu postępowania sanacyjnego Alma Marketu. Spółka wydała komunikat w tej sprawie w poniedziałek wieczorem. Jednocześnie firma Alma Market poinformowała, że w związku ze wspomnianą decyzją sądu, zamierza sporządzić wniosek u upadłość obejmującą likwidację majątku. We wtorek ok. 13.30 Alma poinformowała, że wniosek taki trafił już do sądu. Akcje firmy dziś rano taniały na GPW o ok. 40 proc.

Szanse Almy na przetrwanie są już bardzo niewielkie. Wszystko wskazuje na to, że zdawali sobie z tego sprawę jej najwięksi (do niedawna) udziałowcy. W ostatnich tygodniach ze spółki ewakuowali się w całości dwaj z trzech największych akcjonariuszy Almy, czyli fundusz Ipopema i OFE PZU. Również założyciel sieci i jej wieloletni prezes, Jerzy Mazgaj, sprzedał znaczną część papierów spółki.

Warto podkreślić, że obok wciąż działających czterech sklepów Alma, o których wspomnieliśmy powyżej, w Polsce wciąż funkcjonuje jeszcze jedna placówka pod tym szyldem, która nie jest powiązana kapitałowo z Alma Marketem. Chodzi o Almę w Galerii Metropolia, której przypadek opisaliśmy na wiadomoscihandlowe.pl w listopadzie.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Pix 14.02.2017

    Alma Kraków zarządza już sklepem w modlniczce i na pilotów, prawdopodobnie będzie tez galeria Kazimierz ale nie wiadomo bo galeria kręci nosem na alme w przetargu są wegrzce i pójdą albo do spara albo do almy Kraków , Warszawa i Sopot i pozostałe lokale z meblami itp idą do upadłości chociaż pan zarnecki ma przejąć jeszcze 6 sklepów zamkniętych po przejęciu Tarnowa, pilotów i Modlniczka

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.